• Sklep
  • Odbierz prezent
Twórcy Amber Gold winni oszustwa, ale wyroki możemy poznać nawet za trzy miesiące

Dobiega końca postępowanie sądowe w sprawie największej afery finansowej ostatnich lat, jaką był upadek Amber Gold. Gdański Sąd uznał Marcina P. i Katarzynę P. za winnych wprowadzenia klientów w błąd, stworzenia organizacji o charakterze piramidy finansowej, a także prowadzenia działalności parabankowej bez wymaganych zezwoleń. Wiadomo już, że oskarżeni nie unikną kary, jednak jej wymiar poznamy najprawdopodobniej dopiero za kwartał.

 

Ogłoszenie wyroku rozpoczęło się w poniedziałek 20 maja. Wg Sądu, założyciele Amber Gold umyślnie doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ponad 18 tys. konsumentów, prowadząc działalność o charakterze piramidy finansowej. Doprowadziło to do łącznych strat szacowanych na ponad 850 mln złotych. Wyrok składa się z ponad 9 tys. stron m.in. ze względu na złożony charakter sprawy i konieczność zawarcia w nim nazwisk wszystkich poszkodowanych. Każda ze stron musi zostać odczytana, co oznacza że wysokość kary dla Marcina i Katarzyny P. poznamy najprawdopodobniej nie wcześniej niż za trzy miesiące. Proces trwa od marca 2016 r. i jak dotąd złożyło się na niego niemal dwieście rozpraw sądowych. Zarówno Katarzyna P., jak i Marcin P. przebywają od kilku lat w areszcie.

 

Amber Gold był parabankiem funkcjonującym od stycznia 2009 r. do września 2012 r., oferującym inwestycje w złoto i metale szlachetne i obiecującym wysokie stopy zwrotu, nawet powyżej 15% rocznie. Spółka funkcjonowała jednak w modelu piramidy finansowej, nie inwestując w metale szlachetne, jak zapewniano klientów, lecz transferując pozyskany kapitał m.in. na finansowanie nieistniejących dziś linii lotniczych OLT Express, czy zakup dóbr luksusowych. W sierpniu 2012 r. spółka głosiła niewypłacalność, zaś do jej likwidacji doszło 20 września. Co ciekawe, Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed nieregulowaną działalnością inwestycyjną Amber Gold już w grudniu 2009 r.

Czytaj także: ZUS to piramida finansowa? Dlaczego ta opinia jest nieprawidłowa i... szkodliwa?

W niezliczonych i niekończących się dyskusjach na tematy polityczne oraz ogólnoekonomiczne bardzo często można usłyszeć popularny pogląd, wedle którego to ZUS jest największą piramidą finansową. Co ciekawe, najprawdopodobniej ze względu na specyficzny charakter działalności tej państwowej instytucj.. Czytaj
ZUS to piramida finansowa? Dlaczego ta opinia jest nieprawidłowa i... szkodliwa?

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk