Reklama
WIG79 842,24-0,19%
WIG202 352,17+0,06%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,99+0,24%
CHF / PLN4,48+0,02%
GBP / PLN5,06-0,06%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX17 924,94-0,04%
FT-SE7 728,01+0,07%
CAC 408 148,77+0,01%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,73-0,21%
ROPA WTI82,50-0,37%
ZŁOTO2 148,60-0,59%
SREBRO24,83-0,80%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Twój broker działa w modelu ECN? Nie daj się oszukać

Jakub Wilk | 09:14 28 styczeń 2016

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Jeśli chcemy handlować na rynku Forex to jedną z najistotniejszych rzeczy (która niestety często jest zaniedbywana) jest wybór odpowiedniego brokera. Najczęściej początkujący wybierają instytucje, które mocno się reklamują, kuszą wysokimi bonusami i obiecują szybki zarobek. Świadomość konieczności współpracy z solidną i uczciwą instytucją rodzi się zwykle po spaleniu pierwszego konta (czasem później... a czasem w ogóle).

 

Zły Market Maker

Jedną z pierwszych rzeczy jakie się dowiadujemy jest to, że najlepiej zrezygnować z usług brokerów działających w modelu Market Maker. Stwierdzenie, że każdy Market Maker to oszust to oczywiste nadużycie. Jednak MM to model, który daje duże możliwości manipulacji po stronie brokera, stąd na rynku jest dużo instytucji, które przy pomocy tego modelu "dorabiają się na stracie klienta". Dosłownie. W modelu Market Maker przeciwną stroną transakcji jest sam broker (który oczywiście może zadecydować, czy nasze zlecenie "puścić dalej w rynek", czy nie (brokerzy dzielą sobie klientów na grupę potencjalne zarabiającą i potencjalnie tracącą i na tej podstawie decydują, które pozycje przetrzymywać jako strona, a które zabezpieczać u dostawcy płynności). W tym modelu występuje konflikt interesu na linii broker-klient. Oczywiście nie każdy broker MM działa nieuczciwie, na rynku jest sporo instytucji, które można uznać za uczciwe, a model Market Maker posiada również sporo zalet. O nich, a także o innych aspektach związanych z wyborem brokera mówi Łukasz Skiba w specjalnym webinarze, z którego nagranie możecie obejrzeć poniżej:

 

Reklama

 

Czym jest model ECN

ENC - Electronic Comunication Network - to faktyczny rynek, na który indywidualni traderzy i instytucje wysyłają oferty kupna lub sprzedaży instrumentów. Brokerzy ECN zapewniają swoim klientom bezpośredni dostęp do tego rynku pobierając prowizje za handel.

Jedną z najistotniejszych rzeczy z punktu widzenia tradera jest to, że broker działający w modelu ECN zapewnia wyłącznie dostęp do rynku. Nie jest stroną transakcji, w związku z tym nie występuje konflikt interesów na linii broker-klient. Brokerowi nie zależy na tym, byśmy ponieśli stratę, gdyż ta nie jest jego zyskiem. Wręcz przeciwnie - jako, że broker ECN "żyje" z opłat transakcyjnych to zależy mu, żebyśmy nie tylko utrzymali się jak najdłużej na rynku, ale również zarabiali, przez co będziemy generować większy obrót. Większy obrót to większe przychody brokera.

Inną charakterystyczną cechą brokera ECN jest to, że oferuje on najczęściej znacznie niższe spready (choć czasami, w okresach zmniejszonej płynności, np. w okolicy świąt, spready te mogą być większe niż u brokerów MM ze względu na to, że brokerzy ECN oferują zmienne spready, a nie stałe) niż brokerzy działający w modelu MM. Spread w przypadku brokera ECN jest spreadem rynkowym, wynikającym z faktycznej sytuacji na rynku i płynności. Swoje zyski broker ECN czerpie z prowizji. Dla traderów istotne są tutaj dwie rzeczy: w chwili transakcji trader zna dokładne koszty transakcyjne, a dodatkowo broker nie manipuluje spreadem w celu zamknięcia naszej pozycji (po pierwsze nie ma takiej możliwości, a po drugie nie ma w tym żadnego interesu, gdyż nie zarabia na rozszerzonym spreadzie).

Reklama

 

Jak rozpoznać brokera ECN?

Brokerzy lubią reklamować się jako model ECN, ze względu na to, że formuła Market Maker jest coraz szerzej kojarzona z modelem umożliwiającym nieuczciwe zagrania brokera. Jednak czy każdy broker reklamujący się jako ECN faktycznie działa w tym modelu? Możemy tu mieć 3 przypadki:

Rzeczywisty ECN (True ECN) - broker oferuje dostęp do platformy, na której uczestnicy rynku faktycznie konkurują ze sobą za pomocą ofert kupna i sprzedaży.

ECN przez asocjację/przyłączenie (ECN by Association) - broker dołącza się do rynku ECN stworzonego przez innego brokera i działa jako pośrednik pomiędzy swoimi klientami a rynkiem ECN. Ten typ brokera "ECN" ma możliwość manipulowania Twoimi trade'ami.

ECN jako Electronic Con for Newbies (nazwa zapożyczona z sieci - z ang. Elektroniczny Przekręt dla Nowicjuszy). Jeśli broker podaje się za ECN a faktycznie nim nie jest, to jasne staje się, że jego interesem jest zwyczajnie pozbawić Cię pieniędzy.

Reklama

 

Oto kilka sposobów, by rozpoznać czy broker faktycznie działa w modelu ECN:

  • Umowa zawierana pomiędzy klientem a brokerem najczęściej zawiera informację na temat tego, czy dany broker działa w modelu True ECN czy ECN by Association.
  • Broker True ECN oferuje ruchome spready. Stały spread nie jest spreadem rynkowym, ale sztucznym, więc oferta stałego spreadu oznacza ingerencję brokera w kwotowania.
  • Brak Dealing Desk. Brokerzy MM korzystają z dealing desków, choć nie zawsze. W celu sprawdzenia czy broker posiada dealing desk możemy otworzyć konto demo i małe konto realne i sprawdzić, czy kwotowania na tych kontach są różne i jak reagują w przypadku odczytów istotnych danych makro.
  • Brak ograniczeń co do odległości w jakiej możemy ustawiać zlecenia SL i TP.
  • Brak różnicy pomiędzy wykresem na platformie a wykresem w okienku składania zleceń.
  • Jeśli poślizgi cenowe przeważnie oznaczają Twoją stratę to najprawdopodobniej broker nie działa w modelu ECN. W tym modelu poślizgi cenowe są możliwe, ale w związku z tym, że nie wynikają one z ingerencji brokera powinny rozkładać się mniej więcej po równo jeśli chodzi o Twoją korzyść (cżęść będzie korzystna, część nie).
  • Brak ograniczeń wielkości transakcji.
  • Brokerzy ECN zazwyczaj nie oferują bonusów za otwarcie konta.

 

Handlujesz u brokera ECN? Sprawdź go ;)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej