• Odbierz prezent
Tytoniowa epidemia w Polsce, czyli ile w ciągu roku wyda na papierosy przeciętny Polak. Te kwoty mogą zwalić z nóg!
fot. freepik.com

Picodi | 20 października 2021

 

Według statystyk, opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet, liczba aktywnych palaczy w 2019 roku wzrosła do 1,14 mld (1 140 000 000) osób. Światowa organizacja zdrowia nazywa to tytoniową epidemią, która zabija 8 mln osób każdego roku.

Analitycy Picodi.com postanowili skupić się na finansowym aspekcie palenia: sprawdziliśmy, jak różnią się ceny papierosów w ponad stu krajach świata oraz ile przeciętny palacz wydaje na papierosy rocznie.

Palenie szkodzi. Zdrowiu i portfelowi - 1

Spośród uwzględnionych w tym badaniu krajów najwięcej za papierosy płacą palacze w Australii. Opakowanie z 20 papierosami kosztuje tam prawie 22 €. Tak wysoka cena jest wynikiem świadomej polityki australijskich rządów, nakierowanej na zmniejszenie liczby palaczy. Akcyza w tym kraju w latach 2013–2020 rosła o 12,5% każdego roku.

Do grona krajów z najdroższymi papierosami należą także Nowa Zelandia (21 € za paczkę), Irlandia (14 €) i Wielka Brytania (13,3 €).

Polska w tym zestawieniu jest na 47. pozycji ze średnią ceną papierosów 18 zł (3,94 €) za paczkę. Jest to druga najniższa cena w całej Unii Europejskiej po Bułgarii (3,07 €).

Na drugim końcu listy znalazły się Nigeria (0,82 € za paczkę) i Kazachstan (1 €). Tanio papierosy są sprzedawane także na Białorusi (1,36 €), w Turcji (1,79 €) i na Ukrainie (1,90 €).

 

Pieniądze wyrzucone w błoto

Z danych naukowców wynika, że roczna liczba wypalanych papierosów sięga 7,41 bln (7 410 000 000 000) sztuk, co przekłada się na 18 papierosów dziennie na każdego aktywnego palacza.

Ile pieniędzy wydają palacze każdego roku i jaki procent dochodów pożera ten nałóg? Ilość spożywanego tytoniu różni się od kraju do kraju, ale do celów niniejszego zestawienia założyliśmy, że przeciętny palacz w ciągu roku kupuje 365 paczek.

Palenie szkodzi. Zdrowiu i portfelowi - 2

W Polsce palacz, konsumujący jedną paczkę dziennie, w ciągu roku wyda na papierosy 6 570 zł. Jest to równowartość 16% rocznego przeciętnego dochodu netto w naszym kraju. Podobny koszt stanowi palenie na Łotwie i w Turcji.

Większą część dochodu zjada palenie na Jamajce (38%), Dominikanie (41%) i w Ugandzie (44%).

 

Metodologia

Ceny papierosów pochodzą z portalu numbeo.com, gdzie są gromadzone przez setki tysięcy internautów z całego świata. Lokalne waluty przeliczyliśmy po średnim kursie Google Finance za wrzesień 2021 r. Statystyki dotyczące liczby aktywnych palaczy oraz liczby spożywanych papierosów pochodzą z ogólnoświatowego badania The Lancet:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01169-7/fulltext 

 

Użytek publiczny

Przedstawione w raporcie infografiki oraz dane statystyczne można swobodnie wykorzystywać w celach zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych ze wskazaniem autorstwa badania (Picodi.com). W razie pytań zachęcamy do kontaktu: research@picodi.com.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk