• Odbierz prezent
Trzy mocne sesje na EUR/PLN. Dolar (USD) może mieć problemy. Funt testuje okrągły poziom. Sytuacja na wykresach PLN na koniec tygodnia

Mijający tydzień stał pod znakiem osłabienia polskiego złotego (PLN). Kurs EURPLN umocnił się o 6 groszy a zwłaszcza trzy ostatnie sesje były wyjątkowo silne ze świecami o mocno popytowych korpusach. Kurs funta do PLN (GBPPLN) testuje okrągły poziom 5 PLN i tu spodziewana jest przynajmniej chwilowa przerwa we wzrostach. Dolar w parze z PLN (USDPLN) po silnych wzrostach również zatrzymał się na poziomie oporu.

Czytaj także:

Dokąd potrwają wzrosty na EURPLN?

Po okresie miesięcznej konsolidacji i prób wybicia w obie strony, kurs EUR/PLN ostatecznie wybił górne ograniczenie ruchu bocznego przy 4.425. Po trzech silnych sesjach można się spodziewać krótkiego odreagowania i dalszej kontynuacji wzrostów. Technicznie logicznym miejscem do dołączenia się do wzrostów jest wybity poziom oporu, który teraz może zadziałać jako wsparcie. Sygnał w postaci świecy pinbar lub formacji świecowej mógłby być okazją do zajęcia longów na poziomie 4.425. Targetem dla pozycji długich jest najbliższy opór na poziomie 4.50.

 Wykres 1. Kurs euro do złotego (EUR/PLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs euro do złotego (EUR/PLN), interwał dzienny

GBPPLN - cel osiągnięty – co dalej?

Poziom 5 PLN za jednego funta był ostatnio testowany dwukrotnie – raz w czerwcu a następnie w lipcu. Również teraz jest mało prawdopodobne, że rajd w kierunku północnym będzie kontynuowany „z marszu”. Każda korekta spadkowa może być wykorzystywana do zajęcia pozycji długich dopóki cena znajduje się powyżej poziomu wsparcia 4.90. Kolejny techniczny poziom oporu na GBPPLN znajduje się w okolicach 5.12 PLN.

 Wykres 2. Kurs funta do złotego (GBP/PLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs funta do złotego (GBP/PLN), interwał dzienny

Dolar do złotego (USD/PLN) reaguje na poziom oporu

Poziom 3.78 powstrzymuje póki co wzrosty na parze USD/PLN. W obecnym trendzie spadkowym korekta wzrostowa o wielkości 11 groszy miała już miejsce w czerwcu/lipcu tego roku. Obecnie kurs respektuje korektę 1:1 (niebieski prostokąt). Stąd bardziej faworyzowane są spadki z obecnych poziomów cenowych. Dopiero wybicie 3.78 może otworzyć drogę do dalszych wzrostów w okolice 3.90 PLN.

 Wykres 3. Kurs dolara do złotego (USD/PLN), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs dolara do złotego (USD/PLN), interwał dzienny

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk