• Odbierz prezent
Umocnienie dolara nie zwalnia tempa - kurs EURUSD w okolicach 2- miesięcznego minimum. Para EURCHF wraca do wzrostów

§  PL: Dziś o godz. 10:00 poznamy dane o produkcji przemysłowej w maju. Według naszej prognozy wzrosła ona o 30,3% r/r wobec 44,8% r/r miesiąc wcześniej. Za spodziewany spadek dynamiki produkcji odpowiada mniej korzystny niż w kwietniu efekt bazy odniesienia sprzed roku. Natomiast po korekcji sezonowości spodziewamy się niewielkiego spadku produkcji sprzedanej w przemyśle jako pewne odreagowanie po dobrych odczytach za marzec i kwiecień w warunkach nasilających się braków w dostawach materiałów i półproduktów. Jak wskazują dane o cenach frachtu w czerwcu problemy te nie ustępują, stąd w najbliższych miesiącach produkcja w przemyśle najpewniej będzie w stanie w pełni sprostać popytowi. Opublikowane na początku miesiąca wyliczenie za maj indeksu PMI, które okazało się najlepsze w historii stanowi ryzyko w górę dla naszej prognozy.

§  PL: Razem z danymi o produkcji przemysłowej zostanie opublikowane wyliczenie za maj wskaźnika cen produkcji sprzedanej (inflacja PPI). Według naszej prognozy wyniósł on 6,5% r/r wobec 5,3% r/r w kwietniu. Konsensus prognoz jest niższy i wynosi 5,9% r/r. Inflację PPI napędzają silnie rosnące koszty surowców oraz transportu, a silny popyt pozwala przerzucić się na odbiorców.

Wydarzenia i komentarze

§  PL: 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 2,7% r/r po wzroście o 0,9% r/r w kwietniu. Dane te potwierdzają tylko przejściowy charakter niewielkiej negatywnej niespodzianki w kwietniu, gdy zatrudnienie spadło o 13 tys. m/m. W maju natomiast liczba pełnych etatów wzrosła o 21,6 tys., co naszym zdaniem wskazuje na odrobienie start z trudnych pandemicznych miesięcy w tym roku, a także dodatkowo wzrost popytu na pracę wraz z odmrażaniem aktywności gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że wzrost rocznej dynamiki zatrudnienia tylko w niewielkiej części można tłumaczyć przyrostem m/m, a głównym czynnikiem za to odpowiedzialnym jest efekt niskiej bazy odniesienia z ub. roku. Przypomnijmy, że w 2020 r. w miesiącach marzec-maj przeciętne zatrudnienie w sektorze firm spadło łącznie aż o 272 tys. Dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw utwierdzają nas w przekonaniu, że popyt na pracę będzie poprawiał się w kolejnych miesiącach.

§  PL: 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło natomiast w maju o 10,1% r/r, po wzroście o 9,9% r/r miesiąc wcześniej. Wysoka dynamika wynagrodzeń, podobnie jak zatrudnienia, wynika z efektu niskiej bazy odniesienia z ub. roku. W stosunku do kwietnia br. płace obniżyły się o 2,9% m/m.

W warunkach rosnącego popytu na pracę w 2021 r. wzrost płac powinien przyspieszyć względem 2020r

Jak wskazywał prezes NBP A.Glapiński podczas czerwcowej wideokonferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej rynek pracy jest jednym z kluczowych elementów dla decyzji o polityce monetarnej w Polsce. Naszym zdaniem coraz ciaśniejszy rynek pracy z przyspieszającym wzrostem płac będzie dawał, obok znaczącego spadku ryzyk kolejnych głębokich restrykcji, podstawy do zacieśnienia polityki pieniężnej już pod koniec tego roku. 

Rynki na dziś

Rozpoczynający się tydzień kurs EUR/PLN spędzi w naszej ocenie w przedziale 4,52 – 4,5650. Nie uważamy bowiem, by wycena złotego mogą w istotny sposób podlegać wpływom wydarzeń zewnętrznych. Rynki bazowe zaś pozostaną – poza publikacjami makro - zdominowane przez liczne wystąpienie przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej – istotne dla kształtowania się rynkowego konsensusu na termin pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA. Dziś swoje wystąpienie zaplanował między innymi J.Bullard z St Louis Fed, który w ubiegłym tygodniu przyznał, iż do wzrostu kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych może dojść już w 2022 roku tj. szybciej niż oficjalna ścieżka FOMC. Interesująco zapowiadają się posiedzenia banków centralnych w regionie. Zarówno w przypadku banku Węgier jak i Czech oczekuje się podwyżki stóp procentowych a najważniejsza w takim przypadku będzie retoryka co do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w tych krajach.

Rynek krajowy

Piątek przyniósł niewielkie uspokojenie notowań EUR/PLN. Wycena złotego do euro przejściowo zwyżkowała do poziomu 4,5608 by finalnie ustabilizować się na 4,5475. W dalszym ciągu jednak przestrzeń do osłabienia złotego na gruncie technicznym pozostaje niezrealizowana, choć już nieco bardziej ograniczona niż jeszcze parę dni temu. W swoim zachowaniu złoty nawiązywał do walut tej części Europy, które po wcześniejszych dniach dość solidnej przeceny podczas minionej sesji przeszły w tryb względnego uspokojenia.

Taki scenariusz rozgrywany był w piątek między innymi na węgierskim forincie,

czy czeskiej koronie, stąd nie utożsamiamy ostatnich ruchów złotego stricte przez pryzmat czynników krajowych tj. zmniejszenia oczekiwań na szybkie podwyżki stóp procentowych w Polsce. Sugerować to mogła co prawda krzywa polskich obligacji, która w piątek wypłaszczyła się dość wyraźnie, jednak zmiany te generowane były przede wszystkim przez rynki bazowe, gdzie 10-latka niemiecka, a przede wszystkim amerykańska, mocno drożały. W rezultacie po próbie wyniesienia polskiego długiego końca krzywej na wyższe poziomy rentowności piątek przyniósł korektę w tym trendzie (zniżka o 4 bps do 1,76%).

Rynki zagraniczne

Umocnienie dolara nie zwalnia tempa. Kurs EUR/USD, który jeszcze parę dni temu fluktuował wokół poziomu 1,21 w piątek poruszał się w okolicy 1,1850 tj. 2- miesięcznego minimum. Była to konsekwencja niedawnego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którego mniej łagodny ton, pozytywnie wpłynął na wartość dolara i pozwolił na złamanie kilku istotnych barier technicznych. Do wzrostów powróciła zaś para EUR/CHF. W piątek – po raz pierwszy od niemal dwóch tygodni – sięgnęła poziomu 1,0950. Zważywszy na silnie taniejące złoto przecenę franka można częściowo i w dużym uproszczeniu t


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk