• Odbierz prezent
Unimot ze wstępnymi wynikami. Spółka podwyższyła prognozę

5 sierpnia w swym komunikacie spółka Unimot podała wstępne szacunkowe skonsolidowane wyniki finansowe za II kwartał 2019 r. Podwyższyła także swą prognozę wyniku EBITDA Skorygowana na 2019 r.

 

Według wstępnych szacunków spółki Unimot, skonsolidowane przychody za drugi kwartał 2019 r. wynoszą 1 mld zł. EBITDA (zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, deprecjacją i amortyzacją) jest szacowana 15,1 mln zł, a EBITDA Skorygowana (o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego paliw płynnych i gazowych oraz zdarzenie jednorazowe) to 16,6 mln zł.

Dla porównania przekształcone skonsolidowane przychody za II kwartał 2018 r. wyniosły 843,9 mln zł, EBITDA: -4,6  mln zł, a EBITDA Skorygowana: -1,4 mln zł.

W swym komunikacie spółka poinformowała, że na wyniki w drugim kwartale 2019 r. wpłynęły głównie następujące czynniki:

1. Sprzyjające otoczenie zewnętrzne (zarówno marże handlowe oleju napędowego, jak i wolumeny), szczególnie w kwietniu,

2. Wyższe od zakładanych wolumeny sprzedaży biopaliw w efekcie większej liczby wygranych przetargów,

3. Wyższe wolumeny i marże na gazie LPG mimo wymagającego otoczenia zewnętrznego,

4. Niższe koszty operacyjne w efekcie przeprowadzonego programu optymalizacyjnego,

5. Wycena zapasu obowiązkowego paliw płynnych – wpływ: -2,9 mln zł,

6. Zdarzenie jednorazowe w postaci sprzedaży aktywów biznesu butli gazu LPG – wpływ: +1,4 mln zł.

 

W tym samym dniu w kolejnym komunikacie spółka Unimot poinformowała, że zaktualizowana prognoza EBITDA Skorygowanej na 2019 r. została podniesiona na 46 mln zł wobec dotychczasowej prognozy 34 mln zł. W komunikacie dodano, że w oparciu o te informacje EBITDA Skorygowana za I półrocze wynosi 27,7 mln zł, co stanowi wykonanie dotychczasowej prognozy na cały 2019 r. w ponad 80%. Wynika to przede wszystkim ze sprzyjających warunków rynkowych w segmencie sprzedaży oleju napędowego oraz większej liczby wygranych przetargów na biopaliwa.

 

Unimot jest niezależnym importerem paliw ciekłych i gazowych. W swojej ofercie posiada: olej napędowy, benzyny, biopaliwa, gaz płynny (LPG), gaz ziemny (w tym LNG), a także energię elektryczną. Spółka jest także znana ze stacji paliw pod marką AVIA.

Spółka Unimot jest notowana na Głównym Rynku GPW od 2017 r. Na poniedziałkowej sesji na GPW, cena akcji spółki wzrosła o ponad 5%.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk