• Odbierz prezent
Tydzień pod znakiem utrzymania niskich stóp. Dla polskiego złotego (PLN) obecny tydzień jest drogą jednokierunkową
fot. freepik.com

Zeszły tydzień minął dla dolara pod znakiem osłabienia. Para EURUSD rosła aż do poziomów około 1,19 dolara za jedno euro, co było możliwe dzięki powszechnemu optymizmowi trwającemu po wypowiedzi Jerome’a Powella, objawiającemu się również w utrzymywaniu rekordowych poziomów przez indeks S&P500.

Jednak już w poprzedni piątek przy okazji słabych danych z rynku pracy w USA,

nastroje uległy schłodzeniu. W tym główny amerykański indeks jest w tym tygodniu na minusie, z kolei dolar umacnia się względem euro do poziomu około 1,1825, z tygodniowym minimum 1,18022. Wsparcie w pobliżu 1,18 okazało się więc dość silne by zatrzymać umocnienie dolara.
Tym razem jednak przyczyn wahań kursu nie można przypisać jedynie dolarowi. O ile na początku tygodnia indeks dolara poruszał się w zgodnej, ujemnej korelacji do pary EURUSD, tak w czwartek korelacja ta nieco osłabła.

Przyczyny tego zjawiska można szukać w czwartkowym decyzyjnym posiedzeniu EBC, które w swoim komunikacie co prawda utrzymało zerową podstawową stopę procentową, jednakże otworzyło sobie furtkę do ograniczania skupu aktywów, określając je jako „umiarkowanie niższe” niż w poprzednich dwóch kwartałach. Od marca tego roku wynosiło ono 80mld euro miesięcznie, program w założeniu ma trwać do marca 2022 roku „lub dłużej w razie potrzeby”. Wydźwięk europejskiego taperingu jest więc delikatny, jak zaznaczyła szefowa EBC, Christine Lagarde, jest to jedynie „kalibracja” tempa skupu aktywów, a brak konkretnych liczb dodatkowo zostawia dla EBC furtkę nawet na wycofanie się z tej zapowiedzi. W odpowiedzi na tak mało konkretny komunikat, euro nie umocniło się znacząco, dalej w skali tygodnia będąc na minusie względem dolara.

Dla polskiego złotego obecny tydzień jest drogą jednokierunkową

Lekko umacniające się euro oraz jeszcze bardziej umacniający się dolar, ponadto decyzja RPP o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych (pomimo rekordowej inflacji i powszechnych komentarzy środowisk bankowych i ekonomistów), były czynnikami osłabiającymi złotego, przy braku większych czynników umacniających. Swoją korektę zanotowały również banki, których akcje przez ostatnie tygodnie rosły w nadziei na podwyżkę stóp, a także 10-cio letnie skarbowe papiery wartościowe, choć oczywiście korekty te w żaden sposób nie wymazują sierpniowych wzrostów. W efekcie para USDPLN rośnie w tym tygodniu o 1,27%, odbijając od poziomów 3,80, a kończąc tydzień pod oporem 3,85 złotych za jednego dolara.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk