• Odbierz prezent
UE dla euro - ryzyko polityczne
Z artykułu dowiesz się:

- Jak polityka może wpłynąć na rynki?

Dziś scena polityczna nie odegra zbyt wielkiej roli na rynkach finansowych. Więcej zmienności mogą dostarczyć dane makroekonomiczne z Europy. Mimo wszystko warto wspomnieć o kilku istotnych faktach.

 

Macron i Merkel

Wszystko wskazuje na to, że spełnia się pożądany przez rynki scenariusz. Emmanuel Macron i Angela Merkel dochodzą do porozumienia w sprawie umocnienia UE i strefy euro. Wczorajsze spotkanie było pierwszą, zagraniczną wizytą nowego Prezydenta Francji. Jak wiemy, zarówno kanclerz Niemiec, jak i francuski prezydent postulują za silną strefą euro, co jest dobrym sygnałem dla waluty wspólnoty. O istotności francusko – niemieckiej współpracy w celu stabilizacji Eurolandu, świadczą mocne słowa niemieckiej kanclerz:

"Uzgodniliśmy, że będziemy bardzo ściśle współpracować (...) Niemcom będzie powodzić się na dłuższą metę dobrze tylko wtedy, gdy Francja będzie silna".

Macron i Merkel przemawiali jednym głosem. Oboje optują za zmianą unijnych traktatów. Nowelizacja umów międzynarodowych państw członkowskich miałaby przyczynić się do reformy UE, ale także wzmocnić unijną walutę.

Politycy zapowiedzieli posiedzenie rządów obu państw na lipiec, tuż po francuskich wyborach parlamentarnych.

Dla UE i euro jest to korzystny sojusz. Jednak dopiero konkretne posunięcia o mocy prawnej, zadecydują o kształcie przyszłych reform i sytuacji gospodarczej na terenie całej UE.

KE w sprawie EFIS

Komisja Europejska podejmuje głosowanie w sprawie przedłużenia i umocnienia Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), będącego częścią Planu Junckera. KE oczekuje wyników obrad członków komisji ds. Budżetu Parlamentu Europejskiego i Spraw Gospodarczych i Monetarnych w odniesieniu do adaptacji drugiej fazy EFIS 2.0.

Wiceprzewodniczący KE - Jyrki Katainen odpowiedzialny za rynek pracy, rozwój inwestycji i konkurencyjność, podkreślił istotę EFIS 2.0:

"EFIS udowodnił, że jest narzędziem, które przyczyniło się rozwoju inwestycji, wsparło rynek pracy i przyczyniło się do wzrostu gospodarczego wszystkich 28 państw członkowskich UE. Przedłużenie i rozszerzenie EFIS 2.0 będzie okazją do zbudowania wspólnego sukcesu”.

Wniosek w celu przedłużenia EFIS miałby zwiększyć jego zdolność finansową do 2018 roku.

Kolejny aspekt ze sceny politycznej powiązany jest z EUR. Powiększenie ilości inwestycji w stefie euro jest tak samo dobrym sygnałem dla EUR, jak wcześniej wspomniane porozumienie francusko – niemieckie.

BOJ za wolnym handlem

Prezes Banku Japonii podczas konferencji organizowanej przez Wall Street Jounral sprzeciwia się protekcjonizmowi handlowemu na świecie. Sądzi, że kluczem do osiągnięcia sukcesu gospodarczego i porozumienia między państwami jest wolny handel. Podczas spotkania Haruhiko Kuroda wypowiedział się także w temacie polityki monetarnej BOJ. Jak twierdzi, na razie nie ma możliwości jej luzowania. Rynek jednak nie reaguje na wypowiedzi Kurody.

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk