• Odbierz prezent
Tydzień zawładnięty decyzjami banków centralnych oraz zaskakującymi danymi non-farm-payrolls z USA [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat]
fot. własne źródło

Inwestorzy na rynkach skupiali swoją uwagę przede wszystkim na decyzjach banków centralnych. Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 pb do poziomu 4,50-4,75 proc. Chociaż Fed podtrzymał stwierdzenie, że jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do uśrednionego celu 2 proc., to sam przekaz prezesa Powella został odebrany mniej jastrzębio. Prezes Fed przyznał, że inflacja zaczyna spadać, a wiele działań zaostrzających politykę monetarną już miało miejsce. Powyższe rynki odebrały pozytywnie. Analitycy z BNP Paribas Markets 360 przewidują, że FOMC dokona jeszcze dwóch podwyżek o 25 pb, w marcu i maju, po których nastąpi dłuższa przerwa w ruchach stóp procentowych. Skala podwyżek jest zgodna z wyceną rynkową, natomiast rynek widzi miejsce na około 25-50 pb obniżek stóp proc. w USA już w IV kw. 2023 r.

 

Stopa depozytowa w strefie euro wzrosła o 50 pb. i wynosi 2,5 proc. Christine Lagarde, prezes EBC przyznała, że dalsze podwyżki stóp procentowych są potrzebne. Prognozujemy podwyżkę stóp procentowych o 50 pb w marcu, a następnie kolejną o 25 pb w maju, co doprowadzi stopę depozytową do 3,25 proc. Bank Anglii również podniósł stopy o 50 pb do 4 proc. Spodziewamy się jeszcze jednej podwyżki stóp w marcu (o 25 pb), a następnie pozostawienie ich na niezmienionym poziomie do końca 2023 r.

 

Zaskoczeniem w piątek były dane non-farm-payrolls z USA. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w styczniu o 517 tys. wobec oczekiwanych 189 tys. Zrewidowane w górę dane za grudzień pokazały wzrost o 260 tys. Inwestorzy na rynku akcji odebrali to negatywnie, bowiem dobra sytuacja na rynku pracy nie wywiera presji na Fed, aby szybko kończyć cykl podwyżek.

 

W tym tygodniu kalendarium danych ekonomicznych nie obfituje w wiele ważnych danych. Warto jednak zwrócić uwagę na czwartkową publikację nowych prognoz gospodarczych przez Komisję Europejską. W jesiennej aktualizacji KE wyraźnie zrewidowała prognozy na bieżący rok z 2,3 proc. do zalewie 0,3 proc. Obecna aktualizacja może pokazać nieco wyższą ścieżkę wzrostu, m.in. za sprawą utrzymania dobrej aktywności gospodarczej i stabilizacji sytuacji na rynku energii i surowców.

 

Lokalnie natomiast uwagę inwestorów przyciągnie comiesięczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w Polsce. Od października ubiegłego roku Rada utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym główną stawkę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Spodziewamy się, że Rada pozostanie w trybie czuwania (wait-and-see) również w lutym. Obecnie Rada jest zdania, że zarówno osłabienie globalnej koniunktury jak i działania głównych banków centralnych będą oddziaływały w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W konsekwencji powinno przełożyć się to na stopniowe obniżenie inflacji. Nadal jednak będzie ona utrzymywać się znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP tj. 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. W naszym scenariuszu bazowym prognozujemy że inflacja CPI w Polsce średniorocznie wyniesie 13 proc., a do górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc.) powróci nie wcześniej niż w 2025 roku. Spodziewamy się, że pod koniec bieżącego roku inflacja będzie jednocyfrowa jednak pozostanie bliska 10 proc. Jednocześnie uważamy, że Rada utrzyma stopy na dotychczasowym poziomie przynajmniej do końca roku.

 

Tydzień zawładnięty decyzjami banków centralnych! Na koniec zaskoczyły non-farm-payrolls z USA [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk