• Odbierz prezent
UOKiK: DasCoin to piramida finansowa a ofiary mogą domagać się zwrotu pieniędzy

Podszywający się pod kryptowalutę projekt DasCoin był wielokrotnie opisywany na łamach portalu FXMAG. Ostrzegaliśmy przed inwestycjami w inicjatywy tego rodzaju. Mimo, że obecnie po samym projekcie niewiele już zostało, poza samymi poszkodowanymi, to jak wynika z doniesień Dziennika Gazety Prawnej, UOKiK uznał, że działalność DasCoina naruszyła zbiorowe interesy klientów, a samo funkcjonowanie projektu oparte było na schemacie piramidy finansowej.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał przed spółkami NetLeaders i CL Singapore już pod koniec grudnia 2017 r., kiedy to wszczęto postępowanie w tej sprawie i złożono zawiadomienie do prokuratury. 15 kwietnia zeszłego roku urząd wydał oficjalne ostrzeżenie przez projektem DasCoin.

UOKiK, w nieopublikowanej dotychczas decyzji z 14 grudnia zeszłego roku, uznał że spółka CL Singapore dopuściła się prowadzenia piramidy finansowej za pośrednictwem systemu NetLeaders.

Singapurska spółka ma poinformować klientów o możliwości uzyskania zwrotu części ulokowanych środków, sama zaś ma zapłacić za przeprowadzone w jej sprawie postępowanie kwotę… 77 złotych. Osoby poszkodowane mogą jednak mieć poważny problem z odzyskaniem jakichkolwiek środków.

 

DasCoin był projektem kryptowaluty oparty na centralnej emisji za pomocą licencji i otrzymywanych dzięki nim cykli, dystrybuowanych w modelu marketingu wielopoziomowego (MLM). Od kwietnia zeszłego roku dostępny był również na giełdach kryptowalut (m.in. BTC Alpha i CoinFalcon). Mimo, że w I kwartale 2018 r. na portalu Github udostępniono repozytorium m.in. portfela Dascoina, to wciąż cały projekt należy uznać za zamkniętoźródłowy, gdyż nie wiadomo w jaki sposób cykle nabywane w ramach licencji i częstotliwość (frequency lock) wpływają na proces wybijania tokenów (mintingu) DASC. Pewnym jest, że token użytkowy (utility token) DASC oparty jest na blockchain Graphene, należącym do architektury kryptowaluty BitShares (BTS).

W maju zeszłego roku DasCoin zmienił nazwę na GreenPower (GRN).

Czytaj także: Śledztwo ws Dascoina nabiera tempa. CBŚ zabezpieczyło jak dotąd 44 mln złotych

Niedługo po tym jak Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie kontrowersyjnego projektu Dascoin, znamy juz pierwsze szczegóły postępowania. Wiadomo już, że sprawą zajmuje się także Centralne Biuro Śledcze (CBŚ), które zabezpieczyło środki na koncie jednej ze spółek zamieszanych w.. Czytaj
Śledztwo ws Dascoina nabiera tempa. CBŚ zabezpieczyło jak dotąd 44 mln złotych

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk