• Odbierz prezent
Tygodnik ING (grudzeń 2022): inflacja CPI w USA oraz decyzje banków centralnych w centrum uwagi rynków
fot. freepik.com

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuje inflacja CPI w USA, a następnie decyzje głównych globalnych banków centralnych: Fed, EBC i BoE. W danych o inflacji CPI w USA ważna będzie zmiana inflacji bazowej. Nieoczekiwane odbicie bazowego PPI w listopadzie, a w szczególności skokowy wzrost cen żywności oraz usług handlowych w tym indeksie, sugeruje ryzyko dla przyśpieszenia inflacji bazowej w CPI w listopadzie. A to mogłoby stać się powodem istotnych zmian rynkowych, odwrotnych do tych przed 2 miesiącami po silnym spadku inflacji bazowej.

 

 

Punktem uwagi jest komunikacja Fed i to czy bank będzie chciał „poskromić” optymizm rynkowy i wyceniane obniżki stóp w 2poł23. Jednym ze sposobów na to może być zapowiedź podwyżek w USA do wyższego poziomu stopy docelowej. W ostatnich wypowiedziach przedstawiciele Fed przedstawiali umiarkowanie jastrzębie stanowisko – o ile przyznali, że tempo podwyżek spowolni już w grudniu, o tyle sugerowali, że docelowa stopa w USA będzie wyższa niż pokazywały to indywidualne prognozy członków FOMC poprzednio (w formie tzw. dot plot)

 

Tygodnik ING: inflacja CPI w USA oraz decyzje banków centralnych w centrum uwagi rynków - 1


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk