• Odbierz prezent
Turecka lira przed widmem kryzysu walutowego! Ogromna luka na parze USDTRY - kurs dolara blisko szczytów historycznych
fot. freepik.com

Turecka lira traciła na otwarciu nawet 16%, co oczywiście doprowadziło do ogromnej luki na parze USDTRY. Para ta zameldowała się na otwarciu rynków w niedzielę wieczorem tuż poniżej historycznych szczytów. Powód nie powinien dziwić – Erdogan zdecydował się na zwolnienie szefa banku centralnego po tym, jak ostatnio doszło do znacznej podwyżki stóp procentowych w kraju. Niska płynność i tak ważna informacja doprowadziła do tego, że lira traciła przez moment nawet 16% swojej wartości. Prezydent Turcji kolejny raz miesza się w sprawy banku centralnego, naruszając bardzo mocno jego niezależność. W zasadzie nikt już nie wierzy w to, że decyzje podejmowane są tam zgodnie z tym, co pokazuje gospodarka, a z tym czego życzy sobie turecki prezydent.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Naci Agbal starał się przywrócić dyscyplinę monetarną w Turcji

Zdecydował się on ostatnio na podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, chcąc doprowadzić do ograniczenia rosnącej inflacji oraz przede wszystkim do ograniczenia odpływu kapitałowych, tym samym doprowadzając do uspokojenia sytuacji na lirze. Niestety Agbal został zwolniony przez Erdogana. Warto wspomnieć, że był to 3 szef banku centralnego w przeciągu dwóch lat. Erdogan od dawna naciska bank centralny na cięcie stóp procentowych i utrzymywanie ich na niskim poziomie. Jego zdaniem to wysokie stopy procentowe prowadziły do wysokiej inflacji, a nie jego własna polityka i niepewność dotycząca działań banku centralnego. Minister finansów wskazuje, że lira pozostanie w reżimie płynnego kursu walutowego, lecz w zasadzie nie jest to duże pocieszenie dla posiadaczy liry.

Bardzo duża ilość prognoz wskazuje na to, że para USDTRY może sięgnąć nawet okolic poziomu 10 w perspektywie najbliższego roku

Oczywiście dzisiejsza decyzja powinna nasilić zagraniczny kapitał do odwrotu z Turcji, a przy niskich rezerwach banku centralnego, nie będzie możliwości ochrony waluty. Wobec tego widać, że mocno prawdopodobny wydaje się być scenariusz kolejnego kryzysu walutowego w Turcji. Pod koniec zeszłego tygodnia Rezerwa Federalna poinformowała, że z końcem marca, zgodnie z założeniami podjętymi rok temu kończą się wyłączenia z wyliczenia dźwigni SLR. Banki komercyjne przez rok nie wliczały obligacji rządowych oraz rezerw w banku centralnym do obliczania dźwigni, co oznaczało, że banki mogły dysponować większą ilością gotówki.

Teraz utrzymując ten sam bilans,

większa ilość pieniędzy musiała trafić by na zabezpieczenia, nawet pomimo tego, że obligacje oraz rezerwy wydają się być najbardziej bezpiecznymi aktywami na świecie. Rentowności rosły pod koniec zeszłego tygodnia, ale wraz z sytuacją w Turcji widać ponowny napływ kapitału do bezpiecznych aktywów. Obecna sytuacja nie jest zbyt dobra dla polskiego złotego. Za euro płaciły 4,6184 zł, za dolara 3,8860 zł, za franka 4,1758 zł oraz za funta 5,3817 zł.

Czytaj także: Zniszczona przez polityczne zagrywki, a może ataki walutowe? Lira turecka - historia, fakty, ciekawostki

Lira turecka to waluta egzotyczna, która nie cieszy się zbytnią popularnością wśród inwestorów. Również w międzynarodowych finansach nie odgrywa żadnej znaczącej roli. Dla większości czytelników waluta ta kojarzona jest z licznymi epizodami inflacyjnymi. I słusznie. Niemniej jednak historia jej pows.. Czytaj
Zniszczona przez polityczne zagrywki, a może ataki walutowe? Lira turecka - historia, fakty, ciekawostki


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk