Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Udany tydzień na GPW - mocne wzrosty blue chipów

Jakub Wilk | 20:50 08 czerwiec 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Za nami udany tydzień na warszawskiej giełdzie, choć sama piątkowa sesja nie potwierdziła pozytywnych nastrojów wśród inwestorów. Wzrosty w tym tygodniu zaliczały głównie największe podmioty. Okazji inwestycyjnych można było szukać szczególnie w sektorach wydobycia i chemii.

 

Piątkowa sesja na GPW nie delikatnie mówiąc nie należała do najciekawszych. Główne indeksy poruszały się szarpanym ruchem bocznym, a o wyniku sesji zadecydowała ostatecznie spadkowa luka otwarcia. Indeks WIG spadł o 0,67% wymazując tylko małą część wzrostów z tego tygodnia.

Mocniejsze spadki zaliczały dziś głównie duże spółki. Indeks WIG20 spadł o 0,91%, a na minusie sesję zakończyło 17 z 20 spółek zrzeszonych w indeksie. Spadkowym nastrojom nie poddały się mBank, Lotos i JSW, ale ich wzrosty były minimalne – na poziomie odpowiednio 0,28%, 0,24% i 0,13%. Największe spadki zaliczyły spółki energetyczne – Tauron (-2,07%) i PGE (-1,97%). Sporo stracił także CD Projekt, którego akcje spadły o 1,83%.

Reklama

Mniejsze straty od blue chipów zaliczyły dziś średnie i małe spółki – indeks mWIG40 spadł o 0,26%, a sWIG80 o 0,22%.

 

W przekroju sektorowym wyróżniały się dziś spółki chemiczne i farmaceutyczne – indeks WIG-CHEMIA zyskał 2,03%, a WIG-LEKI 2,67%. W przypadku drugiego z nich mocne wzrosty Mabionu i Celon Pharmy zdołały przeważyć silne spadki Biotonu. Słabiej od wspominanych już przy okazji indeksu WIG20 spółek energetycznych spisywała się dziś branża mediów. Indeks WIG-MEDIA spadł o 1,62%, podczas gdy WIG-ENERG o 1,53%.

W ujęciu całego parkietu więcej mieliśmy dziś koloru czerwonego. Na minusie sesję zakończyło 149 spółek (35%, łącznie z rynkiem NewConnect), a na plusie 121 (28%).

 

Udany tydzień

Reklama

Pomimo piątkowych spadków giełda zaliczy ten tydzień do udanych. Indeks WIG rósł praktycznie przez cały czas i zdołał odrobić połowę ruchu spadkowego z drugiej połowy maja. W ciągu 5 sesji indeks szerokiego rynku urósł o 1,94%. Duże znaczenie miała tutaj rekomendacja UBS dla polskich spółek. Szwajcarski bank inwestycyjny podniósł ją do poziomu Przeważaj, co oznacza, że w perspektywie krótkoterminowym widzi na GPW dobrą okazję do inwestycji. Jak to zwykle bywa w przypadku napływu zagranicznego kapitału na GPW, skorzystały na tym głównie duże spółki. Indeks WIG20 wzrósł bowiem o 2,73%, podczas gdy mWIG40 wzrósł tylko o 0,39%, a sWIG80 jedynie o 0,11%.

Pozytywne nastroje wśród inwestorów mają szansę się utrzymać pomimo piątkowych spadków. Taki wniosek nasuwa analiza sytuacji za oceanem, która ma duży wpływ na polski rynek.  W pierwszej połowie tygodnia polskie indeksy rosły wraz z amerykańskimi. Na spadkową lukę otwarcia w piątek wpływ miały spadki podczas czwartkowej sesji na Wall Street. Dziś amerykańskie indeksy kontynuują jednak wzrosty i jeśli nic się nie stanie, to mogą one być zapowiedzą kolejnego udanego tygodnia.

 

Rajd blue chipów

Wzrosty w tym tygodniu zaliczyło 14 z 20 spółek wchodzących w skład indeksu. Przodowały tutaj spółki wydobywcze, którym niewiele brakło do zakończenia tygodnia z dwucyfrowymi wzrostami. Ostatecznie Jastrzębska Spółka Węglowa zyskała 9,64%, a KGHM 9,26%. Pozytywnym czynnikiem w przypadku tych spółek okazały się wzrosty cen węgla koksującego i miedzi. Podobnych wzrostów nie widzieliśmy na rynku ropy naftowej, co nie przeszkodziło jednak w tym, by po JSW i KGHM największe wzrosty wśród blue chipów zaliczyły Lotos (+7,71%) i PKN Orlen (+6,51%). Najsłabiej wśród dużych spółek spisały się Cyfrowy Polsat (-3,79%), Eurocash (-3,13%) i LPP (-2,70%).

 

Reklama

wig20

wig20

 

Mocne wzrosty spółek wydobywczych i chemicznych

W ujęciu sektorowym w oczywisty sposób wyróżnić musiał się indeks WIG-GORNIC, gdyż liderzy sektora wydobywczego z indeksu WIG20 zaliczyli mocne wzrosty. Sam WIG-GORNIC wzrósł o 8,68% - najmocniej wśród 14 indeksów sektorowych. Niewiele mniej zyskał jednak WIG-CHEMIA (+8,09%), który tak dobrze wypadł podczas słabej w wykonaniu większości pozostałych sektorów piątkowej sesji. To zasługa przede wszystkim wzrostów Grupy Azoty (+11,97% na przestrzeni całego tygodnia). Niezłe wzrosty zaliczyły także indeksy WIG-MOTO (+5,93%), WIG-PALIWA (+5,02%) i WIG-ENERG (+4,02%). Z drugiej strony mieliśmy cztery sektory, które wyróżniły się negatywnie – odzieżówka, budownictwo, informatyka i media. Indeksy łączące spółki z tych sektorów traciły ponad 2%, a najwięcej stracił WIG-ODZIEZ (-2,59%), osłabiany głównie spadkami LPP i CCC.

 

gpw

gpw

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej