• Odbierz prezent
Uber wciąż na minusie - ponad miliard dolarów straty w trzecim kwartale

Debiutująca kilka miesięcy temu na nowojorskim parkiecie spółka Uber Technologies opublikowała w poniedziałek 4 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał. Okazały się one lepsze od oczekiwań, mimo wyższej straty niż rok temu, co jednak nie uchroniło notowań spółki przed spadkami. Prezes Ubera zapewnia jednak, że w 2021 r. spółka zacznie zarabiać.

 

Uber Technologies w trzecim kwartale 2019 r. osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 3,81 mld dolarów, co jest wynikiem wyższym od rynkowych oczekiwań (3,69 mld USD) i oznaczającym wzrost przychodów o 30% w perspektywie rocznej. Strata netto w trzecim kwartale wyniosła natomiast 1,16 mld dolarów, w porównaniu do 986 mln dolarów rok wcześniej, co oznacza pogłębienie straty o ponad 17%. Strata na pojedynczą akcję wyniosła 68 centów i była niższa od rynkowych oczekiwań, które prognozowały wynik 81 centów. 401 mln dolarów wchodzących w kwotę poniesionej straty obejmuje odpisy na wynagrodzenia dla pracowników po majowym IPO. Kwota ta i tak jest niewielka w porównaniu do 3,9 mld dolarów odpisów kwartał wcześniej, kiedy to Uber poniósł rekordową stratę 5,2 mld dolarów.

 

Uber Eats w trzecim kwartale zanotował wzrost przychodów o 64%, osiągając wynik 645 mln dolarów. Dynamika wzrostu usług przewozu osób wyniosła 19% r/r, osiągając przychody 2,9 mld dolarów.

Prezes spółki Dara Khosrowshahi przyznał, że Uber planuje osiągać pierwsze zyski z działalności w 2021 r. (na podstawie skorygowanego EBITDA). Zapewnił również, że spółka wchodzi w bardziej dojrzały etap działalności, w którym nie skupia się na utrzymaniu wysokiej dynamiki wzrostu, lecz na generowaniu oszczędności i przyszłych zysków.

 

Mimo braku rentowności, spółka nie narzeka na brak gotówki - Uber w trzecim kwartale dysponował środkami w wysokości 12,7 mld dolarów, co jest wzrostem o 900 mln USD k/k.

 

Aktualnie Uber Technologies notowany jest po 31,08 USD za akcję (spadek o niecały 1%).

Czytaj także: Uber z ponad 5 miliardami dolarów straty i spadkiem dynamiki wzrostu

Notowana od maja na nowojorskiej giełdzie NYSE spółka Uber Technologies opublikowała w czwartek 8 sierpnia wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Zgodnie z przewidywaniami analityków, nie są one optymistyczne - spółka zanotowała największą w swojej historii stratę, a także zauważalne spowolnie.. Czytaj
Uber z ponad 5 miliardami dolarów straty i spadkiem dynamiki wzrostu

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk