• Odbierz prezent
Trump i Rosja
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego Donald Trump ostrzega Rosję

- Jaki wpływ ma to na sytuację polityczną i gospodarczą

Stosunki amerykańsko-rosyjskie, zarówno w kwestiach dyplomatycznych i gospodarczych są coraz gorsze. Według samego Donalda Trumpa relacje te są fatalne, jeszcze nigdy nie było tak źle. Prezydent znów posłużył się Twitterem i ostrzegł Rosjan przez działaniami Syrii. Po słowach Trumpa tracił także rubel rosyjski, który i tak już słaby, stracił 2,2% do dolara amerykańskiego. Słowa odbiły się także na kontraktach terminowych na amerykańskie akcje.

 

Rosja i USA

Sytuacja polityczna i gospodarcza między dwoma mocarstwami od ponad tygodnia zaostrza się. To efekt sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów i urzędników przez amerykański Departament Skarbu. Działania administracji rządowej Stanów Zjednoczonych i Donalda Trumpa, doprowadziły do spadków na rosyjskiej giełdzie. Na wartości traciły największe spółki rosyjskich oligarchów. Mowa tu o stratach nawet do 50% wartości, sięgających miliardów dolarów. Same sankcje ekonomiczne, to nie jedyna przyczyna negatywnych nastrojów panujących między Rosją a USA. W grę oczywiście wchodzi geopolityka. To właśnie za działania zagrażające ogólnoświatowemu ładowi, Departament Skarbu nałożył na Rosję sankcje. Wczoraj jednak, oliwy do ognia dodały kolejne wypowiedzi.

 

Ostrzeżenia z Twittera

Rosja zapowiedziała, że zestrzeli każdy pocisk lecący w kierunku Syrii, przygotuj się Rosjo, bo one przyjdą (pociski), lepsze, nowsze i sprytniejszei! Nie powinnaś być partnerem zabijającej gazem bestii, która niesie śmierć swoim ludziom i czerpie z tego satysfakcję!”

Te słowa skierował Donald Trump na Twitterze do władz rosyjskich, które na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zawetowały amerykańską rezolucję dotyczącą rozpoczęcia śledztwa w sprawie ataków z udziałem broni chemicznej w Syrii. Wypowiedź Trumpa, to także odpowiedź na słowa ambasadora Rosji w Libanie Aleksandra Zasypkina. Zasypkin groził Amerykanom, że wszelkie działania wojenne na terenie Syrii zainicjowane przez nich, zostaną zniweczone przez Rosjan. Zasypkin mówił o zatopieniu okrętów amerykańskich i zestrzeleniu amerykańskich rakiet, nawet poza granicami Syrii. Co ciekawe, wypowiedź ta była nagrywana w telewizji należącej do Hezbollahu.

 

Pogorszenie stosunków

Donald Trump już niejednokrotnie krytykował Władimira Putina i jego otoczenie za popieranie Baszara al-Assada i jego wyniszczających działań na terenie Syrii. Rosyjska agencja prasowa – Sputnik, poinformowała, że Rosja nie powstrzyma się przed odpowiedzią militarną wobec USA, jeśli te zadadzą pierwsze cios. Donald Trump po ostatnich doniesieniach, skomentował na Twitterze obecny kształt stosunków amerykańsko-rosyjskich:

Nasze stosunki z Rosją są gorsze niż kiedykolwiek, włączając w to Zimną Wojnę. Nie ma to sensu. Rosja potrzebuje naszej pomocy gospodarczej, to coś co jest łatwe do zrealizowania, potrzebujemy współpracy wszystkich narodów. Zatrzymajmy wyścig zbrojeń?”

Wypowiedzi, strony amerykańskiej i rosyjskiej odbiły się oczywiście na sytuacji rynkowej. Wczoraj rosyjski rubel pogłębiał swoją stratę do dolara amerykańskiego o 2,2%. Straty te zmuszają Rosjan do sprzedaży rubla i zakupu walut obcych takich jak dolar amerykański, czy euro.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk