• Odbierz prezent
Unimot z ponad 50% wzrostem przychodów. Kurs akcji reaguje

Spółka Unimot, zajmująca się dystrybucją i sprzedażą paliw, w poniedziałek 27 maja opublikowała wstępne dane na temat przychodów za kwiecień. Okazały się one o ponad 50% wyższe niż rok temu, co sprawiło że spółka postanowiła je opublikować, mimo braku regularnych publikacji raportów miesięcznych. Inwestorzy zareagowali optymistycznie na informacje o wynikach finansowych osiągniętych przez Unimot, co przekłada się na wzrost kursu jego akcji o 5% na poniedziałkowej sesji.

 

Unimot w kwietniu tego roku osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 356,8 mln złotych, co w porównaniu do kwietnia zeszłego roku jest wzrostem o niemal 50,5% (237,1 mln PLN). Jako przyczynę tak zauważalnego wzrostu przychodów spółka podała dość oczywiste wyjaśnienie w postaci wyższych wolumenów sprzedaży.

Warto dodać, że spółka ma za sobą również udany pierwszy kwartał, w którym osiągnęła niecałe 869 mln złotych przychodów, wobec 677 mln złotych rok wcześniej oraz zysk w wysokości niecałych 18,5 mln złotych wobec straty przekraczającej 5,4 mln złotych w pierwszym kwartale zeszłego roku. Skorygowana EBITDA za pierwszy kwartał wyniosła zaś 11,1 mln PLN. W czwartym kwartale 2018 r. spółka osiągnęła zaś rekordowy zysk ze sprzedaży, którego wysokość przekroczyła 1 mld złotych.

 

Unimot jest notowaną na GPW od października 2013 r. spółką zajmującą się importem, dystrybucją i sprzedażą paliw i produktów gazowych oraz energii elektrycznej odbiorcom detalicznym i hurtowym. Większość przychodów ze sprzedaży pochodzi z obrotu olejem napędowym. Unimot jest także właścicielem marki stacji paliw Avia.

Aktualny kurs Unimot wynosi 13,6500 PLN, co jest wzrostem o 5%. Dotychczasowe szczyty notowań zostały wybite w styczniu 2017 r. na kursie 92,000 PLN.

Czytaj także: Zysk zyskowi nierówny - co kryje się za EBIT, EBITA, EBITDA?

Podczas analizy sprawozdań finansowych spółek i śledzenia ich wskaźników można zagubić się w gąszczu informacji, które dostarczają. Które z nich są istotne i mają potencjalnie większy wpływ na wartość spółki, które zaś mają marginalne znaczenie i stanowią swoisty „szum informacyjny”? W niniejszym ar.. Czytaj
Zysk zyskowi nierówny - co kryje się za EBIT, EBITA, EBITDA?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk