• Odbierz prezent
UBS zainwestuje 200 milionów USD w fintechy

UBS zainwestuje 200 milionów USD w startupy z branży fintech poprzez nowo stworzony fundusz VC. Zadaniem UBS Next będzie wsparcie modernizacji wewnętrznych systemów i nawiązanie strategicznych partnerstw technologicznych z fintechami.

Fundusz UBS Next będzie przede wszystkim realizował bezpośrednie inwestycje w fintechy na wczesnym etapie rozwoju. Ponadto bank nawiązał również współpracę z Anthemis, platformą inwestycji VC, aby pomóc zidentyfikować fintechy z najwyższym potencjałem i zwiększyć ilość podjętych transakcji. Fundusz będzie finansowany przez UBS i zarządzany przez wewnętrzny zespół ds. inwestycji.

Przedsięwzięcie zwiększy zaangażowanie banku w ekosystemie startupów i uplasuje go w czołówce inwestorów zaangażowanych w rozwój przełomowych fintechów działających w obszarze technologii w chmurze publicznej, architekturze mikrousług i sztucznej inteligencji. Według Aleksandra Majchrzaka, Prezesa Wealthon, inwestycje instytucji finansowych w startupy fintechowe są coraz częściej spotykane. Jest to najlepsze rozwiązanie banków na utrzymania wysokiej pozycji w świecie finansów, a to właśnie ten obszar przechodzi największą cyfrową rewolucję. Dotyczy to zarówno produktów i usług dla konsumenta, ale również dla coraz większej liczby przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli w centrum zainteresowania instytucji finansowych.

Podejmując decyzję o inwestycji UBS wziął pod uwagę potencjał wzrostu wynikający z inwestycji kapitałowych. Raport zespołu badawczego przedstawił branżę fintech, która według ekspertów znajduje się teraz w punkcie zwrotnym. Z przychodami, które mają wzrosnąć ze 150 miliardów USD w 2018 roku do 500 miliardów USD w 2030 roku.

Nie tylko fintechy

Specjaliści z polskich funduszy VC wskazują również inne, obiecujące branże z wysokim potencjałem zwrotu. Według Jakuba Sitarza, CEO Venture INC funduszu, który w swoim portfelu ma takie spółki jak Sundose, Brand 24, Infermedica, projektami, które nie tracą na znaczeniu są te działające w modelu SaaS (ang. Software as a Service), w których kierunkami godnymi uwagi, z perspektywą na sukces, są: DPaaS (ang. Data Privacy as a Service) oraz CyberSecurity.

Jakub Sitarz dodaje, że ewoluowanie regulacji prawnych z zakresu ochrony danych zmusza wiele przedsiębiorstw do przeanalizowania stosowanych zabezpieczeń i dostosowania się do nowej, prawnej rzeczywistości. Zmiany przepisów stają się okazją do tworzenia coraz to nowych narzędzi i usług wspomagających przedsiębiorstwa w zwiększeniu bezpieczeństwa i ochrony prywatności swojej i swoich konsumentów. Według Allied Market Research rynek ochrony danych, do którego globalnego wzrostu przyczyniły się wymagania w zakresie przechowywania i ochrony danych, osiągnie 28,87 miliarda dolarów do 2022 roku. Dodatkowo, rynek ochrony danych jako usługi zyskał na atrakcyjności w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i powszechnym przejściem na pracę zdalną, która z kolei stawia przedsiębiorstwa w konieczności lepszego zabezpieczenia się przed cyberatakami, których liczba i skala szkód stale rośnie. Ataki sieciowe stają się coraz bardziej wyrafinowane, trudne do wyśledzenia, a co za tym idzie stają się niezwykle szkodliwe. Analitycy zgodnie wskazują, że globalny rynek cyberbezpieczeństwa wzrośnie. Szacowana wartość tego rynku do 2023 roku waha się pomiędzy 208-248 mln USD.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk