• Odbierz prezent
Tydzień konsolidacji na GPW i mocne spadki CD Projektu

Za nami tydzień konsolidacji na GPW, który idealnie podsumowała piątkowa, mało interesująca sesja. Był to m.in. tydzień realizacji zysków na akcjach CD Projektu, spadków spółek wydobywczych i nieźle spisujących się banków oraz spółek paliwowych.

 

Nudny piątek na GPW

Piątkowa sesja na GPW nie należała do najciekawszych. Przez większą część dniach zmienność była dość niska. Indeks szerokiego rynku – WIG – w ciągu dnia zyskał 0,20%.

Niezbyt dobrze prezentowały się dziś blue chipy.  Indeks WIG20 zyskał dziś tylko 0,13%. 9 z 20 spółek indeksu zakończyło dzień na plusie, 4 zamknęły piątek na tym samym poziomie co czwartkową sesję, a 7 odnotowało spadek cen akcji. Wyraźny wzrost odnotowały dziś tylko akcje paliwowego giganta – PKN Orlen. Wzrosły one o 2,22%, odrabiając część strat z poprzednich dni. Najsłabiej spisywały się dziś z kolei Alior, JSW i Eurocash, tracąc nieco ponad 1,00%.

Nieco lepiej od dużych spółek spisywały się dziś średnie i małe. Indeks mWGI40 zyskał 0,32%, a sWIG80 urósł o 0,41%.

 

Większość indeksów sektorowych zakończyła sesję na zielono. Najlepiej, dzięki dobrej dyspozycji lidera, spisywał się sektor paliwowy – indeks WIG-PALIWA zyskał 1,74%. Nieźle prezentowały się również sektory spożywczy i informatyczny – indeks WIG-SPOZYW wzrósł o 0,99%, a WIG-INFO o 0,73%. Najsłabsze okazały się sektory odzieżowy i mediów – indeks WIG-ODZIEZ stracił 0,36%, a WIG-MEDIA 0,41%.

W przekroju całego parkietu kolor zielony przeważał tylko nieznacznie. Na plusie dzień zakończyło 141 spółek (34%, łącznie z rynkiem NewConnect), a na minusie 130 (31%).

 

Tydzień konsolidacji

Choć start tygodnia na GPW był całkiem udany i wskazywał, że mocne wzrosty z ubiegłego tygodnia mogą być kontynuowane, to w kolejnych dniach sytuacja wyglądała już zdecydowanie gorzej. Ostatecznie mijający tydzień był okresem konsolidacji. Główne indeksy zakończyły go na poziomach zbliżonych do tych z ubiegłego tygodnia. Indeks WIG stracił 0,08%. Słabiej wypadły duże spółki, gdyż indeks WIG20 stracił 0,17%. Indeks średnich spółek – mWIG40 - spadł o 0,04%, a najlepiej wypadły spółki małe – indeks sWIG80 zyskał 0,05%.

 

Mocne spadki CD Projektu

Wśród blue chipów 9 spółek zakończyło tydzień na minusie, 10 na plusie, a jedna na tym samym poziomie co poprzedni tydzień. Spadki miały jednak zasadniczo większą skalę od wzrostów. Najsłabszą spółką w indeksie WIG20 okazał się tak mocno rosnący wcześniej CD Projekt. Akcje spółki gamingowej spadły aż o 9,47%. Spadki w tym tygodniu wyglądały na realizację zysków po tym jak w poprzednim tygodniu odnotowaliśmy historyczne szczyty. Mocno traciły spółki wydobywcze – KGHM i JSW, którym nie sprzyjała sytuacja na rynku surowcowym. Akcje KGHM spadły o 5,15%, a Jastrzębskiej Spółki Węglowej o 4,49%. Spore spadki zaliczył także CCC, którego akcje potaniały o 4,44%. Z drugiej strony najlepszymi spółkami z indeksu WIG20 w tym tygodniu były BZ WBK i Lotos – wzrosty cen akcji w ich przypadku to 4,33% i 4,31%. Akcje Lotosy zwyżkowały głównie w końcówce tygodnia, po tym jak spółka podała dane dotyczące marży rafineryjnej oraz, a Rosneft Oil poinformował o podpisaniu umowy z Lotosem na dostawy ropy do Polski. Nieźle w tym tygodniu zaprezentowały się także Pekao (+4,03%) i PGNiG (+3,14%).

 

wig20

 

Które sektory spisały się najlepiej?

Połowa z 14 indeksów sektorowych odnotował w tym tygodniu wzrosty, a połowa spadki. W tej pierwszej grupie najlepiej wypadł słaby w piątek sektor mediów, a także sektor spożywczy – indeks WIG-MEDIA zyskał 2,11%, a WIG-SPOZYW 1,97%). Dobrze zaprezentowały się także spółki paliwowe, motoryzacyjne i banki. Najsłabiej wypadł oczywiście sektor wydobywczy, na co wpływ miał bardzo słaby okres dla KGHM i JSW – indeks WIG-GORNIC stracił 4,65%. Słabo spisał się także sektor budownictwa i odzieżówka.

 

gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk