• Odbierz prezent
UOKiK bierze pod lupę spółki oferujące "gwarantowany zysk" na condohotelach i mieszkaniach na wynajem

Na łamach portalu FXMAG wielokrotnie wspominaliśmy o nieczystych zagraniach podmiotów oferujących „gwarantowany zysk” dla inwestycji w condohotele, aparthotele i lokale na wynajem. Sprawą zainteresował się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowanie wobec trzech spółek, które w swoich materiałach marketingowych, zachęcających do inwestycji w nieruchomości, wykorzystały najpopularniejsze zabiegi, które mogą wprowadzać w błąd potencjalnych klientów.

 

UOKiK postawił zarzuty spółkom Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest (wcześniej pod nazwą Czarna Góra Apartamenty) oraz grupie Gent Holding, które oferują inwestycje w nieruchomości na wynajem. Zarzuty dotyczą naruszenia zbiorowych interesów konsumentów m.in. poprzez przedstawianie mylących informacji na temat stóp zwrotu z inwestycji, a także bezpieczeństwa zainwestowanych środków.

 

W przypadku spółki Infinity Zieleniec Ski&Spa, która oferuje inwestycje w condohotel budowany w Dusznikach-Zdroju, zarzuty UOKiK dotyczą braku ostrzeżenia o ryzyku, które ponoszą konsumenci. Spółka nie stosuje bowiem żadnych środków ochrony kapitału wpłaconego przez inwestorów (np. rachunków powierniczych), co w przypadku problemów z realizacją budowy może zakończyć się poważnymi stratami klientów.

 

Zastrzeżenia UOKiK wobec wszystkich trzech spółek dotyczą braku informacji o finansowaniu inwestycji - są (lub były) one realizowane głównie ze środków pozyskanych od inwestorów (w tym również z obligacji, w przypadku Gent Holding), nie zaś ze środków własnych i kredytów bankowych.

Kolejne zastrzeżenie dotyczy informacji o gwarantowanej stopie zwrotu - wszystkie trzy spółki znacząco zawyżają rentowność inwestycji, obliczając ją od ceny netto lokalu. Infinity i CGA dodatkowo informują o comiesięcznej wypłacie odsetek, podczas gdy są one przekazywane co kwartał.

 

Więcej na temat „gwarantowanego zysku” na rynku nieruchomości:

Czytaj także: Gwarantowane kłopoty czy zyski? Condohotele i aparthotele kuszą i mamią inwestorów

W ostatnich latach z boomu na rynku nieruchomości postanowili skorzystać nie tylko tradycyjni deweloperzy, ale również inwestorzy w tzw. condohotele i aparthotele, skuszeni „gwarantowanym zyskiem” w wysokości od 6% do 8%. Czy warto zainteresować się tą inwestycją? Na co warto zwrócić uwagę? Czego na.. Czytaj
Gwarantowane kłopoty czy zyski? Condohotele i aparthotele kuszą i mamią inwestorów

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk