• Sklep
  • Odbierz prezent
Uniwersytety w USA chcą stworzyć własnego, „lepszego” bitcoina

Grupa kryptologów i developerów z siedmiu czołowych amerykańskich uniwersytetów poinformowała w czwartek 17 stycznia o rozpoczęciu programu, mającego na celu stworzenie zdecentralizowanej i globalnie skalowalnej kryptowaluty o nazwie Unit-e.

 

Program stworzenia nowej kryptowaluty prowadzony jest przez specjalnie do tego celu utworzoną organizację non-profit Distributed Technologies Research, zarejestrowaną w szwajcarskim Zugu. W jej skład wchodzą badacze z siedmiu czołowych uniwersytetów w USA, takich jak Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytet Stanforda, czy Berkeley. Zespół badawczy, składający się ze specjalistów z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem programistycznym lub kryptologicznym, będzie pracował w Berlinie.

Oprócz tego, organizacja otrzymała wsparcie finansowe od funduszu inwestycyjnego Pantera Capital.

Czytaj także: Bitcoin (BTC) nie stanie się powszechnym pieniądzem, ale blockchain wywoła rewolucję

Joey Krug, dyrektor technologiczny w blockchainowym funduszu inwestycyjnym Pantera Capital, opublikował obszerny i szeroko komentowany wpis, w którym przewiduje, że bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty nie odniosą sukcesu jako pieniądze codziennego użytku. Wg niego technologia blockchain dokona najwię.. Czytaj
Bitcoin (BTC) nie stanie się powszechnym pieniądzem, ale blockchain wywoła rewolucję

 

Kryptowaluta o roboczej nazwie Unit-e, nad którą pracują badacze z Distributed Technologies Research, ma być sumą doświadczeń obchodzącego dziesięciolecie rynku kryptowalut, unikając błędów istniejących projektów. Zespół badawczy będzie kładł szczególny nacisk na wysoką skalowalność transakcji w Unit-e, pozwalającą na wykorzystanie kryptowaluty jako globalnego środka płatności, stąd też docelowa maksymalna liczba transakcji na sekundę będzie wynosić przynajmniej 10 tys. (TPS).

Wg Joey Kruga z Pantera Capital niska skalowalność kryptowalut to jedna z podstawowych przeszkód do ich adopcji, zaś badacze pracujący nad Unit-e mają sposób, by temu zaradzić.

 

Mimo braku jakichkolwiek szczegółów technicznych, ani chociażby szczątkowego white-paperu, wstępna data uruchomienia sieci Unit-e jest szacowana na drugą połowę 2019 r.

 

Aktualna skalowalność bitcoina (BTC) wynosi ok. 10 TPS, może być ona jednak zwiększona przy wykorzystaniu rozwiązań drugiej warstwy, takich jak prężnie rozwijającego się Lightning Network, które zapewnia niemal nieograniczoną skalowalność dla mikrotransakcji.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk