• Odbierz prezent
Uber z ponad 5 miliardami dolarów straty i spadkiem dynamiki wzrostu

Notowana od maja na nowojorskiej giełdzie NYSE spółka Uber Technologies opublikowała w czwartek 8 sierpnia wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Zgodnie z przewidywaniami analityków, nie są one optymistyczne - spółka zanotowała największą w swojej historii stratę, a także zauważalne spowolnienie tempa wzrostu przychodów.

 

Uber Technologies w drugim kwartale 2019 r. poniósł stratę w wysokości 5,2 mld dolarów netto, co jest najwyższą wartością od czasów publikowania przez spółkę danych finansowych (od 2017 r.). Największą część straty stanowi 3,9 mld dolarów netto odpisów przeznaczonych na wynagrodzenia dla pracowników przekazane w formie akcji po majowym IPO. Mimo tego, regularna strata w wysokości 1,3 mld dolarów jest o niemal 50% wyższa od tej poniesionej rok wcześniej, wynoszącej 878 mln USD.

Przychody w drugim kwartale 2019 r. wyniosły 3,1 mld dolarów, po raz pierwszy osiągając wartość niższą niż poniesiona strata kwartalna. Przychody za drugi kwartał są wprawdzie o 14% wyższe od wyniku sprzed roku (II Q), jednak dynamika wzrostu przychodów r/r znacznie spadła, do jak dotąd najniższej wartości w historii Ubera.

Zarząd spółki ostrzegał jednak akcjonariuszy w swoim prospekcie emisyjnym przed majowym IPO, że 2019 r. będzie szczytowym pod względem inwestycji, co może przełożyć się na wyższe straty, które będą zmniejszać się w kolejnych dwóch latach. Uber Technologies przynajmniej do 2021 r. nie przewiduje osiągnięcia progu rentowności.

O ile sama strata może być uzasadniona podejmowaniem nowych inwestycji, o tyle martwić może zauważalny spadek dynamiki wzrostów przychodów.

 

Spółka w czwartkowym komunikacie pochwaliła się natomiast przekroczeniem po raz pierwszy w historii progu 100 mln aktywnych użytkowników miesięcznie.

 

W pierwszym kwartale Uber Technologies osiągnął przychody na poziomie 3,1 mld dolarów (20% wzrost r/r) przy stracie 1,01 mld dolarów netto.

Czytaj także: Uber debiutuje na giełdzie - największe IPO ostatnich lat może rozczarować, mimo euforii

Dziś na nowojorskiej giełdzie NYSE ma miejsce jeden z największych i jednocześnie najciekawszych debiutów ostatnich lat. Wchodzący na publiczny parkiet Uber, który w ciągu niecałej dekady nie bez licznych kontrowersji zrewolucjonizował rynek usług przewozu osób w miastach, początkowo miał debiutować.. Czytaj
Uber debiutuje na giełdzie - największe IPO ostatnich lat może rozczarować, mimo euforii


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk