• Odbierz prezent
Tu nie handlujemy - uwaga na długi weekend!
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie ośrodki nie prowadzą handlu w poniedziałek 1 maja

Jutro rozpoczyna się długi weekend, który spora część traderów wykorzysta na odpoczynek. W tym czasie (po niedzieli) warto również zrobić sobie odpoczynek od handlu, gdyż początek przyszłego tygodnia wiązał się będzie z niższą płynnością na rynkach i zamknięciem części giełd. Z tego względu warto również być świadomym podwyższonego zagrożenia wystąpieniem luk weekendowych.

 

1 maj

Choć w przyszłym tygodniu rynek Forex będzie działał bez zmian - od niedzielnego do piątkowego wieczora - to w poniedziałek ruchy i płynność na rynkach mogą być ograniczone przez brak inwestorów (przede wszystkim instytucjonalnych) z części krajów, głównie europejskich.

W części krajów 1 maja obchodzone jest święto pracy. Z tego powodu dzień wolny mają np. Niemcy, Francuzi, Włosi, Szwajcarzy, Hiszpanie, czy Polacy. W tych krajach zamknięte będą również giełdy. Wśród krajów spoza Europy warto zwrócić również uwagę na Chiny, Hong Kong, RPA, Meksyk i Brazylię.

Niezwykle istotny jest również dzień wolny w Wielkiej Brytanii. Tutaj jest on związany z obchodzonym w tym kraju Dniem Majowym, podczas którego Brytyjczycy świętują pierwszy dzień maja. Święto przypada zawsze na pierwszy majowy poniedziałek. Brak handlu w Wielkiej Brytanii to nie tylko słabsza płynność na parach z funtem brytyjskim, gdyż brak kluczowego ośrodka w handlu walutami może być również widoczny na całym rynku. Zamknięta będzie także londyńska giełda.

 

Uwaga na luki!

Z racji tego, że główne europejskie giełdy nie będą prowadziły handlu w poniedziałek trzeba być świadomym podwyższonego ryzyka wystąpienia luk weekendowych. W tym przypadku weekend giełdowy będzie trwał jeden dzień dłużej. Jest to dodatkowy czas, w którym mogą wystąpić wydarzenia mające wpływ na rynek. W tym kontekście należy pamiętać o zbliżającej się drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji. Tak więc pozostawianie otwartych pozycji na indeksach na weekend może zakończyć się odnotowaniem strat przewyższających te założone, gdyż notowania indeksów w momencie wtorkowego otwarcia mogą 'przeskoczyć' zlecenia Stop Loss.

 

W USA bez zmian

W trakcie sesji amerykańskiej brak inwestorów z Europy będzie mniej dostrzegalny, stąd w okresie popołudniowym rynki mogą funkcjonować stosunkowo normalnie. Normalnie funkcjonować będą także amerykańskie giełdy (również towarowe).

 

3 maj

We wtorek handel na rynkach przebiegać powinien już zwyczajnie. Dla polskich (i japońskich) inwestorów istotna będzie za to środa. Ze względu na Święto Konstytucji 3 Maja (również w Japonii) jest to dzień wolny od pracy, co oznacza brak notowań na giełdzie w Warszawie (i Tokio).


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk