• Odbierz prezent
'Turecki piątek' zepsuł niezły tydzień na GPW

Ostre spadki z piątku sprawiły, że zamiast giełda kończy tydzień nie na wyraźnym plusie, a na minusie. Niepokój na rynkach, związany z sytuacją w Turcji, szczególnie mocno odbił się na notowaniach dużych spółek. Na przestrzeni całego tygodnia dobrze zaprezentowały się jednak spółki farmaceutyczne.

 

Turecki piątek

Piątek okazał się fatalnym dniem dla rynków na całym świecie, co wyraźnie było widać również na polskiej giełdzie. Wszystko rozpoczął krach na tureckich rynkach i tąpnięcie kursu liry – turecki kryzys rozgorzał na dobre po tym jak Donald Trump nałożył na państwo rządzone przez Recepa Erdogana nowe sankcje. Polski rynek  cierpi przez osłabienie złotego, spowodowane spadkiem wzrostem awersji do ryzyka na rynkach międzynarodowych, a także osłabieniem euro w stosunku do amerykańskiego dolara.

 Za warszawską giełdą najgorsza sesja od pół roku, indeks WIG stracił dziś aż 2,77%.

Najmocniej, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, do spadku indeksu szerokiego rynku przyczyniły się największe spółki. Indeks WIG20 stracił aż 3,34%. Na minusie sesję zakończyły wszystkie spółki z grona blue chipów. Najwięcej stracił najczęstszy lider wzrostów, czyli CD Projekt. Akcje spółki gamingowej spadły aż o 5,32%. Niewiele mniej stracił PZU (-5,04%). 9 kolejnych spółek zanotowało spadek o ponad 3%. Mniej niż 2% traciły jedynie LPP (-1,36%), PGNiG (-1.23%) i JSW (-1,18%).

Wyraźnie traciły dziś również średnie spółki – indeks mWIG40 spadł o 1,89%. Najbardziej odporne na spadki są w takich przypadkach mniejsze podmioty i było to widoczne również dziś – indeks sWIG80 stracił tylko 0,46%.

 

Wśród 14 indeksów sektorowych znalazły się 2, które nie odnotowały dziś spadków. Był to WIG-MEDIA (+0,08%) i WIG-NRCHOM (+0,10%). Najsłabiej radziły sobie dziś kluczowe sektory dla giełdy, a więc bankowy, wydobywczy i energetyczny. Indeks WIG-BANKI spadł o 3,38%, WIG-GORNIC o 3,17%, a WIG-ENERG o 3,07%.

W przekroju całego parkietu zdecydowanie przeważał kolor czerwony. Na minusie dzień zakończyły aż 203 spółki (48%, łącznie z rynkiem NewConnect), podczas gdy spółek zyskujących było jedynie 73 (17%). Najsłabszą spółką na głównym parkiecie GPW okazała się IPOPEMA Securities (-9,85%).

 

Z nieba do piekła

Piątkowe spadki to dla uczestników giełdy podwójny cios. Wszystko przez to, że pozostała część tygodnia przebiegała w bardzo pozytywnych nastrojach i wyglądało na to, że po krótkiej korekcie giełda znów może powrócić do wyraźnych wzrostów. Wszystkie sesje od poniedziałku do czwartku kończyły się na plusie, a indeks WIG wyszedł nieco ponad poprzednie lokalne szczyty i osiągnął najwyższy poziom od 3 miesięcy. Ostatecznie jednak piątek wymazał całe wzrosty z tego tygodnia i indeks zamknął się 1,38% poniżej poziomu z ubiegłego piątku.

Najmocniej traciły największe spółki, indeks WIG20 spadł o 1,74%. Wyraźne spadki na przestrzeni całego tygodnia zaliczyły także bardziej odporne na piątkowe spadki małe podmioty – indeks sWIG80 stracił 1,21%. Indeks średnich spółek – mWIG40 – spadł o 0,83%.

 

Czytaj również: Polski rynek gier komputerowych wciąż niewiele znaczy na świecie

 

CD Projekt i tak na plusie

Znacząca większość blue chipów zaliczyła spadek na przestrzeni całego tygodnia, choć oczywiście głównym winowajcą był fatalny piątek. Na plusie tydzień zakończyło 5 z 20 spółek indeksu. Najsilniejszy okazał się Pekao, który w środku tygodnia opublikował wyniki finansowe. Te wywindowały cenę akcji banku mocno w górę, a na koniec tygodnia cena akcji Pekao była o 4,46% wyższa niż w poprzedni piątek. Co ciekawe, drugą najmocniejszą spółką w tym tygodniu był CD Projekt, pomimo tego, że w piątek zaliczył on najmocniejsze spadki ze spółek WIG20. Przez większą część tygodnia kurs akcji spółki gamingowej odrabiał korektę z ubiegłego tygodnia. Najsłabsze spółki w indeksie traciły ponad 5% na przestrzeni tygodnia. Akcje mBanku spadły o 6,05%, Lotosu o 5,92%, a BZ WBK o 5,56%.

 

Na plus tylko sektor farmaceutyczny

Choć wśród 3 najmocniej spadających spółek znalazły się 2 banki, to indeks WIG-BANKI nie był w tym tygodniu najsłabszym wśród 14 indeksów sektorowych. Aż 13 z nich zaliczyło spadek, a najwięcej stracił WIG-CHEMIA (-5,09%) – akcje Grupy Azoty spadły o 7,82%, a Ciechu o 4,29%. Mocne spadki zaliczyły także indeksy WIG-MOTO (-4,36%) i WIG-INFO (-4,24%). Jedynym zyskującym indeksem sektorowym był WIG-LEKI (+4,96%). Lider sektora – Mabion – zaliczył wzrost o 5,79%. Akcje Celon Pharmy wzrosły z kolei o 5,05%.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk