• Odbierz prezent
mining kryptowalut

W ostatnim czasie portal Cointelegraph poinformował, że rząd Uzbekistanu postanowił zwiększyć taryfę za prąd dla minerów kryptowalut.

 

Według informacji portalu Cointelegraph, 27 września w oficjalnym oświadczeniu Gabinet Ministrów Republiki Uzbekistanu ogłosił, że minerzy kryptowalut będą musieli płacić trzy razy wyższe stawki za energię elektryczną niż obecnie. Przepis ten jest następstwem dekretu prezydenta Shavkat’a Mirziyoyev’a. Dokument prezydencki ma na celu poprawę wydajności energetycznej w sektorze ekonomicznym i sferze społecznej, wprowadzenie technologii zwiększających oszczędność energii i rozwój odnawialnych źródeł energii. Ma także na celu motywowanie konsumentów do racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej. Stanowi to duże zaskoczenie, zwłaszcza, że do tej pory rząd nie przejawiał negatywnego stosunku do kryptowalut i miningu.

 

Kryptowaluty i blockchain w Uzbekistanie

Pod koniec września prezydent Mirziyoyev zarządził utworzenie państwowego funduszu rozwoju technologii blockchain o nazwie „Digital Trust”. Nadrzędnym celem funduszu jest integracja technologii blockchain z różnymi projektami rządowymi w dziedzinach takich jak służba zdrowia, edukacja i kultura. „Digital Trust” będzie odpowiedzialny za międzynarodowe inwestycje w gospodarkę cyfrową Uzbekistanu.

Wcześniej w tym samym miesiącu wszedł w życie dekret legalizujący handel kryptowalutami, zwalniając go od opodatkowania. Zalegalizował on także mining kryptowalut. Zgodnie z tym prawem obywatele innych krajów mogą handlować kryptowalutami w Uzbekistanie jedynie poprzez utworzenie spółki zależnej w tym kraju. Prawo to określa także wysokość minimalnego kapitału wymaganego, aby móc założyć giełdę kryptowalut. Wartość ta została ustalona na 710 000 USD. Natomiast traderzy kryptowalut nie będą podlegać pod regulacje dotyczące rynku akcyjnego w Uzbekistanie i zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia podatków od dochodów z handlu kryptowalutami.

 

Regulacje miningu kryptowalut w innych krajach

W czerwcu rząd Iranu ogłosił, że odetnie energię elektryczną wykorzystywaną do działalności kryptominingowej, dopóki nie zostaną przyjęte nowe ceny energii. Ministerstwo Energii w Iranie poinformowało, że kraj ten doświadczył wzrostu konsumpcji energii elektrycznej o 7% na przestrzeni miesięcznego okresu czasu. Ministerstwo uznało, że wzrost ten był spowodowany rosnącą aktywnością w zakresie miningu kryptowalut w tym kraju.

Największym graczem w zakresie miningu Bitcoina są Chiny. Prawdopodobnie odpowiadają one za 70% rocznego wydobycia. Jednakże w kwietniu rząd chiński poinformował, że rozważa wyeliminowanie miningu kryptowalut z tego kraju.

Czytaj także: Iran legalizuje kopanie kryptowalut i obejmie kontrolą górników

Mimo wcześniejszych niepokojących sygnałów, Iran zdecydował się na legalizację kopania kryptowalut na terenie kraju, klasyfikując mining jako aktywność o charakterze przemysłowym. Oznacza to, że kopalnie działające w Iranie nie będą musiały martwić się o legalność swojej działalności, o ile uda im s.. Czytaj
Iran legalizuje kopanie kryptowalut i obejmie kontrolą górników


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk