• Odbierz prezent
Umocnienie notowań eurodolara (EUR/USD). Kurs funta (GBP/PLN) spada do 5,3645 złotego
fot. freepik.com

Waluty rynków wschodzących stabilizują się po zamieszaniu związanym z dymisją szefa tureckiego banku centralnego. Na głównym rynku obserwujemy poprawę nastrojów z umocnieniem kursu EUR/USD.

Odwołanie szefa tureckiego banku centralnego

Szerokim echem na rynku walutowym odbiło się odwołanie po pięciu miesiącach szefa tureckiego banku centralnego. Powodem było niezadowolenie prezydenta Erdogana z podwyżki stóp procentowych. Zaangażowanie polityki w kształtowanie polityki pieniężnej zaniepokoiło inwestorów i dołożyło presję na waluty krajów rozwijających się. Ta powoli jednak wygasa, a waluty EM odbijają od dołków.

Odbicie wspierane jest poprawą nastrojów na rynku głównym. EUR/USD odbija i umacnia się do 1,1925. W takim środowisku dobrze radzą sobie waluty regionu.

Notowania EUR/PLN

oscylują w okolicy poziomów odniesienia z kursem 4,6140. Umocnienie złotego jest w tym przypadku mitygowane przez silniejsze euro. Poprawę nastrojów na rynku złotego lepiej widać w notowaniach USD/PLN, które szorują po dziennych minimach na poziomie 3,8690. Kurs GBP/PLN spada do 5,3645, ale w dalszym ciągu znajduje się bardzo wysoko. Notowania GBP/PLN testują linię dwustu sesyjnej średniej kroczącej.

Słabnie presja na waluty EM - 1

Notowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Słabiej na tle złotego wypadają inne waluty regionu

Kurs EUR/CZK jest nieco powyżej poziomów odniesienia w okolicy 26 pkt. EUR/HUF spada o 367 pkt. przy braku lokalnych czynników cenotwórczych. W poniedziałek walutami EM targają raczej nastroje na szerokim rynku.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk