• Sklep
  • Odbierz prezent
Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym podpisana
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie kraje podpisały umowę

- Jakie są plusy porozumienia

- Jakie wady wytykają przeciwnicy

Dziś w Nowej Zelandii sfinalizowana została umowa o Partnerstwie Transpacyficznym. Umowa ma usprawnić międzynarodowy handel pomiędzy sygnatariuszami.

 

12 krajów, które zdecydowały się na wdrożenie projektu Partnerstwa Transpacyficznego to: Australia, Kanada, Japonia, Malezja, Meksyk, Peru, Stany Zjednoczone, Wietnam, Chile, Brunei, Singapur i Nowa Zelandia. Państwa te stanowią aż 40 proc. światowej gospodarki. Umowa ma stanowić przeciwwagę dla dominacji chińskiej gospodarki w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Większość ekonomistów generalnie zgadza się z tezą, że wolny handel napędza eksport i wzrost gospodarczy, tym samym wpływając pozytywnie na kraje, w których funkcjonuje. TPP najprawdopodobniej również zadziała w ten sam sposób. Umowa ma rozpędzić eksport do 305 bilionów dolarów na rok do roku 2025. Poza tym ma też znacząco zredukować nałożone na eksport restrykcje taryfowe.

 

FXMAG forex umowa o partnerstwie transpacyficznym podpisana 1

 

Jednak nie wszyscy się cieszą…

Japońscy producenci samochodów i farmerzy obawiają się strat w związku z tańszym importem z USA. Natomiast w Australii przeciwnicy umowy uważają, że w wyniku porozumienia w górę pójdą ceny leków. Również w USA pełno jest sceptyków, choć mówi się, że to właśnie amerykanie najbardziej zyskają na Partnerstwie Transpacyficznym. Część osób jest zdania, że amerykańskie produkty będą musiały konkurować z zagranicznymi, produkowanymi przez tańszą siłę roboczą.

Podpisaniu umowy towarzyszyły protesty. Na ulicach Auckland doszło do starć przeciwników umowy z policją. Protestujący uważają, że porozumienie przyniesie korzyści wielkim korporacjom, a nie robotnikom.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk