• Odbierz prezent
Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać

W tym artykule znajdziesz informacje o handlu algorytmicznym na rynku akcji, walut i towarów.

Handel algorytmiczny umożliwia nowe sposoby inwestowania. Inwestor może wykorzystać techniki, które nie wymagają prognozowania cen i pilnowania kursów.

Do bardzo ciekawych rozwiązań należą trzy opisane algorytmy. Pierwszy wykorzystuje korelacje między dwoma instrumentami (handel w parach), drugi nagłe zmiany cen (wybicie ze zmienności), a trzeci wahania na rynku walut (market making).

Dzięki nowym technologiom możemy dzisiaj wykorzystać programy dostępne kiedyś wyłącznie dla dużych instytucji finansowych i funduszy. Handel algorytmiczny może zastosować nawet inwestor posiadający kilkaset złotych na rachunku inwestycyjnym.

Dlaczego warto zainteresować się handlem algorytmicznym?

Jeżeli jesteś inwestorem, to pytaniem, które najczęściej spędza Ci sen z powiek jest “czy rynek pójdzie do góry, czy na dół?”. A gdyby istniała metoda inwestowania bez prognozowania cen, analizowania wykresów i siedzenia przed komputerem? Metoda, dzięki której nie rządzą nami emocje i brak czasu. Poznajcie handel algorytmiczny. Dzięki niemu możemy wykorzystać strategie oparte na zmienności i arbitrażu. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce dzięki nowym technologiom jest dużo prostszy niż się wydaje. Wykorzystujemy w nim pewne charakterystyczne cechy rynków, jak powrót do średniej, korelacje cen, czy stałą zmienność. Handel algorytmiczny to metoda, która umożliwia przygotowanie logicznego planu określającego zasady kupowania i sprzedawania instrumentów finansowych. Dzięki z góry ustalonym zasadom, możemy sprawdzić ich działanie w przeszłości i algorytm przetestować, poznając jego wady, zalety, zagrożenia i potencjał jeszcze przed uruchomieniem na prawdziwym rachunku. Nowe technologie umożliwiają nam dzisiaj budowanie algorytmów bez znajomości programowania. To jak budowanie z klocków lego. Użytkownik ma do dyspozycji wszystko, czego potrzebuje bez konieczności instalowania oprogramowania. Po jednym kliknięciu myszy mamy dostęp do danych historycznych, bieżących notowań, narzędzi do budowania i testowania robotów. Uruchomione przez nas algorytmy działają w chmurze obliczeniowej i możemy je kontrolować z dowolnego komputera, telefonu lub tabletu. To zmiana jakościowa, która otwiera drogę do inwestowania dla bardzo szerokiego kręgu ludzi, którzy dotychczas nie mieli czasu na analizowanie rynków i śledzenie kursów.

Handel algorytmiczny dzisiaj to nie tylko rozważania teoretyczne wąskiej grupy zapaleńców. Ponad 80% transakcji na światowych giełdach realizowana jest w sposób algorytmiczny. Nowe technologie praktycznie niwelują:

- próg wielkości inwestycji (można rozpocząć już od kilkuset złotych),

- próg poświęconego czasu (algorytmy można kontrolować poświęcając im kilkanaście minut w tygodniu) oraz

- próg wiedzy (można sprawdzić, przetestować i uruchomić na rachunku gotowe algorytmy).

Rysunek 1. Platforma do realizacji transakcji wykorzystująca handel algorytmiczny.

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 1

Oprócz opisanych technik handel algorytmiczny ma oczywiście dużo szersze zastosowania. Pozwala automatycznie śledzić rynek, określić odpowiedni moment wejścia i wyjścia z pozycji oraz jej kontrolę w trakcie trwania inwestycji. Algorytmy umożliwiają jednoczesne „przeczesywanie” setek instrumentów w poszukiwaniu odpowiedniej okazji, co opisujemy w innych artykułach. Poznajmy zatem pierwszą interesującą strategię – handel w parach.

Handel w parach

Czy zauważyliście, że zmiany indeksów zależą od wzrostów lub spadków na innych światowych giełdach, a kursy srebra, złota lub platyny poruszają się w tym samym trendzie? Czy możemy takie korelacje wykorzystać do zarabiania na rynku niezależnie od tego, czy ceny rosną, czy spadają? Co by było, gdybyś na jednym indeksie zarabiał na spadkach i jednocześnie na drugim indeksie zarabiał na wzrostach? Czy wykres różnicy cen tych indeksów nie przypomina huśtawki, dzięki której możesz wielokrotnie sprzedawać gdy jest drogo i kupować gdy jest tanio?

Handel w parach to ciekawa metoda, która wykorzystuje zależności między instrumentami. Na przykład zależność między złotem i srebrem. Ich ceny zachowują się bardzo podobnie. Czasami jednak cena złota zaczyna odbiegać od ceny srebra. W handlu algorytmicznym możemy wykorzystać tego typu krótkoterminowe okazje, kupując jeden instrument i sprzedając drugi. Kiedy sytuacja wróci do normy zrealizujemy zyski zamykając pozycje na obu instrumentach. Algorytm kontroluje różnicę lub iloraz cen. Przy odpowiednich zależnościach między instrumentami, iloraz porusza się w bok. To umożliwia wybór momentów realizacji transakcji. Kiedy iloraz jest “nisko” – kupujemy i sprzedajemy odpowiedni instrument. Kiedy iloraz jest wysoko robimy odwrotnie. Na poniższym wykresie pokazano kursy obu instrumentów, iloraz cen oraz sygnały strategii. Algorytm działa i zawiera transakcje na obu instrumentach równocześnie.

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 2

Handel w parach możemy stosować nie tylko na złocie i srebrze, ale także na indeksach, ropie naftowej, obligacjach czy kawie i kakao.

Wybicie ze zmienności

To strategia dla inwestorów, którzy lubią wyszukiwać okazje inwestycyjne. Nie musimy określać w niej kierunku następnego ruchu lecz szukamy miejsc, w których rynek “wycisza się” i zbiera siły na kolejny skok cen. Chociaż kursy na rynkach ciągle się zmieniają, to ich średnia zmienność (np. średnia odległość między ceną maksymalną i minimalną w ciągu dnia) pozostaje stała przez długie okresy czasu. Wystarczy spojrzeć na średnią dzienną różnicę między ceną maksymalną i minimalną na parze walutowej EUR/USD, która przez lata nie zmieniła się i wynosi około 1 procenta. Oczywiście zmienność ta w krótkich okresach rośnie i spada, kiedy więc zauważymy okres jej spadku i uspokojenia na rynku możemy być pewni, że za chwilę nastąpi duży ruch w dół lub w górę. Jak zatem wykorzystać do tego handel algorytmiczny? Po pierwsze, automatycznie skanujemy rynki, aby znaleźć te, które zatrzymały się w miejscu. Ciekawą metodą jest wykorzystanie pęku średnich, którą pokazujemy na poniższym wykresie. Zwróćmy uwagę, że pęk średnich (kolor żółty i czerwony) zwęża się i rozszerza. My szukamy rynków, w których nastąpiło zwężenie.

Rysunek 3. Po “zwężeniu” pęku następuje silny ruch w dół lub w górę

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 3

Rysunek 4. Barometr, który umożliwia skanowanie wielu rynków jednocześnie

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 4

Kiedy algorytm wykryje na rynku okres uspokojenia przystępuje do realizacji transakcji. Wyobraźmy sobie, że w miejscu ostatniej ceny rysujemy poziomą linię. Za każdym razem, kiedy cena na koniec świeczki będzie powyżej tej linii otwieramy pozycję długą (kupujemy), a kiedy cena zamknie się poniżej tej linii otwieramy pozycję krótką (sprzedajemy). Cena może kilka razy przeciąć linię narażając nas początkowo na koszty, jednak w pewnym momencie kurs coraz bardziej będzie oddalał się od ceny otwarcia pozycji i niezależnie od tego, czy pójdzie w dół, czy w górę, pozycja zacznie przynosić dochody. Na poniższym wykresie na dole pokazana została linia kapitału, czyli zyski i straty, a na wykresie ceny zielonymi strzałkami zaznaczono transakcje kupna, a czerwonymi transakcje sprzedaży.

Rysunek 5. Strategia wybicia ze zmienności stosowana kiedy rynek “zatrzyma się”

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 5

Market making

Tą metodę humorystycznie nazywamy “uprawianiem pola”. Jak farmer, który dba i pielęgnuje swoje pole, inwestor korzysta z dobrodziejstwa zmian kursów, zastawia pułapki na każdym poziomie cen i mozolnie zbiera zyski do koszyczka. Metoda wymaga ciągłego monitorowania i zawierania transakcji więc może być stosowana praktycznie tylko w handlu algorytmicznym, lecz pozwala osiągać stabilne i satysfakcjonujące wyniki. Stosujemy ją na rynkach, które charakteryzują się powrotem do średniej. Pewnie nie raz zauważyliście, jak ceny dolara lub euro skaczą w dół i w górę, chociaż od lat są w miarę stabilne. Aby wytłumaczyć działanie tej strategii, wyobraźmy sobie wiele poziomych linii na wykresie. Za każdym razem kiedy cena przebija linię w górę – sprzedajemy, a kiedy w dół – kupujemy. Robimy takie transakcje cały czas, na każdym poziomie – co pokazano na poniższym wykresie. Na dole tego wykresu pokazane są linie kapitału (zyski i straty) dla każdego poziomu.

Rysunek 6. Strategia market makingu na parze walut EUR/USD. Inwestorzy realizują transakcje kupna i sprzedaży na wszystkich poziomach rynku, niezależnie od ruchu ceny w górę lub w dół.

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 6

Na rynkach, które często się cofają i wracają do średniej, przychody z algorytmu przewyższają koszty, które powstają kiedy cena bardzo mocno ruszy w górę lub w dół. Zamiast prostych linii możemy zastosować w algorytmie korytarz, którego szerokość zależy od zmienności rynku. Bardzo interesujące wyniki uzyskamy, kiedy uruchomimy algorytmy market makingu na wielu instrumentach równocześnie. Na poniższym wykresie pokazano wyniki portfela takich algorytmów uruchomionych na wielu instrumentach oraz linię kapitału całego portfela, która dzięki tej dywersyfikacji jest ładnie wygładzona.

Rysunek 7. Testowanie zestawu algorytmów uruchomionych jednocześnie. Linie kapitału strategii market making uruchomionej na różnych walutach.

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 7

Rysunek 8. Linia kapitału algorytmu market making uruchomionego na czterech parach walutowych równocześnie.

Trzy intrygujące algorytmy inwestycyjne, które warto wykorzystać - 8

Wystarczy pół godziny spędzone z platformą i darmowe konto demo, żeby nauczyć się inwestować w interesujący sposób, skorzystać z gotowych rozwiązań i rozwijać społeczność inwestorów dokładając własne pomysły.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tomasz Korecki

Współtwórca i założyciel serwisu Exeria.com. Związany z rynkiem kapitałowym od 1995 roku. Makler papierów wartościowych. Absolwent Wydziału Matematyki Politechniki Poznańskiej oraz MBA The Nottingham Trent University. Specjalista od handlu algorytmicznego oraz nowych technologii na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk