• Odbierz prezent
Ty płacisz, oni zarabiają! Visa, Mastercard, a może Paypal? Którą spółkę wybrać?
fot. freepik.com

Praktycznie każdego dnia dokonujemy jakiejś transakcji – czy to robiąc zakupy w osiedlowym sklepie, płacąc rachunki, czy zamawiając kolejną bardzo potrzebną rzecz przez internet. I najczęściej są to transakcje bezgotówkowe. Komu jednak zawdzięczamy taką możliwość? Dziś pod lupę bierzemy spółki będące operatorami płatności.

Bardzo miło mi przywitać cię w kolejnym odcinku naszego cyklu poświęconemu spółkom technologicznym, którego partnerem jest marka Lenovo. Tym razem porozmawiamy o spółkach, o których może nie pomyślimy w pierwszej kolejności, gdy ktoś powie „technologia”, ale to właśnie one towarzyszą nam na co dzień. Wystarczy spojrzeć do portfela. Prawdopodobnie nie ma już w nim takiej ilości banknotów i bilonu jak przed laty. Na ich miejscu pojawiły się karty płatnicze – a w niektórych przypadkach przeżytkiem stał się nawet sam portfel, bo przecież mamy możliwość zapłacenia w sklepie telefonem.

Gotówka do lamusa?

Jak wynika z danych NBP, w drugim kwartale zeszłego roku spadła liczba transakcji gotówkowych, wypłat z bankomatów, czy w oddziałach banków. W tym okresie Polacy wypłacili z kont 93 mld zł, czyli o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale. Jednocześnie po raz pierwszy wartość transakcji kartami była wyższa niż w przypadku tradycyjnej metody płatności.

Jakie spółki warto brać pod uwagę?

Globalnie patrząc, rynek płatności zdominowany jest przez amerykańskie spółki, których akcje możemy nabyć na amerykańskich parkietach. Prym wiedzie VISA, wyceniana na około 470 miliardów dolarów, zaraz za nią mamy Mastercard, z wyceną na poziomie 340 miliardów, American Express, warte około 100 miliardów, oraz Western Union o obecnej wartości około 10 miliardów dolarów amerykańskich. Warto też pamiętać o internetowym pośredniku płatności, czyli PayPalu, który wyceniany jest na około 350 miliardów.

FXMAG pozostałe ty płacisz, oni zarabiają! visa, mastercard, a może paypal? którą spółkę wybrać? visa visa inc cfd - class a  (cboe bzx real-time quote) płatności, visa, mastercard, paypal, western union, blik, karty płatnicze, spółki technologiczne, wartość transakcji kartami, płatności bezgotówkowe, american express, akcje paypal, notowania paypal, historia kredytów, historia kart płatniczych, interbank card association, instytucja interbank card association, mastercard worldwide, akcje western union, notowania western union, western union warszawa, western union wrocław, western union jak działa, western union ile czasu na odebranie pieniedzy, western union gdzie odebrać, co to jest pay pal, pay pal konto, visa santander, jak płacić kartą visa przez internet, mastercard kryptowaluty, płatności bezdotykowe, mastercard paypass, nokia, google wallet, płatności zbliżeniowe, android czy ios, bilk, czy blik jest bezpieczny, blik dla przedsiębiorców, terminal płatniczy, spółki na nasdaq, giełda nasdaq, opinie o paypal, captcha, paypal elon musk, założyciel paypala, ebay, kod blik, co to jest kod blik, blik bezpieczeństwo 1

Szybciutki rys historyczny - pierwsze karty funkcjonujące na podobnych zasadach do kart współczesnych, pojawiły się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Stanowiły one upoważnienie do odebrania zamówionego towaru i zapisania kredytu na poczet klienta – a więc podobnie jak dzisiejsze karty kredytowe. W roku 1914 firma Western Union wprowadziła pierwsze karty obciążeniowe, czyli takie działające na zasadzie „pay later”. W 1958 roku Bank of America wydał własną kartę bankową. Obecnie karta ta znana jest pod nazwą Visa. Kilka lat później, w sierpniu 1966 roku, powstała organizacja ICA (InterBank Card Association, znana teraz jako MasterCard Worldwide). Celem organizacji było stworzenie uniwersalnego systemu płatności bezgotówkowych o ogólnokrajowym zasięgu.

Western Union

Wspomniana przed chwilą spółka Western Union notowana jest na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. A więc również i ty możesz stać się współwłaścicielem firmy, która jako jedna z pierwszych starała się popularyzować tak powszechne dziś karty płatnicze. Ciekawostką jest, że do 2006 roku Western Union był najbardziej znanym amerykańskim przedsiębiorstwem zajmującym się dostarczaniem telegramów. Dziś jednak bardziej kojarzą ją ci, którzy potrzebowali na przykład wysyłać pieniądze za granicę, bo aktualnie właśnie między innymi tym trudni się ta spółka.

Western Union oprócz pierwszej linii telegraficznej może pochwalić się również pierwszym komercyjnym satelitą wystrzelonym w kosmos,

który w przestworza trafił w kwietniu 1974 roku. Firma ta może więc pochwalić się sporym doświadczeniem i zapleczem telekomunikacyjnym, które do dziś rozwijane i wykorzystywane jest do obsługi wszelakich płatności.

Visa

Zaglądając jednak do wspomnianego wcześniej portfela zapewne na swoich kartach płatniczych znajdziecie raczej loga VISA lub MASTERCARD. Ta pierwsza to oczywiście amerykańska spółka i organizacja członkowska zajmująca się wydawaniem kart płatniczych, założona już w 1958 roku pod nazwą BankAmericard. Na nowojorskim parkiecie jest obecna od marca 2008 roku. Nazwę firmy nadał jej założyciel, Dee Hock, który uznał, że „visa” jest słowem powszechnie rozpoznawalnym na całym świecie, a więc tym samym zapewni swoim produktom akceptowalność na całym świecie. Aktualnie Visa wydaje między innymi karty debetowe, kredytowe i przedpłacone. W 2014 spółka współpracowała z Apple nad wprowadzeniem do iPhonów funkcjonalności tak zwanych płatności zbliżeniowych.

Mastercard

Jednak z tej dwójki to Mastercard był pierwszą firmą oferującą tak dziś powszechne płatności bezdotykowe. W 2003 w Orlando pilotażowo udostępniono klientom karty Mastercard PayPass. Ponadto już wtedy Mastercard i Nokia wspólnie pracowały nad wdrożeniem takiej technologii płatności do nokii 6131. W 2011 Mastercard i Google wspólnymi siłami do życia powołały Google Wallet, czyli technologię pozwalającą androidowym telefonom na płatności zbliżeniowe.

Co ciekawe,

Polska była pierwszym krajem w Europie Centralnej, w którym wdrożono tę technologię. Pierwszej płatności kartą Mastercard PayPass dokonano w Polsce w 2007 roku. Wtedy była to kompletna nowość, do której część z klientów była nastawiona dość sceptycznie, bojąc się, że mogą zostać łatwo stracić swoje środki. 1 kwietnia 2014 w życie weszła Rekomendacja Rady ds. Systemu Płatniczego w zakresie bezpieczeństwa kart zbliżeniowych, zgodnie z którą klient ma mieć zapewnioną możliwość wyboru w zakresie włączenia lub wyłączenia funkcji zbliżeniowej na swojej karcie. Nie ma jednak czego się obawiać – takie karty są bezpieczne. Wykorzystywane tu technologie takie jak szyfrowanie danych czy klucze jednorazowe transakcji. Dzięki temu nie da się odczytać danych karty, ani powtórzyć wielokrotnie tej samej transakcji.

BLIK

Skoro już o Polsce mowa, to nie można nie wspomnieć o tak uwielbianym przez między innymi internetowych zakupoholików BLIKu. Działanie jest bardzo proste. Blik, czyli polski system płatności mobilnych umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności zarówno internetowych, jak i stacjonarnych czy wypłat gotówkowych w bankomatach. Podczas płatności za dany towar czy usługę kupujący proszony jest o podanie jednorazowego, unikalnego kodu BLIK. Ten jest generowany przez apkę banku na smartfonie.

Następnie kod ten wpisujemy na stronie internetowej,

temrminalu płatniczym, czy bankomacie. W tym momencie Polski Standard płatności, czyli autor systemu weryfikuje kod i przekazuje go do banku. Ten zaś weryfikuje transakcję poprzez wymuszenie na płacącym autoryzacji – czyli wpisanie hasła w aplikacji. I gotowe. Całość trwa kilkanaście sekund. Za systemem stoi wspomniany Polski Standard Płatności, który niestety nie jest spółką akcyjną.

PayPal

Obracając się w temacie płatności w sieci, warto przyjrzeć się notowanej na NASDAQ spółce PayPal Holdings Incorporated, czyli popularnemu PayPalowi. Temat powinien być znany każdemu akcjonariuszowi Tesli, gdyż jednym z założycieli PayPala był Elon Musk. Przedsiębiorstwo powstało w 1998 roku i początkowo miało zajmować się przesyłaniem pieniędzy przy pomocy telefonów komórkowych, czy zapomnianych już dziś palmtopów i pagerów. Pod koniec 2002 PayPal został przejęty przez serwis aukcyjny eBay, gdzie zastąpił dotyczasowy system płatności. Trzynaście lat później, w lipcu 2015 PayPal został ponownie oddzielony od eBaya. Działa on na zasadzie swego rodzaju wirtualnego portfela – możemy płacić za pomocą podpiętej do sytemu karty płatniczej, albo przy uzyciu środków, które przelaliśmy, bądź od kogoś otrzymaliśmy na nasze konto w  PayPalu. Płacić możemy w 25 walutach. Technologiczną ciekawostką jest fakt, że PayPal jako pierwszy wprowadził CAPTCHA, czyli zabezpieczenie stosowane przeciwko botom i innym nadużyciom.

Technologie wprowadzane przez omówione dziś spółki sprawiają,

że nasze życie staje się prostsze. Nie musimy nosić przy sobie gotówki – zamiast niej mamy w portfelu plastik, czy po prostu smartfona. W przypadku zgubienia portfela wypchanego gotówką możemy w zasadzie już się z nią pożegnać – a jeśli zgubimy kartę wystarczy wybrać odpowiednią opcję w apce bankowej, by ją zastrzec i nie stracimy niczego. Przed jakimi wyzwaniami stoi jednak ten rynek? W jednym z wywiadów wiceprezes do spraw rozwoju produktów w Europie w Visa mówił, że zależy im na wspieraniu projektów smart cities, czyli inteligentnych miast, w których prosta i szybka płatność elektroniczna przyczyni się na przykład do możliwości szybkiej zmiany środków transportu, wypożyczenia hulajnogi czy współdzielonego samochodu – wszystko po to, aby lepiej dbać również o środowisko i jakość naszego życia.

Klientom korzystającym z płatności bezgotówkowym zależy nie tylko na bezpieczeństwie, 

które już dziś dzięki stosowanym technologiom jest na wysokim poziomie, ale i na powszechności takich rozwiązań. Tu jednak krok w stronę zaopatrzenia się w terminal muszą wykonać przedsiębiorcy, którzy jeszcze z jakiegoś powodu nie obsługują takich płatności. Zarówno Visa jak i Mastercard mówią, że pracują też nad wdrożeniami blockchainowymi, co również może mieć pozytywne skutki dla nas jako klientów.


Notowania: VISA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/V/

Paweł Olszowik

Prowadzący cyklu "Najlepszy portfel emerytalny", zawodowo związany z mediami twórca internetowego wideo. Prywatnie inwestor indywidualny, miłośnik oszczędzania, motoryzacji i nowych technologii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk