• Odbierz prezent
Tygodnik ING: Kolejne sygnały dezinflacji w 2023 roku, czyli mocne odbicie giełd, spadek rentowności obligacji oraz dalsza zniżka dolara
fot. freepik.com

Wydarzeniem ubiegłego tygodnia były dane z rynku pracy w USA. W grudniu zatrudnienie wzrosło 223tys. osób (konsensus: 200tys.), po wzroście o 256tys. w listopadzie, co razem z dużym wzrostem ofert pracy (JOLTs) obrazuje solidny popyt na pracę. Jednocześnie tempo wzrostu płac spadło do 4,6%r/r (konsensus: 5,0%r/r) ws 5,5% w połowie 2022. Wsparło to popularny na rynku scenariusz szybkiej dezinflacji w USA i nieodległych obniżek stóp Fed. Z kolei ciepła zima spowodowała spadek cen gazu w Europie a dane inflacyjne z krajów Eurolandu wsparły oczekiwany spadek inflacji. Dane z Chin dają nadzieję, iż mijamy szczyt zachorowań. W efekcie giełdy mocno odbiły, szczególnie w krajach wschodzących, rentowności obligacji spadły, a dolar dalej tracił na wartości.

 

W kraju uwagę zdominowały grudniowe dane o CPI. Według wstępnego inflacja obniżyła się do 16,6%r/r (konsensus: 17,3%r/r) z 17,5%r/r w listopadzie. W porównaniu do listopada ceny wzrosły o zaledwie 0,2%, co było w dużej mierze zasługą spadku cen energii o 3,3%m/m. Wycofanie Tarczy Antyinflacyjnej i niska baza odniesienia związana z jej wprowadzeniem podbiją jednak CPI w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Lokalny szczyt jest więc nadal przed nami, jednak coraz bardziej prawdopodobne jest, że będzie onponiżej 20%r/r. Rosną też szanse, że na koniec 2023 inflacja może obniżyć się do jednocyfrowych poziomów. Oznacza to, że RPP najprawdopodobniej formalnie będzie mogła zakończyć obecny cykl. Naszym zdaniem, w tym roku nie będzie natomiast warunków do obniżek stóp procentowych z uwagi na wysoki poziom i uporczywość inflacji bazowej.

 

W tym tygodniu uwagę rynków skupią dane o CPI z USA. Inwestorzy szukają potwierdzenia dla popularnego scenariusza dezinflacji i to w razie zaskoczenia po niższej stronie spodziewamy się większej reakcji €/US$, czy obligacji. Oczekujemy jednak wyniku zgodnego z konsensusem, co powinno utrzymać €/US$ blisko 1,07. Mocne oczekiwania na spadki CPI w kolejnych miesiącach w USA, czy strefie euro sugerują większe pole do umocnienia obligacji w tym tygodniu niż do wzrostów rentowności. Dotyczy to szczególnie SPW. W styczniu zapada PLN30mld papierów przy tylko jednej aukcji. Oznacza to, że na rynek wtórny napłynie dużo środków, sugerując większe umocnienie SPW niż na rynkach bazowych w najbliższych tygodniach.

 

Tygodnik ING: Kolejne sygnały dezinflacji w 2023 roku - 1


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk