• Odbierz prezent
Udany tydzień na GPW - mocne banki, ale słaba energetyka

Piątkowa sesja na GPW okazała się niezbyt udana, co i tak nie zepsuło bardzo dobrego tygodnia. Przede wszystkim był to dobry tydzień dla dużych spółek, w szczególności banków. Słabo spisały się natomiast spółki energetyczne, a cały ten sektor znalazł się na historycznych minimach.

 

Słaby piątek

Piątkowa sesja na GPW okazała się niezbyt ciekawa. Rynek przez większą część dnia poruszał się ruchem bocznym, a całą sesję zakończył pod kreską. Indeks WIG straciła, ale tylko 0,24%. Jest to głównie wina dużych spółek, gdyż indeks WIG20 stracił 0,44%.

Tylko 6 spółek z grona 20 blue chipów zakończyło piątek na plusie, ale w przypadku 2 z nich wzrosty były minimalne. Najlepiej wypadł CCC – akcje spółki z sektora odzieżowego wzrosły o 1,9%, na co wpływ miały opublikowane dziś wyniki finansowe. Nieźle wypadł także PKN Orlen (+1,88%). Słabo spisały PGNiG (-2,86%) i Jastrzębska Spółka Węglowa (-2,30%), w przypadku której reakcja inwestorów na publikację wyników finansowych nie była już taka pozytywna.

Lepiej od blue chipów prezentowały się dziś małe i średnie spółki. Indeks sWIG80 stracił zaledwie 0,01%, a mWIG40 zanotowano nawet wzrost o 0,21%.

 

W przekroju sektorowym mieliśmy przewagę sektorów rosnących – 8 z 14 indeksów sektorowych zaliczyło wzrost. Najlepiej wypadł sektor budowlany – indeks WIG-BUDOW zyskał 1,22%. Powyżej 1% rosły jeszcze WIG-CHEMIA (+1,16%) i WIG-MEDIA (+1,14%). Najsłabszym sektorem okazał się spożywczy – indeks WIG-SPOZYW stracił 1,05%. Nie najlepiej wypadły również banki – indeks WIG-BANKI stracił 0,80%.

W przekroju całego parkietu również, co prawda niewielką, przewagę miał kolor zielony. Spółek rosnących, biorąc pod uwagę również rynek NewConnect, było 133 (32%), a zniżkujących 127 (30%).

 

Nieudane zakończenie dobrego tygodnia

Piątek okazał się najsłabszym dnie w tym tygodniu na warszawskiej giełdzie. Wcześniejsze 4 sesje każdorazowo kończyły się wzrostami indeksu WIG, który w czwartek wyszedł ponad poziom 60 tys. punktów, by kolejnego dnia zamknąć się już nieznacznie poniżej niego. Szczególnie pozytywnie w tym tygodniu wyglądała wtorkowa sesja, gdy indeks WIG zyskał 1,56%. To więcej niż połowa wzrostó z całego tygodnia, gdyż indeks WIG zamknął go o 3,04% wyżej niż poprzedni. Pomimo słabej piątkowej sesji w wykonaniu blue chipów to właśnie one napędzały giełdę w tym tygodniu, co może sugerować, że kapitał na rynek napływał mocno zza granicy. Indeks średnich spółek – mWIG40 – zyskał jedynie 0,53%, a indeks małych spółek – sWIG80 stracił 0,89%.

 

Mocne wzrosty blue chipów

Na przestrzeni całego tygodnia tylko 5 z 20 spółek indeksu WIG20 zaliczyło spadek. Słabo spisały się szczególnie duże spółki energetyczne. Najmocniej taniała Energa, której akcje spadły o 3,56%. Akcje PGE potaniały o 3,01% i w trakcie tygodnia osiągnęły swoje historyczne minima. Blisko historycznych minimów są także akcje Tauronu, które w tym tygodniu spadły o 1,94%. Z drugiej strony na czołowych miejscach w indeksie WIG20 znalazły się banki – akcje BZ WBK wzrosły o 9,30%, a PKO BP o 7,97%. Mocne wzrosty odnotowały także piątkowy lider wśród blue chipów, czyli CCC (+7,05%), oraz PZU (+6,49%) i Lotos (+6,24%). Inwestorzy zapewne liczyli na to, że w tym tygodniu więcej na rynku namiesza CD Projekt w związku z obecnością spółki na Gamescomie 2018, ale akcje twórców gier z serii The Witcher poruszały się w tym tygodniu ruchem bocznym, z większymi wzrostami w poniedziałek, które zostały jednak skorygowane w środę.

 

Banki na plus energetyka na minus

W przekroju sektorowym najlepiej wypadły oczywiście banki, co pokazały już spółki znajdujące się w indeksie WIG20, reprezentujące znakomitą większość całego sektora. Indeks WIG-BANKI w tym tygodniu zyskał 5,46%. Mocne wzrosty zaliczyły także spółki odzieżowe – indeks WIG-ODZIEZ zyskał 4,16%. Nieźle wypadł także indeks WIG-MEDIA (+3,78%) i WIG-GORNIC (+3,26%). Najsłabiej, również ze względu na słaby tydzień w wykonaniu liderów, wypadł sektor energetyczny – indeks WIG-ENERG spadł o 2,26%, osiągając historyczne minima. Spadki zaliczyły jeszcze tylko 2 inne indeksy sektorowe – WIG-LEKI (-0,50%) i WIG-SPOZYW (-0,28%).

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk