• Odbierz prezent
Underbanked - nowa szansa dla fintechu

Działalność tradycyjnych instytucji bankowych przyczyniła się do powstania nowej grupy wykluczonych ekonomicznie, tzw. underbanked - osób nie mogących pozwolić sobie na podstawowe produkty bankowe jak konta oszczędnościowe czy kredyty. Jest to kolejna grupa docelowa dla fintechów, których atutem jest w tym przypadku minimalizacja kosztów, bez równoczesnego ograniczania wsparcia technologicznego.

Według różnych szacunków, osób o statusie underbanked jest od 2 do 3 miliardów na świecie.[1] Banki nie obsługują tej grupy ze względu na wysokie koszty oraz ryzyko, którego nie opłaca się im ponosić. To otwiera nowy obszar dla przedsiębiorstw oferujących mikropożyczki bez historii kredytowej, bezpłatne konta bankowe czy inne niskokosztowe lub bezkosztowe usługi.

Underbanked są dużą szansą dla gałęzi fintech. To liczna grupa osób niezagospodarowanych przez instytucje bankowe, których potrzeby finansowe są tak samo realne jak wśród pozostałych grup. Przedsiębiorstwa fintechowe doskonale tym potrzebom odpowiadają, ze względu na proponowane, niskie ceny swoich usług, szeroką ich dostępność oraz multiplatformowość - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO )

Mobile jednym ze sprzymierzeńców

Lepsze dotarcie do underbanked jest możliwe również dzięki coraz szerszemu zastosowaniu urządzeń mobilnych. Według raportu IAB z 2018 roku[2], korzystało z nich 88 proc. Polaków. To wzrost aż o 55 proc. w stosunku do roku 2012.

Duża część z wykluczonych ekonomicznie korzysta lub będzie korzystała z urządzeń mobilnych w celu zaciągnięcia pożyczki czy obsłużenia swojego konta online. Coraz bardziej powszechne użycie smartfonów czy tabletów z dostępem do internetu otwiera furtkę dla fintechów oraz ich oferty.

Lendtechy wpisują się w trend

Z gry nie wypadają fintechy zajmujące się pożyczaniem online. Według danych LOANDO Group, w lutym 2020, blisko 26 tys. osób zaciągnęło zobowiązania za pomocą platform pożyczkowych należących do Grupy.

Wiele osób nie posiada zdolności kredytowej pozwalającej na zaciągnięcie zobowiązań o wysokiej wartości. Oferty banków leżą poza ich możliwościami. Czasem potrzebują nawet bardzo małego zastrzyku gotówki rzędu kilkuset złotych. Mogą wtedy skorzystać z lendtechów oferujących mniejsze kwoty na krótszy czas, bez wymogu posiadania historii kredytowej - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO

Na korzyść przedsiębiorstw tego typu działa fakt, że w 2020 roku aż 90,4 proc. polskich gospodarstw domowych miało dostęp do internetu[3], co oznacza, że oferta fintechów pożyczkowych jest teoretycznie dostępna dla przytłaczającej większości Polaków.

  1. https://www.forbes.com/sites/willyakowicz/2019/10/28/the-underbanked-is-the-next-trillion-dollar-opportunity-in-fintech/#597a4af34d58

  2. https://www.the-first.pl/raport-iab-polacy-nie-boja-sie-urzadzen-mobilnych-korzysta-z-nich-88-z-nas/

  3. https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/gus-spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-w-2020-roku


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk