• Odbierz prezent
Twitter z wynikami finansowymi za II kwartał 2020 r. Liczba użytkowników rośnie

23 lipca znana spółka z branży mediów społecznościowych – Twitter – opublikowała wyniki kwartalne. Chociaż przychody były niższe od oczekiwań analityków, a kwartał zakończył się stratą, spółka mogła się pochwalić wzrostem liczby aktywnych użytkowników.

 

23 lipca przed sesją na amerykańskim rynku Twitter opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 683 mln USD wobec 841 mln USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi spadek o 19% rok do roku. Uzyskane przychody okazały się też niższe od szacunków analityków z Wall Street na poziomie 707 mln USD. Strata na akcję wyniosła 1,39 USD, co w istotnym stopniu ma związek z obciążeniem odroczonym podatkiem dochodowym, przez co wynik ten nie był porównywalny z prognozami analityków. Dla spółki najważniejsza jest jednak monetyzowalna dzienna liczba aktywnych użytkowników (mDAU). Tę właśnie liczbę Twitter zwiększył o 34% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Obecnie Twitter ma 186 mln takich użytkowników, co jest lepszym wynikiem od prognozy analityków na poziomie 172,8 mln.

Przychody z reklam spadły natomiast o 23% r/r do poziomu 562 mln USD. Ze względu na pandemię koronawirusa wiele firm oszczędza na wydatkach reklamowych, a wiele ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych zostało odwołanych. Spółka zwróciła jednak uwagę, że w czerwcu sytuacja już i tak uległa poprawie, a w ostatnich trzech tygodniach miesiąca przychody z reklam były już tylko o 15% niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W najbliższym czasie wyzwaniem dla spółki jest kwestia bezpieczeństwa platformy ze względu na poważny atak hakerski, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. Hakerzy włamali się na konta różnych znanych osób, w tym m. in. byłego wiceprezydenta USA – Joe Biden, założyciela Microsoftu – Billa Gatesa czy byłego prezydenta USA – Baracka Obamy. Nie zabrakło tam też szefa Tesli – Elona Muska. Z tych kont hakerzy wysyłali podejrzane wiadomości w celu wyłudzania kryptowalut. Atak hakerski na Twittera spowodował zwiększone zainteresowanie spółką ze strony organów regulacyjnych.

Wyniki finansowe Twittera za II kwartał wprawdzie nie wyglądają zachwycająco, ale zapewne inwestorzy dostrzegli oznaki poprawy i przypuszczają, że najgorsze spółka ma już za sobą. Ze względu na poluzowanie obostrzeń, firmy mogą chętniej korzystać z reklam i organizować różne wydarzenia przyciągające zainteresowanie użytkowników. Źródłem entuzjazmu inwestorów może też być większa liczba użytkowników. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Twittera wzrósł o 6%.

 

Notowania: Twitter Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:TWTR/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk