• Odbierz prezent
UE przeciwko chińskiemu dumpingowi

Jak chronić się przed chińską ekspansją? Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi znalazł sposób na ochronę europejskiego handlu, a przy tym gospodarki. Wtorkowe porozumienie ma uchronić UE przed chińską dotowaną produkcją.

 

Porozumienie dotyczy przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji i sprzedaży produktów po cenach dumpingowych. Jak podkreślił szef Komisji Europejskiej, porozumienie nie jest wystosowane przeciwko konkretnemu państwu. Jednakże, da się wywnioskować, że unijny rynek „zalewany” jest produktami chińskimi, których ceny często plasują się na poziomie poniżej kosztów produkcji. Porozumienie, które zawiązało się wczoraj ma wprowadzić nowe sposoby naliczania marginesu dumpingowego. To nie podoba się stronie chińskiej, która już w zeszłym roku wystosowała skargę na USA i UE do Międzynarodowej Organizacji Handlu. 

Chiny zarzucały nadużywanie praktyk ochrony handlu, nakladanie tzw. ceł antydumpingowych. Jednakże, UE ma prawo stosować te praktyki jeśli dowiedzie, że na rynku pojawiły się produkty o zaniżonej wartości, będące efektem wymiany handlowej między partnerami. Sprowadzanie produktów po cenach dumpingowych może być szkodliwe dla funkcjonowania gospodarki unijnej. 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk