• Odbierz prezent
GiveCrypto, pomoc dzięki kryptowalutom

Kryptowaluty często cieszą się złą reputacją ze względu na ich wykorzystanie do nielegalnych zakupów internetowych, duże wahania wartości i liczne w ostatnim czasie ataki hakerskie. Jednak kilka dni temu współzałożyciel i CEO Coinbase, Brian Armstrong wystosował apel do kryptowalutowej społeczności, by ta wykorzystała swe zasoby w szczytnym celu: uruchomił on nową organizację charytatywną, GiveCrypto.org. Jej zadaniem będzie wysyłanie wirtualnych pieniędzy dla potrzebujących, głównie z biedniejszych części świata.

 

Według Armstronga, GiveCrypto będzie w stanie zapewnić bezpośrednie transfery pieniężne dla ludzi na rynkach wschodzących używając właśnie kryptowalut. Jego misja będzie opierać się głównie na:

-bezpośrednich transferach pieniędzy dla potrzebujących,

-wykorzystaniu zalet technologii blockchain i kryptowalut,

-zapewnieniu powszechnego dostępu do otwartego systemu finansowego.

 

Burza wątpliwości

Do tego pomysłu jednak większość ludzi podchodzi z dużą ostrożnością i sceptycyzmem. Jednym z największych zastrzeżeń budzi wątpliwość czy kryptowaluty mogą zostać użyte do bardziej wyidealizowanego i filantropijnego celu, niż to po co zostały wymyślone, czyli umożliwienia płatności internetowych typu peer-to-peer bez konieczności korzystania z instytucji finansowych. Kolejne obawy są znacznie bardziej prozaiczne, a dotyczą ograniczeń związanych z analfabetyzmem, brakiem energii elektrycznej i brakiem łączności w krajach rozwijających się, co sprawia, że cyfrowa waluta staje się tam bezużyteczna. Na przykład, w Afryce 65% osób nie ma dostępu do Internetu.

Jednak po głębszej refleksji możemy uświadomić sobie, że kryptowaluty mogą zająć wyjątkową pozycję w zmianie sposobu, w jaki dotychczas radziliśmy sobie z globalnym ubóstwem. Poniżej znajdują się trzy rozwiązania, które rzeczywiście mogą zadziałać.

 

Pomoc bez korupcji

Cyfrowa waluta może być wysyłana i natychmiast wykorzystywana przez ludzi, którzy znaleźli się w kryzysowych sytuacjach. Korupcja (ze strony rządów, dostawców usług, a nawet organizacji non-profit) uniemożliwia dotarcie całkowitej ilości przeznaczonej pomocy do końcowych odbiorców. GiveCrypto może zapewnić osobom nawet w najbardziej niestabilnej rynkowo lub politycznie sytuacji bezpośrednie pozyskiwanie zasobów z równoczesnym uniknięciem konieczności korzystania z pośredników.

Dodatkowa infrastruktura oraz sposób przekazywania monet do właściwych osób i miejsce ich wymiany w zamian za towary muszą zostać jeszcze dopracowane. Takie programy zostały jednak już uruchomione przez niektóre organizacje charytatywne. W 2017 roku Światowy Program Żywnościowy wsparł ponad 10 000 syryjskich uchodźców za pomocą cyfrowych kuponów walutowych, skutecznie przekazując 1,4 mln USD dolarów amerykańskich i eliminując korupcję.

 

Bankowość i identyfikacja finansowa

Wirtualna waluta może zostać wykorzystana do zapewnienia tożsamości finansowej dla 40% dorosłych na całym świecie, którzy jeszcze nie posiadają rachunków bankowych, a zdecydowana większość z nich mieszka w krajach rozwijających się. Osoby te za główne bariery tłumaczące brak posiadania własnego konta podają dodatkowe opłaty, dużą odległość od banków, brak dokumentów i niedostatek wystarczających środków, by móc zalegitymizować i utrzymać konto.

Dlatego integracja i identyfikacja finansowa jest tak ważna dla zmniejszenia ubóstwa, ponieważ umożliwia ona zarządzanie własnymi oszczędnościami oraz łatwiejszy dostęp do kredytów i pożyczek. Firmy takie jak Coins z siedzibą na Filipinach i BanQu ze Stanów Zjednoczonych wykorzystują technologię blockchain, aby pomóc swoim klientom nieposiadającym rachunku bankowego. Tworzą one alternatywne rozwiązania finansowe w wydajny i prosty sposób. GiveCrypto może przyspieszyć te wysiłki, stwarzając większy przepływ kapitału.

 

Oszczędzanie pieniędzy w niestabilnym otoczeniu

Dla wielu osób w gospodarkach wschodzących zarządzanie długoterminowymi oszczędnościami stanowi poważne wyzwanie. Powodowane jest ono wysoką inflacją, korupcją na szczeblach państwowych oraz w skrajnych przypadkach zagrożeniem przejęcia aktywów, zwłaszcza jeśli są one przechowywane w lokalnych instytucjach finansowych. Kryptowaluty pomagają unikać tego typu sposóbu lokowania aktywów i choć ich wartość cechuje się niestabilnością to i tak mogą zaproponować one logiczną alternatywę dla ludzi w krajach z hiperinflacją takich, jak Wenezuela, w czasie gdy bardziej stabilne waluty są trudne do zdobycia.

Niewątpliwym problemem jest jednak fakt, że obecnie niewiele osób chce używać kryptowalut jako środka płatniczego. Dlatego też projekty takie jak stablecoins próbują stworzyć znacznie stabilniejszą kryptowalutę, aby dać ludziom rzeczywistą szansę zwiększenia oszczędności bez zbyt wielkiego ryzyka.

 

Co musiałoby się stać, żeby kryptowaluty realnie zmniejszyły światowe ubóstwo?

Krypto-filantropijny świat ewoluuje szybko, ale wciąż istnieje szereg brakujących elementów, które należałoby skierować do odbiorców, zanim plan Armstronga zostanie wdrożony na dużą skalę. Najważniejsze wydaje się zapewnienie narzędzi do przeprowadzania transakcji kryptowalut w krajach słabo rozwiniętych o ograniczonej sile dostępu do internetu i komputerów. Firmy takie jak CoinText.io pracują już nad technologią, która umożliwi wysyłanie BCH (a w przyszłości innych tokenów) za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Ważnym zadaniem jest również wyjaśnienie zalet i praktycznego zastosowania kryptowalut ich użytkownikom, na przykład za pomocą filmów online w lokalnych językach.

 

Dobry widok na przyszłość

W otoczeniu fascynatów technologii blockchain cały czas powstają nowe możliwości w dziedzinie filantropii. Charytatywne monety takie jak Clean Water Coin i CareBit powstały, aby zasilać darowizny, a CryptoKitties uruchomiło charytatywnego kotka Honu, którego aukcja pomaga zagrożonym żółwiom. Blockchain w szerszym zastosowaniu ma różnież olbrzymi potencjał do zwiększenia przejrzystości w sektorze non-profit.

Czy więc GiveCrypto będzie miało realny wpływ na tak liczne i złożone problemy społeczne i przyczyni się do skutecznej walce z ubóstwem? Przy odpowiednim zarządzaniu i ciągłej innowacji wcale nie jest na to bez szans.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

 

 

 


Piotr Młynarz

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowany międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi i i wpływem decyzji politycznych na światową gospodarkę.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk