• Odbierz prezent
Trzeci tydzień spadków na polskiej giełdzie

Piątkowa sesja uratowała miniony tydzień na GPW przed kolejną katastrofą. Jednak pomimo niezłych wzrostów podczas ostatniej sesji tygodnia główne indeksy wciąż spadają. W tym tygodniu bardzo słabo prezentowały się małe spółki. Wśród sektorów zawiodła przede wszystkim odzieżówka.

 

Sesja wieńcząca tydzień handlowy na giełdzie wypadła całkiem nieźle i była najlepsza od środy z ubiegłego tygodnia. Indeks WIG notowany był na plusie przez cały dzień i zamknął się 1,42% wyżej niż w czwartek.

Dzień mocno zaczęły blue chipy, ale w miarę mijającego czasu oddawały poranne wzrosty. I tak na koniec dnia WIG20 zyskiwał 1,75%. Spadki odnotowały jedynie spółki odzieżowe wchodzące w skład indeksu – CCC (-3,54%) i LPP (-2,02%). We wzrostach przodował za to Lotos, którego akcje wzrosły o 4,44%. Mocno zyskiwały także PZU (+4,11%), czy PGNiG (+3,25%). 6 kolejnych spółek odnotowało wzrosty powyżej 2%.

Znacznie słabiej wypadły dziś średnie spółki – indeks mWIG40 zyskał jedynie 0,56%. Nieco większy wzrost odnotował indeks małych spółek (sWIG80), w którego przypadku było to 0,82%.

 

Analiza indeksów sektorowych pokazuje, że najsilniejszymi sektorami były wczoraj farmaceutyka i media. Indeks WIG-LEKI zyskał 2,54%, a WIG-MEDIA 2,44%. Mocno rosły także WIG-PALIWA (+2,26%) i WIG-CHEMIA (+2,10%). Najsłabszym sektorem była oczywiście odzieżówka – indeks WIG-ODZIEZ spadł o 2,23%.

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) przewagę miał kolor zielony. Na plusie sesję zakończyły 182 spółki (43%), a na minusie 101 (24%).

 

Trzeci spadkowy tydzień z rzędu

Piątkowa sesja osłodziła nieco inwestorom cały tydzień i uchroniła giełdę przed kolejną katastrofą. Indeks WIG i tak zanotował trzeci spadkowy tydzień z rzędu i zameldował się na poziomach najniższych od 1,5 roku. Tempo spadków było jednak wyraźnie niższe w porównaniu do ostatnich tygodni i indeks szerokiego rynku w stosunku do poprzedniego piątku stracił 1,16%.

W podobnym tempie spadały indeksy średnich i dużych spółek. Indeks mWIG40 spadł o 1,25%, a WIG20 o 1,27%, schodząc poniżej poziomu 2100 punktów po raz pierwszy od 1,5 roku. Najsłabiej w tym tygodniu prezentowały się małe spółki – indeks sWIG80 stracił 2,66% i zszedł na 2-letnie minima.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

WIG20 – odzieżówka w odwrocie

W ubiegłym, również spadkowym tygodniu, wśród blue chipów znalazły się 4 spółki, których notowania wzrosły w przeciągu tygodnia. Tym razem takich podmiotów mamy 6, ale nie sposób mówić o spektakularnych wzrostach.

Najlepiej na przestrzeni ostatnich 5 sesji wypadł Cyfrowy Polsat, którego akcje wzrosły o 2,03%. Na notowania spółki negatywnie nie wpłynęła nawet informacja o braku wypłaty dywidendy za 2017 rok i przeznaczeniu całego zysku na kapitał zapasowy (spółka wypłaca dywidendy dość nieregularnie). Drugą najmocniejszą spółką okazał się z kolei Polski Zakład Ubezpieczeń, który poinformował, że dywidendę wypłaci (spółka wypłaca dywidendy regularnie, a ta za 2017 rok będzie wyższa od poprzedniej). GPW znalazł się wśród najmocniejszych spółek indeksu w zasadzie dzięki piątkowej sesji. W ujęciu całego tygodnia akcje tej spółki wzrosły o 1,88%.

Zdecydowanie na minus w tym tygodniu wyróżniały się obie spółki odzieżowe wchodzące w skład indeksu blue chipów. Pokazała to nie tylko słaba piątkowa sesja, gdyż CCC na przestrzeni całego tygodnia straciło 8,16%, a LPP, czyli lider sektora odzieżowego, 7,12%. Dla CCC jest to drugi fatalny tydzień z rzędu, gdyż w ubiegłym tygodniu spółka była drugą najgorszą w indeksie, tracąc 6,32%. Od początku miesiąca akcje spółki spadły o 24,12%, meldując się na ponad rocznych minimach. W tym samym czasie akcje LPP spadły o 9,93%.

 

wig20

 

Wzrosty w sektorach farmaceutycznym, informatycznym i paliwowym

To, że miniony tydzień był nieco lepszy od poprzedniego pokazuje nam przekrój sektorowy. Tydzień temu tylko 1 z 14 indeksów sektorowych zaliczył minimalny wzrost. Teraz na plusie mieliśmy już 3, a jeszcze jeden (WIG-TELKOM) zamknął się praktycznie na poziomie z poprzedniego piątku. Najmocniejszym sektorem okazał się farmaceutyczny, który zaliczył bardzo udaną piątkową sesję. Indeks WIG-LEKI w przeciągu całego tygodnia zyskał 2,51%. Udało się to osiągnąć dzięki wzrostom liderów sektora – akcje Mabionu wzrosły o 2,70%, a Celon Pharmy o 3,97%. Drugim najmocniejszym sektorem był informatyczny, a trzecim paliwowy – WIG-INFO zyskał 1,74%, a WIG-PALIWA 1,30%. Najgorzej wypadła oczywiście wspomniana już odzieżówka. Przez ostre spadki liderów sektora indeks WIG-ODZIEZ stracił aż 6,89%. Bardzo słabo w tym tygodniu spisywały się również spółki motoryzacyjne. Indeks WIG-MOTO stracił 4,69% przy spadkach Inter Cars o 6,60%, czy Sanoku o 5,01%

 

 gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk