Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,31%
GBP / PLN5,03-0,01%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,01+1,53%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UE zabiera głos w sprawie rajów podatkowych

Estera Włodarczyk | 13:30 16 styczeń 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Raje podatkowe to temat, który w ostatnim kwartale 2017 roku wzbudzał wiele emocji. Choćby ze względu na ujawnienie wyników dziennikarskiego śledztwa Paradise Papers oraz publikacji czarnej listy 17 rajów podatkowych w UE. Specjalnie powołana przez Parlament Europejski Komisja Śledcza przez półtora roku badała dotychczasowe nadużycia podatkowe, by w końcu wydać rekomendacje dla państw członkowskich.

 

Skąd te działania?

Ujawnienie pierwszego i nie jedynego śledztwa Panama Papers sprawiło, że Parlament Europejski dostał niepokojący sygnał dotyczący funkcjonowania rajów podatkowych i towarzyszących im strat finansowych wewnątrz UE. Tym samym w czerwcu 2016 roku powołano specjalną Komisję Śledczą, która miała zbadać praktyki optymalizacji podatkowej i towarzyszące im często przestępstwa. Celem działania Komisji było również przeanalizowanie luk w europejskim prawie, które dawały prawne możliwości do nadużyć podatkowych. Dodatkowym motywem dla wzmożenia działań Komisji było kolejne śledztwo – Paradise Papers.

Starty finansowe, według wyliczeń Komisji Śledczej, sięgają w rocznym budżecie UE aż 1000 mld euro. W skali globalnej aż 3100 mld dolarów.

Reklama

 

Nie tylko egzotyki

Jak wynika z raportu Komisji, rajami podatkowymi, z których usług korzystały europejskie osoby fizyczne i prawne, nie są jedynie egzotyczne wyspy. Przy wyborze raju podatkowego nie jest brana pod uwagę odległość takiej jurysdykcji od faktycznego miejsca zamieszkania lecz takie warunki jak: anonimowość, niska bądź zerowa stawka podatkowa i poufność danych. Wśród jurysdykcji, które wyróżniają się powyższymi warunkami, znalazły się nawet europejskie państwa na czele ze Szwajcarią. W tyle nie pozostają państwa unijne jak: Luksemburg, czy Wielka Brytania.

 

Co robi UE?

UE wydaje rekomendacje dla władz unijnych oraz państw członkowskich. Wśród wytycznych wymienia sporządzenie listy rajów, czego dokonano w grudniu ubiegłego roku. Komisja nawołuje także do wzmożonej kontroli unijnych dyrektyw np. tej o oszczędnościach, przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Wspomina się także o rozbudowie krajowych instytucji wywiadu finansowego, które w bardziej efektywny sposób mają zapobiegać przestępstwom finansowym. Większej kontroli mają zostać poddane kancelarie prawne, firmy doradcze oraz sami doradcy finansowi oraz instytucje bankowe pośredniczące w procederach.

 

Lista będzie mniejsza

Reklama

W grudniu minionego roku, ministrowie finansów państw członkowskich przygotowali czarną listę 17 rajów podatkowych. Wśród nich: Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Korea Południowa, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago,Tunezja, Samoa Amerykańskie, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obecnie, znalazła się grupa ekspertów unijnych, którzy wystąpili o usunięcie z czarnej listy ośmiu z wymienionych państw. Korea Południowa, Makau, Mongolia, Barbados, Grenada, Tunezja, Panama i ZEA, miałby trafić z czarnej listy na szarą. Oznacza to, że nie będą już postrzegane jako te niestosujące się wcale do unijnych standardów podatkowych. Pozostanie na czarnej liście wiąże się z traktowaniem ich jako jurysdykcji stosujących „agresywne praktyki form podatkowania”.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama

Czytaj dalej