• Sklep
  • Odbierz prezent
Tylko Polska nie luzuje polityki monetarnej

Rynki walutowe kolejny tydzień są w stanie wyczekiwania na luzowanie polityki monetarnej przez główne banki centralne świata. W gorszej sytuacji znajduje się strefa euro – przy niskim wzroście gospodarczym prawdopodobne jego dalsze spowolnienie może oznaczać wejście w recesję w niektórych krajach. Jednocześnie stopy procentowe już od dawna są na zerowym poziomie, co utrudnia ewentualną stymulację monetarną, pozostają środki niestandardowe typu ujemne stopy procentowe lub program skupu obligacji.

Już od jakiegoś czasu

przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego zapowiadają prawdopodobne użycie dodatkowych narzędzi, z czego na razie postanowiono tylko o TLTRO – dodatkowym tanim finansowaniu dla europejskich banków. Tegotygodniowe posiedzenie we Frankfurcie prawdopodobnie nie przyniesie decyzji o zastosowaniu innych środków, gdyż byłoby to wcześniej sygnalizowane, jednak w razie gorszych danych ekonomicznych lub istotnych ruchów ze strony innych banków centralnych na kolejnym, wrześniowym posiedzeniu takie decyzje są praktycznie pewne.

Uwaga inwestorów

skupia się ostatnio przede wszystkim na analizowaniu wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej rezerwy federalnej, którzy prawie na pewno 31 lipca ogłoszą pierwszą od 2008 roku obniżkę stóp procentowych. Przy tym wiele osób ma nadzieję na bardziej zdecydowany ruch, to jest cięcie od razu o 50 punktów bazowych, do poziomu 2%. Sytuacja amerykańskiej gospodarki jest jednak dużo lepsza niż europejskiej, więc Fed raczej zostawi więcej amunicji w magazynku na przyszłość.

Obniżanie stóp procentowych w USA

przy braku reakcji EBC mocno umocniłoby euro, tak więc Europejski Bank Centralny będzie zmuszony do poluzowania polityki monetarnej, szczególnie że jego przyszła prezes, Christine Lagarde, prawdopodobnie będzie kontynuowała łagodną politykę Mario Draghiego. Wyważenie tych dwóch sił po obu stronach Atlandyku powoduje pewien dryf w notowaniach kursu euro do dolara EURUSD w ostatnich dniach w zakresie 1,12-1,13 i można oczekiwać kontynuacji niskiej zmienności na tej parze walutowej w kolejnych dniach.

Tymczasem w Polsce Rada Polityki Pieniężnej

nie ma zamiaru obniżać stóp procentowych, zresztą nie ma ku temu przesłanek – inflacja ostatnio znalazła się ciut powyżej celu inflacyjnego. Stąd trend umacniania się złotego – kurs euro do złotego EURPLN ponownie dąży do poziomu 4,24 i bardzo możliwe że będziemy obserwowali próby jego przebicia od góry.

Oprócz czwartkowej konferencji po posiedzeniu EBC ważnym dniem będzie środa i wstępne odczyty indeksów koniunktury PMI za lipiec dla krajów europejskich i USA. Z kolei w piątek poznamy pierwszą przymiarkę do wartości dynamiki amerykańskiego PKB w II kwartale.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

mmprimetfi@fxmag.pl

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk