Na wysokie ceny gruntów pod zabudowę pośrednio wskazuje koszt PUM (powierzchnia użytkowa mieszkania). Cena gruntu przeliczona na m kw. PUM zależy od wielu czynników – w szczególności od okresu zakupu gruntu przez dewelopera, intensywności zabudowy (wielkość budynku i liczby kondygnacji), kosztów ewentualnego oczyszczenia gruntów postindustrialnych przed podjęciem budowy, jak i kosztów uzbrojenia działki czy przełożenia istniejącej infrastruktury technicznej.
Innymi słowy, dane te są pośrednią informacją o cenie gruntu. Według danych redNet Consulting w 2h22 cena gruntu przeliczona na m kw. PUM w 6 największych aglomeracjach rosła nieco wolniej; w ostatnich trzech latach wzrost był najsilniejszy w Warszawie i Krakowie - aglomeracjach, gdzie brak terenów pod zabudowę mieszkaniową jest silnie akcentowany przez inwestorów.
Na koniec 2h22 udział wartości gruntu w koszcie budowy mieszkania był najwyższy w Warszawie (23,1%; -0,6 pp r/r), najniższy w Łodzi (14,2%; +0,7pp r/r). Z wyjątkiem Łodzi, we wszystkich tych miastach udział gruntu w koszcie budowy zmalał, najbardziej w Poznaniu (-1,1 pp r/r).
***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Gruntowe - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk: