• Odbierz prezent
Tydzień rozczarowań na GPW - fatalny okres dla telekomów i spółek energetycznych

Warszawska giełda po raz kolejny rozczarowała w tym tygodniu, choć ubiegły tydzień znów rozpalił nadzieje na odbicie. Na koniec tygodnia nie sposób wskazać sektora, który poradziłby sobie lepiej w tym okresie. Najmocniej rozczarowały za to telekomy, odzieżówka i energetyka.

 

Piątkowe spadki idealnym podsumowaniem tygodnia

W piątek na GPW praktycznie przez cały dzień obserwowaliśmy spadki. Indeks szerokiego rynku utrzymał kierunek z poprzednich dni i na koniec dnia tracił 1,01% w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

W podobnym tempie do indeksu WIG zniżkował WIG20, który straciła dziś 1,13%. Tylko 4 z 20 blue chipów zanotowały dziś wzrosty, a najwięcej zyskała PGE (+1,38%). Na czele spadających spółek indeksu mieliśmy dziś Lotos, którego akcje potaniały o 3,66%. Spadki ponad 3-procentowe zaliczyły jeszcze 4 kolejne spółki.

Jeszcze mocniej od blue chipów zniżkowały średnie spółki. Indeks mWIG40 spadł o 1,31%, do czego w największym stopniu przyczyniły się spore spadki Dino Polska (-5,35%).Bardziej odporne na negatywne nastroje wśród inwestorów były małe spółki – indeks sWIG80 stracił tylko 0,14%.

W przekroju sektorowym najlepiej wypadły spółki energetyczne, co jest głównie zasługą PGE – indeks WIG-ENERG zyskał jednak tylko 0,27%. Wśród 14 indeksów sektorowych na plusie zamknął się jeszcze tylko WIG-INFO (+0,02%). Zdecydowanie najgorzej zaprezentowały się dziś telekomy, gdyż indeks WIG-TELKOM spadł o 2,89%. Mocno zniżkowały też WIG-PALIWA (-2,39%) i WIG-ODZIEŻ (-2,34%).

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) zdecydowania przeważał kolor czerwony. Na minusie sesję zakończyło 189 spółek (44%), a na plusie 104 (24%).

 

Nadzieja na odbicie znów upadła

Piątkowa sesja okazała się idealnym podsumowaniem fatalnego tygodnia na giełdzie. Indeks WIG wymazał wzrosty z bardzo udanego poprzedniego tygodnia, spadając mocno od poniedziałku, z okresem konsolidacji w środę i czwartek. W ciągu 5 sesji indeks szerokiego rynku stracił 3,36% i znów jest notowany poniżej poziomu 59 tys. punktów. Tak jak tydzień temu najmocniej zyskiwały czołowe spółki giełdy, tak w tym tygodniu to one w największym stopniu odpowiedzialne są za spadki indeksu WIG. Indeks WIG20 stracił w tym tygodniu bowiem 4,25%. Nieco mniej traciły średnie spółki – indeks mWIG40 spadł o 2,35%. W przypadku mały spółek nie obserwowaliśmy już tak wyraźnych spadków i indeks sWIG80 spadł tylko o 0,28%.

 

WIG20 – fatalny okres dla spółek energetycznych

Nieudany tydzień dla blue chipów najlepiej ukazuje to, że tylko jedna ze spółek indeksu WIG20 odnotowała w tym tygodniu wzrost. Jest nią Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje poszły w górę o 1,57%. Zbawienne w jej przypadku okazały się opublikowane wczoraj wyniki finansowe za I kwartał 2018 roku, które były wyraźnie lepsze od prognoz. Zdecydowanie najsłabszą spółką w gronie blue chipów okazał się Tauron, którego akcje potaniały aż o 13,11%. Największe znaczenie w kontekście tych spadków miała fatalna wtorkowa sesja, gdy nastąpiła spora wyprzedaż akcji spółki energetycznej w związku z informacją o tym, że po 31 maja Tauron zostanie wykluczony z indeksu MSCI Poland i trafi do mniej prestiżowego PSCI Small Cap. To negatywna informacja, gdyż indeks MSCI Poland jest istotnym benchmarkiem dla inwestorów zagranicznych. Tauron jest obecnie notowany na historycznych minimach i jeśli nie poprawi swojej sytuacji, to przy kolejnych aktualizacjach indeksów warszawskiej giełdy może wylecieć z indeksu WIG20. Mocną przecenę w tym tygodniu zaliczyła inna ze spółek energetycznych – akcje Energi spadły o 9,1%. Trzecią najsłabszą spółką w gronie blue chipów okazał się Eurocash (-7,12%).

 

wig20

 

Nie ma gdzie szukać pozytywów

Przekrój sektorowy również nie wygląda w tym tygodniu ciekawie. Tylko 1 z 14 indeksów sektorowych zamknął tydzień na lekkim plusie – to WIG-LEKI, który zyskał 0,32%. Najgorzej w ostatnich 5 dniach prezentowały się telekomy, co pokazała także sama piątkowa sesja. Indeks WIG-TELKOM spadł o 5,89%, a słabiej od Cyfrowego Polsatu (-4,94%) i Orange Polska (-4,57%), zaprezentowała się trzecia największa spółka tego sektora – ubiegłoroczny debiutanta, czyli Play Communications. Akcje Play spadły aż o 11,86%, do czego przyczyniły się m.in. rozczarowujące wyniki finansowe. Słabo w ostatnich dniach wyglądała również, odzieżówka – indeks WIG-ODZIEZ stracił 5,62%. Trzeci najgorszy sektor to energetyka, czemu nie ma co się dziwić, gdyż w indeksie WIG20 dwoma najsłabszymi spółkami były podmioty z tego właśnie sektora. Indeks WIG-ENERG spadł w tym tygodniu o 5,45%.

 

gpw


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk