• Odbierz prezent
Umocnienie kursu dolara. Funt najbardziej wrażliwy na ryzyko. Sytuacja na rynkach finansowych

Po otwarciu handlu w Europie widać powrót trybu risk-on, co przekłada się na umocnienie dolara. W przestrzeni G-10 najsłabszy jest tradycyjnie wrażliwy na ryzyko funt. Poza nim gorzej zachowują się skandynawskie korony, ale i też euro, czy też… szwajcarski frank. Zaczynają znów przeważać obawy o Chiny – rynek obawia się komentarzy tamtejszych oficjeli wobec ostatnich oskarżeń ze strony USA. Mogą one ponownie przyćmić oczekiwania związane z częściowym odmrażaniem gospodarek. Innymi słowy tzw. rollercoaster trwa nadal. Relatywnie stabilnie zachowują się włoskie obligacje – premier Conte powtórzył, że jego kraj nie sięgnie środki z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i czeka na dalszy rozwój wypadków wokół tzw. europejskiego funduszu stabilizacyjnego. Nie wyklucza to jednak scenariusza, że duzi gracze nie rozpoczną w najbliższych tygodniach operacji „słabe ogniwo” zakładającej, że Europejski Bank Centralny będzie mieć problemy z utrzymaniem rentowności włoskich obligacji na relatywnie niskim poziomie (jak jest to obecnie)…

OKIEM ANALITYKA - Wpływ na wyobraźnię

Od początku tygodnia na rynkach widoczne jest niezdecydowanie, inwestorzy nie są w stanie określić, czy wątek związany z cześciowym otwieraniem gospodarek, został już w dużej mierze zdyskontowany i teraz przyjdzie trudny moment oceny, na ile zasadne będzie podbicie dynamiki konsumpcji w sytuacji utrzymującej się niepewności za sprawą pandemii, oraz czy nie pojawi się najgorsze, czyli konieczność ponownego zamrożenia gospodarek w przypadku drugiej fali zakażeń (na to zdaje się, że rynki nie są w ogóle przygotowane). Na tym tle mamy wątek amerykańsko-chiński, który na razie przybierze formę dyplomatycznych oskarżeń i przepychanek, ale jest jasne, że ekipa Donalda Trumpa będzie chciała zrobić z tego główny element kampanii przed listopadowymi wyborami. I nie wykluczone, że grożby (finansowe) zaczną być eskalowane, o ile USA przedstawią dowody na "rażące zaniedbania" Chińczyków w pierwszym okresie pandemii, bo raczej nikt nie wierzy w to, że wirus został rzeczywiście stworzony sztucznie w laboratorium.

Dzisiaj garść danych makro. Usługowe indeksy PMI w strefie euro za kwiecień pokazały, że po silnym spadku w marcu, weszliśmy w stabilizację - choć to za mało wobec oczekiwań, co niektórych optymistów. Tymczasem po południu poznamy dane, które będa rzutować na wyobraźnię - szacunki ADP o godz. 14:15 mogą wskazać ubytek aż 20 mln miejsc pracy w sektorze prywatnym w kwietniu, choć nie wykluczone że będzie to więcej. Za dwa dni w piątek czeka nas publikacja oficjalnych szacunków Departamentu Pracy (NFP). Szokujące nagłówki w prasie są pewne i raczej nie będą budować pozytywnego klimatu... Na tym tle scenariusz dalszego umocnienia dolara, jako waluty będącej najmniej wątpliwą alternatywą, wobec innych (ideału nie ma), wydaje się być całkiem realny.

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk