Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,27%
USD / PLN3,99-0,06%
CHF / PLN4,42+0,34%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych

Ekonomiści mBanku | 10:38 10 styczeń 2022
Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zeszły tydzień przyniósł kolejną podwyżkę ze strony RPP (link do naszego komentarza) i kolejny wzrost krajowej inflacji (nasz komentarz znajduje się po kalendarzu). To właśnie na cenach skupiamy się w dzisiejszym raporcie porannym. Ponadto poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy (stosunkowo słaby przyrost zatrudnienia, ale stam rynku pracy pozostaje bardzo dobry). W tym tygodniu opublikowany zostanie zestaw danych inflacyjnych ze świata (USA, państwa strefy euro, Chiny).

Kalendarz

Poniedziałek, 10.01.2022

Dziś dzień bez ważniejszych publikacji makroekonomicznych.

Wtorek, 11.01.2022

Warto zwrócić uwagę na wystąpienia szefowej EBC C. Lagarde i szefa Fed J. Powella.

Środa, 12.01.2022

Dzień zacznie się od danych inflacyjnych z Chin – poznamy inflację konsumencką i producencką. W obu przypadkach konsensus oczekuje nieco niższych wskaźników niż przed miesiącem (CPI 1,8% r/r, PPI 11% r/r).

Reklama

To nie koniec danych o inflacji. Poznamy też wyniki z Czech za grudzień (możliwe dalsze wzrosty inflacji, którą napędza m.in. inflacja bazowa, poprzedni miesiąc przyniósł 6% r/r). Po południu natomiast uwagę przykuwać będzie CPI z USA – tu również szacowany jest wzrost wskaźnika w porównaniu do poprzedniego miesiąca z 6,8% r/r do 7,1% r/r.

Ponadto można rzucić okiem na dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (to jednak dopiero dane za listopad).

Czwartek, 13.01.2022

NBP opublikuje listopadowe dane o bilansie płatniczym. Naszym zdaniem saldo rachunku bieżącego może wynieść -2261 mln EUR. Składają się na to słabiutki transfer netto z UE i (być może) sezonowe podbicie salda usług. Saldo towarowe jest zagadką po potężnych wzrostach produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie, ale stawiamy na duży deficyt (-1,5 mld EUR). Eksport 25892 mln EUR, import 27409 mln EUR.

W USA po danych o CPI przyjdzie czas na ceny producentów. Również oczekiwany jest lekki wzrost indeksu z 9,6% r/r do 9,8% r/r. Ponadto, jak co tydzień, opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Zaplanowany jest też szereg wystąpień przedstawicieli Fed.

Piątek, 14.01.2022

Dzień finalnych inflacji w kilku europejskich krajach – Polska nie będzie tu wyjątkiem. Odczyt flashwskazywał na 8,6% r/r w listopadzie, a o jego szczegółach piszemy poniżej.

Reklama

Po drugiej stronie Oceanu najważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w listopadzie. Prognozowane jest spowolnienie amerykańskiej sprzedaży z 0,3% m/m do -0,1% m/m. Również w przypadku produkcji, konsensus oczekuje gorszego wyniku niż przed miesiącem (0,3% m/m, vs listopadowe 0,5% m/m).

Będzie to też kolejny dzień z wystąpieniami przedstawicieli banków centralnych (C. Lagarde, przedstawiciele Fed).

Rok kończy się inflacją 8,6%, średnio 5,1%

Według wstępnych, aczkolwiek zwykle bardzo precyzyjnych prognoz (historycznie +/- 0,1pp), inflacja w grudniu przyspieszyła z 7,8% do 8,6%. Inflacja bazowa osiągnęła nowa maksima: 5,2-5,3%. To był bardzo ciężki rok dla prognoz, a przyszłe nie zapowiadają się wcale lepiej. Mnogość tarcz (i naszym zdaniem elastyczne daty ich wygasania) komplikują dodatkowo już i tak trudny proces prognozowania. Każda kolejna tarcza to kolejna ekspansja fiskalna. Podwyżka stóp w lutym: 50pb. Więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/172229-inflacja-w-drodze-na-10

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Kościński (MF): Deficyt budżetu w 2021 roku wyniósł ok 35 mld zł - powiedział w Programie I Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński (cytat za PAPbiznes).

∙ Ancyparowicz: "W najczarniejszych przewidywaniach sobie nie wyobrażałam, że w tak skokowy sposób można podnieść ceny gazu. To jest niewyobrażalne i nie wiem jakie były przyczyny. Dlatego, że wzrost cen spot nie tłumaczy absolutnie tego co w tej chwili proponuje się gospodarstwom domowym. (...) W tej chwili mamy sytuację taką, która obawiam się, za moment może niestety wyrwać się spod kontroli. Dlatego, że takich wzrostów cen energii, cen gazu, cen utrzymania mieszkań i jednocześnie pogorszenia sytuacji finansowej wszystkich osób, które sobie troszeczkę lepiej radzą w życiu to ja sobie nie wyobrażałam i nie wyobrażam. Jestem głęboko przerażona tym, że jeśli polityka społeczna i polityka podatkowa będzie dalej kontynuowana, to oczywiście uda się sztucznie, na chwilę zmniejszyć tempo inflacji obniżając VAT, (...) tylko tego nie można czynić w nieskończoność, więc później jeszcze będzie gorsza eksplozja cen" - wypowiedź dla telewizji Biznes24, cytat za PAPbiznes.

Reklama

Twitter Post

∙ Polska: Dane o rejestracjach bezrobotnych pozostają niezmiennie bardzo dobre.

Twitter Post

∙ USA: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w USA przyrosło w grudniu ledwie o 199 tys. osób. To było spore zaskoczenie względem oczekiwań rynkowych i wcześniejszego odczytu ADP. Liczba ta maskuje jednak kilka szczegółów, które sprawiają, że odczyt jest mimo wszystko bardzo mocny. Rewizje netto poprzednich dwóch zmian zatrudnienia wyniosły +141 tys. (a więc w górę). Ankieta gospodarstw domowych (ta od stopy bezrobocia) pokazała przyrost etatów o 651 tys. (to już drugi z kolei, istotny rozstrzał w tych danych). Do tego zaobserwowaliśmy spadek stopy bezrobocia z 4,2% do 3,9% (już niewiele brakuje do przedpandemicznego 3,5%) przy lekkim wzroście współczynnika aktywności zawodowej (tu niezmiennie bardzo dużo brakuje – patrz wykres). Obraz rynku pracy sugeruje, że istnieje duży problem z wypełnieniem wakatów. Popyt na pracę przewyższa podaż, a płace dynamicznie rosną. Warunki zelżą, gdy poprawi się podaż pracy, jednak w tym momencie nie ma pewności, czy nie jest to nowy problem strukturalny. Z tego powodu Fed nie będzie zwlekał z zacieśnieniem polityki pieniężnej i należy obstawiać pierwszą podwyżkę na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych - 1

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych - 1

Reklama

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych - 2

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych - 2

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych - 3

Tydzień znów zdominują dane inflacyjne – kalendarium i garść newsów makroekonomicznych - 3

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Tematy

jak działa inflacja jaka jest inflacja w Polsce deficyt budżetowy inflacja co to co to jest inflacja co to inflacja inflacja co to jest dlaczego inflacja rośnie wiadomości podwyżka stóp procentowych inflacja co to znaczy ile wynosi inflacja co to znaczy inflacja jaka jest inflacja jak powstaje inflacja co powoduje inflacja inflacja jak liczyć skąd się bierze inflacja inflacja cpi co to jest kiedy podwyżka stóp procentowychInformacje podwyżka stóp procentowych w polsce deficyt budżetowy w polsce co to jest deficyt budżetowy deficyt budżetowy w latach deficyt budżetowy to deficyt budżetowy w polsce wykres deficyt budżetowy definicja deficyt budżetowy co to deficyt budżetowy polski gus deficyt budżetowy deficyt budżetowy polski w ostatnich latach podwyżka stóp procentowych a kurs waluty co daje podwyżka stóp procentowych ile wynosi inflacja w polsce 2021 kiedy podwyżka stóp procentowych w polsce kiedy podwyżka stóp co oznacza podwyżka stóp procentowych podwyżka stóp a waluta podwyżka stóp w polsce podwyżka stóp a giełda podwyżka stóp rpp podwyżka stóp jak zmniejszyć deficyt budżetowy co oznacza wysoka inflacja co to jest inflacja i jakie są jej przyczyny inflacja co oznacza podwyżka stóp procentowych 2022 jak zabezpieczyć oszczędności gdy rośnie inflacja styczniowa podwyżka stóp procentowych inflacja w co inwestować co oznacza inflacja jaka inflacja w 2022 deficyt budżetowy polska co to deficyt budżetowy polska deficyt budżetowy deficyt budżetowy wykres deficyt budżetowy polski w latach deficyt budżetowy polska wykres deficyt budżetowy gus deficyt budżetowy skutki deficyt budżetowy państwa deficyt budżetowy i dług publiczny deficyt budżetowy a pkb deficyt budżetowy polski wykres dług publiczny i deficyt budżetowy
Reklama

Czytaj dalej