• Odbierz prezent
UE - Polska gospodarka wśród najlepszych w IV kwartale 2015
Z artykułu dowiesz się:

- Jak prosperowały gospodarki UE w ostatnim kwartale 2015 roku

Eurostat opublikował dziś zestawienie gospodarek krajów Unii Europejskiej pod względem wzrostu PKB za IV kwartał 2015 roku. Wzrostom przewodziła Szwecja, Polska znalazła się na najniższym stopniu podium razem z Rumunią.

 

W ujęciu kwartalnym ostatni kwartał 2015 roku to wzrost gospodarczy w Polsce o 1,1%. Tylko w Szwecji (1,3%) i w Estonii (1,2%) wzrost był w tym okresie szybszy. Przy czym w zestawieniu nie ujęto gospodarek Irlandii, Luksemburgu i Malty.

Czwarty kwartal był słaby w wykonaniu dobrze prosperującej w 2015 roku gospodarki Czech. W ostatnim trzymiesięcznym okresie gospodarka naszego sąsiada znalazła się w stagnacji. Skurczyły się natomiast gospodarki Chorwacji i Łotwy.

Szwecja przodowała nie tylko w ujęciu kwartał do kwartału, ale również w ujęciu rocznym (4,5%). W tym ujęciu Polska ze wzrostem na poziomie 3,7% znalazła się na 5 miejscu, a poza Szwecją wyprzedziły ją Rumunia (3,8%) oraz Czechy i Słowacja (oba kraje ze wzrostem na poziomie 4%.

Wśród wymienionych gospodarek ujemną roczną dynamikę PKB zanotowała tylko Grecja.

 

Wykres 1. Kwartalna dynamika PKB wśród gospodarek UE (IV Q)

FXMAG forex ue - polska gospodarka wśród najlepszych w iv kwartale 2015 1

Źródło: Eurostat


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk