• Odbierz prezent
Ujemne payrollsy! Wynagrodzenia ratują dolara

Dzisiejsze dane z rynku pracy w USA okazały się sporym zaskoczeniem. Pomimo pierwszego od lat spadku zatrudnienia (będącego efektem huraganów Irma i Harvey), dolar umocnił się dzięki mocnemu wzrostowi wynagrodzeń.

 

  • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): -33 tys. (prognoza: +90 tys.; w sierpniu: +169 tys.)
  • Wzrost wynagrodzeń (m/m):  +0,5% (prognoza: +0,3%; w sierpniu: +0,2%)
  • Stopa bezrobocia:  4,2% (prognoza: 4,4%; w sierpniu: 4,4%)

 

W przypadku danych o zatrudnieniu sprawdziły się obawy Societe Generale, który wskazywał, że efektem huraganów może być pierwszy od siedmiu lat spadek zatrudnienia w ujęciu m/m. Odbył się on przy nieznacznej, pozytywnej rewizji danych za sierpień (z +156 tys. do +169 tys.) i sporej, negatywnej rewizji danych za lipiec (z +189 tys. do +138 tys.)

 

NFP

nfp

 

Pomimo spadku zatrudnienia, spadła również stopa bezrobocia (do poziomu 4,2%) i co ciekawe, odbyło się to przy wzroście uczestnictwa w rynku pracy z 62,9% do 63,1%.

Dla rynku walutowego kluczowe były mimo wszystko dane o wynagrodzeniach. Te wzrosły we wrześniu o 0,5% w porównaniu do sierpnia, choć oczekiwano tylko wzrostu o 0,3%. To najwyższy miesięczny wzrost wynagrodzeń od stycznia ubiegłego roku. Dodatkowym plusem okazała się rewizja danych za sierpień – z +0,1% do +0,2%.

 

Dolar zareagował pozytywnie na dane z rynku pracy ze względu właśnie na dane o wynagrodzenia (wzrost presji inflacyjnej). W przypadku pary EUR/USD obserwowaliśmy spadek kursu o ponad 30 pipsów, który jednak nie był kontynuowany.

 

EUR/USD – M5

eurusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk