• Odbierz prezent
Trump z koronawirusem! Dolar silniejszy, złoty słabnie na rynku Forex. Co z funtem, euro i frankiem?

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi mocniejszego USD po doniesieniach, iż Donald oraz Melania Trump zostali zakażeni koronawirusem. Eurodolar testuje 1,17 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4888 PLN za euro (EUR), 3,8355 PLN wobec dolara amerykańskiego (USD), 4,1580 PLN względem franka szwajcarskiego (CHF) oraz 4,9117 PLN w relacji do funta szterlinga (GBP). Rentowności polskiego długu wynoszą 1,32% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX przynoszą mocniejszego USD co ciąży na kwotowaniach walut EM. Z jednej strony inwestorzy negatywnie odnoszą się do przedłużających się negocjacji dot. rządowego pakietu stymulacyjnego w USA. Ruchy z ostatnich minut na rynku (spadki futures, podbicie USD i tzw. „bezpiecznych przystani”) spowodowane są reakcją na informacje, iż Trump oraz Melania otrzymali pozytywne wyniki testu na COVID19. Trump na twitterze napisał że rozpoczynają kwarantanne. Trwają spekulacje co dalej gdyż procedury teoretycznie umożliwiają tymczasowe przekazanie obowiązków Vce prezydentowy M. Pence'owi. Pojawiają się również spekulacje dot. dalszej kampanii Trumpa oraz docelowo wyniku zbliżających się wyborów. Podbicie wyceny USD i lekkiej nerwowości na rynku widoczne jest w kwotowaniach PLN. EUR/PLN rośnie o ok. 1 gr do 4,48 PLN. W szerszym ujęciu na PLN trwa obecnie korekta osłabienia z poprzedniego tygodnia.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP wyemituje jedynie 7-dniowe bony pieniężne. Kluczową figurą makro dnia są klasycznie dane z amerykańskiego rynku pracy o godz. 14:30, gdzie rynek spodziewa się NFP na poziomie 850k. W świetle zakażenia Trumpa przebieg sesji, również w Europie, może być burzliwy.

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż korekta wzrostowa ostatnich spadków na PLN dobiegła końca. Potencjalnie będziemy świadkami próby ustabilizowania kursu blisko 4,50 EUR/PLN.

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk