Advertisement
  • Odbierz prezent
Uber Technologies Inc (UBER) i Lyft Inc (LYFT) wydają miliony dolarów, aby móc dowozić pacjentów na szczepienia w USA!

Uber Technologies Inc (UBER) i Lyft Inc (LYFT) wydają miliony dolarów, aby zapewnić kierowcom dostęp do szczepionek COVID-19 i oferują bezpłatne lub promocyjne przejazdy do miejsc szczepień dla ludzi w społecznościach, którym brakuje dostępu do transportu i usług opieki zdrowotnej.

Wysiłek ten jest zarówno podyktowany względami publicznymi,

jak i własnym interesem. Popyt na przejazdy wzrasta w całych Stanach Zjednoczonych z niskiego poziomu spowodowanego pandemią, ale kierowcy nadal powoli wracają do pracy, co spowalnia wysiłki firm na rzecz odbudowy przychodów. Brak transportu jest główną przeszkodą dla równego dostępu do opieki zdrowotnej i szczepionek, a badania pokazują mniej opcji opieki medycznej w społecznościach o niskich dochodach i społecznościach czarnoskórych, które często są słabo obsługiwane przez transport publiczny i mają niższy wskaźnik posiadania samochodu.

W Uberze duży zespół pracowników zaczął dzwonić do tysięcy kierowców,

którzy opuścili platformę w ciągu ostatniego roku, pytając ich, czego potrzebują, aby zacząć znowu pracować. Firma próbuje rozwiązać główne obawy kierowców - o bezpieczeństwo i zarobki - poprzez partnerstwo w zakresie szczepień z Walgreen's oraz 250 milionów dolarów w gwarancjach płac i dodatkowych zachętach. Umowa z Walgreen's pozwoliła Uberowi na dystrybucję unikalnych kodów do ponad 240 000 kierowców w kilku stanach, w tym w Kalifornii, Illinois, Wirginii i New Jersey, umożliwiając im zarezerwowanie terminu szczepienia w sieci aptek.

Lyft powiedział, że wysyła e-maile do kierowców, gdy stają się uprawnieni do szczepień w swoich stanach. Firma wymaga masek i oferuje zachęty do płacenia i promocje na wybranych rynkach.

Julia Paige,

dyrektor ds. wpływu społecznego w firmie Uber, która jest odpowiedzialna za program przejazdów po szczepionkach, powiedziała, że w rozmowach z kierownictwem firmy "naprawdę starałam się pokazać ludziom, że są chwile, kiedy czynienie dobra jest korzystne dla biznesu." Podczas gdy Uber nie ujawnił kosztów programów szczepień w dużej mierze finansowanych przez siebie, analitycy szacują, że około 10 milionów darmowych i zniżkowych przejazdów, które firma obiecała, będzie kosztować od 50 milionów do 100 milionów dolarów.

Lyft powiedział, że jego przejazdy są opłacane w partnerstwie z korporacyjnych sponsorów, w tym JPMorgan Chase (JPM), Anthem Inc (ANTM) i Target Corp (TGT), i prywatnych darowizn.

Urzędnicy w Chicago, Nowym Orleanie i Jersey City, New Jersey oraz grupy non-profit współpracujące z firmami powiedziały,

że przejażdżki pozwoliły zaszczepić się tysiącom ludzi, którzy w przeciwnym razie prawdopodobnie nie dostaliby zastrzyku. "Jest ogromna rzesza ludzi, którzy będą mogli się zaszczepić tylko w ten sposób", powiedziała Tamara Mahal, lider operacji szczepienia w chicagowskim departamencie zdrowia, który współpracował z Uberem, aby zaoferować darmowe przejazdy dla 5 000 osób. Przejazdy po szczepionki w Uberze i Lyft mogą być rezerwowane przez miasta lub organizacje non-profit w imieniu mieszkańców, lub przez pasażerów za pomocą kodów dostępu. Kierowcy otrzymują regularną opłatę za przejazdy, co jest ważnym elementem dla organizacji non-profit United Way, która współpracowała z Lyft.

"Ludzie, którzy jeżdżą dla Lyft i Uber są w naszym społeczeństwie w trudnej sytuacji finansowej, a to stwarza dla nich więcej pracy" - powiedziała Suzanne McCormick, prezes organizacji. Uber i Lyft twierdzą, że nie zbierają danych pasażerów za przejazdy po szczepionkach, a dane te są chronione przez przepisy dotyczące prywatności w ochronie zdrowia. Niektórzy partnerzy z miast i organizacji non-profit powiedzieli, że usługa szczepionek zapoznała osoby starsze i te w pustyniach tranzytowych z potencjalnymi korzyściami usług ride-hail. Uber i Lyft założyły nowo powstałe firmy zdrowotne, mające na celu zapewnienie przejazdów medycznych do miast i placówek opieki zdrowotnej. Wiele z przejazdów na szczepienia jest świadczonych przez te jednostki zdrowia, a bliższe związki z agencjami rządowymi i dostawcami usług zdrowotnych może oznaczać więcej możliwości biznesowych w przyszłości. Lyft powiedział, że przejazdy do centrów szczepień organizowane przez jednostkę opieki zdrowotnej były opłacane przez kliniki i placówki rezerwujące je, ale wliczane do celu kampanii dostępu do szczepionek. W Nowym Orleanie Uber zapewnia łącznie 20 000 bezpłatnych lub promocyjnych przejazdów do miejsc masowych szczepień w mieście.

Laura Mellem,

urzędnik ds. zaangażowania publicznego w nowoorleańskim biurze bezpieczeństwa wewnętrznego i gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, powiedziała, że miasto było tak zadowolone z partnerstwa, że dyskutowało o tym, jak Uber mógłby pomóc w ewakuacji podczas corocznego sezonu huraganów. Urzędnicy miejscy powiedzieli, że ich wakacyjna współpraca z firmami nie zmienia ich spojrzenia na inne kwestie, takie jak płace kierowców, podatki i zatory, które często powodowały rozdźwięki między lokalnymi regulatorami a Uberem i Lyftem.

Tomasz Ocap

Zobacz artykuł na stronie PWS


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk