• Odbierz prezent
Tydzień pod znakiem najważniejszej konferencji energetycznej na świecie. Czy to już koniec przecen na rynku złota?

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń. Po pierwsze, pod koniec tygodnia oczekiwana jest decyzja OPEC+ dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Po drugie, w dniach 1-5 marca odbędzie się konferencja CERAWeek – najsłynniejsza na świecie konferencja poświęcona globalnym rynkom energii, na ogół odbywająca się w Houston, lecz tym razem, jak wiele innych wydarzeń, organizowana całkowicie zdalnie.

Na konferencji CERAWeek, jak co roku, obecne będą kluczowe postaci z rynku ropy naftowej

Nie zabraknie szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatiha Birola, licznych ministrów ds. energii i ropy naftowej, przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Energii, a także przedstawicieli największych spółek naftowych (w tym prezesów takich spółek jak Saudi Aramco, BP, ExxonMobil, itp.). Przemawiać będą również Bill Gates oraz John Kerry, od lat zaangażowani w tematykę ochrony środowiska naturalnego – co w dużej mierze jest odzwierciedleniem tematyki, jaka będzie poruszana na konferencji.

Tydzień pod znakiem najważniejszej konferencji energetycznej na świecie.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wiele bowiem się zmieniło na amerykańskim i globalnym rynku ropy od ostatniego CERAWeek sprzed dwóch lat (ubiegłoroczna konferencja została odwołana w związku z pandemią). Jeszcze w 2019 roku Mike Pompeo, ówczesny Sekretarz Stanu USA, mówił na konferencji o erze dominacji Stanów Zjednoczonych na rynku ropy naftowej, po dekadzie dynamicznego rozwoju tamtejszego sektora łupkowego. Dziś te słowa to już pieśń przeszłości – amerykańskie firmy łupkowe doświadczyły największego kryzysu w swojej historii po tym, jak pandemia doprowadziła do znaczącego obniżenia popytu na paliwa.

Tegoroczna konferencja będzie więc upływać pod znakiem wypowiedzi dotyczących prognoz wychodzenia globalnego rynku ropy naftowej z kryzysu wywołanego pandemią – ale nie tylko. Nacisk zostanie położony również na kwestie klimatyczne, które coraz częściej są na rynku ropy akcentowane.

Czy wypowiedzi ważnych osobistości z rynku ropy naftowej będą wpływać na notowania tego surowca?

Taki scenariusz z pewnością należy wziąć pod uwagę, jednak trudno oczekiwać przełomu. Uczestnicy wydarzenia raczej skupią się na długoterminowych perspektywach dla rynku ropy naftowej.

Tymczasem nowy tydzień na rynku ropy rozpoczyna się od wzrostów, będących z kolei odreagowaniem istotnych zniżek z piątkowej sesji.

Tydzień pod znakiem najważniejszej konferencji energetycznej na świecie.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Czy to już koniec przecen na rynku złota?

Luty zakończył się dla notowań metali szlachetnych mocnym spadkowym akcentem. Ceny złota w piątek zniżkowały o około 2,4%, schodząc do okolic 1715 USD za uncję, czyli na najniższe poziomy od połowy czerwca 2020 r. Ogólnie, końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła dwie sesje gwałtownych przecen pod rząd.

Impulsem do zniżek notowań złota był wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz wyraźna zwyżka wartości amerykańskiego dolara. Złoto – uznawane za aktywo chroniące przed inflacją – w takich momentach znajduje się pod presją podaży.

Dzisiaj rano cena złota odbija w górę,

docierając do okolic 1750 USD za uncję. Wsparciem dla notowań kruszcu jest przegłosowanie programu stymulacyjnego Joe Bidena w Izbie Reprezentantów, bowiem wprowadzenie tego programu w życie zapowiada rozpędzającą się inflację. Niemniej, aby to się wydarzyło, pakiet musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Senat.

Nie ulega wątpliwości,

że w długoterminowej perspektywie podwyższona inflacja sprzyjałaby powrotowi notowań złota do zwyżek. Na uwagę zasługuje również fakt, że pesymizm na rynku złota jest ostatnio już spory, a rynek ten wszedł w fazę wyprzedania. To może świadczyć o zbliżającym się powrocie notowań kruszcu do wzrostów – aczkolwiek warto mieć na uwadze, że na razie nastroje na tym rynku pozostają pesymistyczne, a sytuacja w najbliższych dniach będzie uzależniona od głosowania nad programem stymulacyjnym oraz od wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych, z Fed na czele.

Tydzień pod znakiem najważniejszej konferencji energetycznej na świecie.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk