• Odbierz prezent
Udany tydzień na GPW - mocne wzrosty blue chipów

Za nami udany tydzień na warszawskiej giełdzie, choć sama piątkowa sesja nie potwierdziła pozytywnych nastrojów wśród inwestorów. Wzrosty w tym tygodniu zaliczały głównie największe podmioty. Okazji inwestycyjnych można było szukać szczególnie w sektorach wydobycia i chemii.

 

Piątkowa sesja na GPW nie delikatnie mówiąc nie należała do najciekawszych. Główne indeksy poruszały się szarpanym ruchem bocznym, a o wyniku sesji zadecydowała ostatecznie spadkowa luka otwarcia. Indeks WIG spadł o 0,67% wymazując tylko małą część wzrostów z tego tygodnia.

Mocniejsze spadki zaliczały dziś głównie duże spółki. Indeks WIG20 spadł o 0,91%, a na minusie sesję zakończyło 17 z 20 spółek zrzeszonych w indeksie. Spadkowym nastrojom nie poddały się mBank, Lotos i JSW, ale ich wzrosty były minimalne – na poziomie odpowiednio 0,28%, 0,24% i 0,13%. Największe spadki zaliczyły spółki energetyczne – Tauron (-2,07%) i PGE (-1,97%). Sporo stracił także CD Projekt, którego akcje spadły o 1,83%.

Mniejsze straty od blue chipów zaliczyły dziś średnie i małe spółki – indeks mWIG40 spadł o 0,26%, a sWIG80 o 0,22%.

 

W przekroju sektorowym wyróżniały się dziś spółki chemiczne i farmaceutyczne – indeks WIG-CHEMIA zyskał 2,03%, a WIG-LEKI 2,67%. W przypadku drugiego z nich mocne wzrosty Mabionu i Celon Pharmy zdołały przeważyć silne spadki Biotonu. Słabiej od wspominanych już przy okazji indeksu WIG20 spółek energetycznych spisywała się dziś branża mediów. Indeks WIG-MEDIA spadł o 1,62%, podczas gdy WIG-ENERG o 1,53%.

W ujęciu całego parkietu więcej mieliśmy dziś koloru czerwonego. Na minusie sesję zakończyło 149 spółek (35%, łącznie z rynkiem NewConnect), a na plusie 121 (28%).

 

Udany tydzień

Pomimo piątkowych spadków giełda zaliczy ten tydzień do udanych. Indeks WIG rósł praktycznie przez cały czas i zdołał odrobić połowę ruchu spadkowego z drugiej połowy maja. W ciągu 5 sesji indeks szerokiego rynku urósł o 1,94%. Duże znaczenie miała tutaj rekomendacja UBS dla polskich spółek. Szwajcarski bank inwestycyjny podniósł ją do poziomu Przeważaj, co oznacza, że w perspektywie krótkoterminowym widzi na GPW dobrą okazję do inwestycji. Jak to zwykle bywa w przypadku napływu zagranicznego kapitału na GPW, skorzystały na tym głównie duże spółki. Indeks WIG20 wzrósł bowiem o 2,73%, podczas gdy mWIG40 wzrósł tylko o 0,39%, a sWIG80 jedynie o 0,11%.

Pozytywne nastroje wśród inwestorów mają szansę się utrzymać pomimo piątkowych spadków. Taki wniosek nasuwa analiza sytuacji za oceanem, która ma duży wpływ na polski rynek.  W pierwszej połowie tygodnia polskie indeksy rosły wraz z amerykańskimi. Na spadkową lukę otwarcia w piątek wpływ miały spadki podczas czwartkowej sesji na Wall Street. Dziś amerykańskie indeksy kontynuują jednak wzrosty i jeśli nic się nie stanie, to mogą one być zapowiedzą kolejnego udanego tygodnia.

 

Rajd blue chipów

Wzrosty w tym tygodniu zaliczyło 14 z 20 spółek wchodzących w skład indeksu. Przodowały tutaj spółki wydobywcze, którym niewiele brakło do zakończenia tygodnia z dwucyfrowymi wzrostami. Ostatecznie Jastrzębska Spółka Węglowa zyskała 9,64%, a KGHM 9,26%. Pozytywnym czynnikiem w przypadku tych spółek okazały się wzrosty cen węgla koksującego i miedzi. Podobnych wzrostów nie widzieliśmy na rynku ropy naftowej, co nie przeszkodziło jednak w tym, by po JSW i KGHM największe wzrosty wśród blue chipów zaliczyły Lotos (+7,71%) i PKN Orlen (+6,51%). Najsłabiej wśród dużych spółek spisały się Cyfrowy Polsat (-3,79%), Eurocash (-3,13%) i LPP (-2,70%).

 

wig20

 

Mocne wzrosty spółek wydobywczych i chemicznych

W ujęciu sektorowym w oczywisty sposób wyróżnić musiał się indeks WIG-GORNIC, gdyż liderzy sektora wydobywczego z indeksu WIG20 zaliczyli mocne wzrosty. Sam WIG-GORNIC wzrósł o 8,68% - najmocniej wśród 14 indeksów sektorowych. Niewiele mniej zyskał jednak WIG-CHEMIA (+8,09%), który tak dobrze wypadł podczas słabej w wykonaniu większości pozostałych sektorów piątkowej sesji. To zasługa przede wszystkim wzrostów Grupy Azoty (+11,97% na przestrzeni całego tygodnia). Niezłe wzrosty zaliczyły także indeksy WIG-MOTO (+5,93%), WIG-PALIWA (+5,02%) i WIG-ENERG (+4,02%). Z drugiej strony mieliśmy cztery sektory, które wyróżniły się negatywnie – odzieżówka, budownictwo, informatyka i media. Indeksy łączące spółki z tych sektorów traciły ponad 2%, a najwięcej stracił WIG-ODZIEZ (-2,59%), osłabiany głównie spadkami LPP i CCC.

 

gpw


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk