• Odbierz prezent
Trump naciska na dalsze obniżki cen ropy

Sprzedaż detaliczna to kolejne lepsze od oczekiwań dane z Polski w tym tygodniu. Komisja Europejska zaostrza konflikt z Włochami wokół budżetu na 2019 rok. Trump naciska na producentów ropy.

 

Kolejne dobre dane z Polski

Nie tylko produkcja przemysłowa ale również sprzedaż detaliczna po ostatnim tąpnięciu wraca na dawne tory. Wzrost w skali roku wynosi już 9,7% i jest o 1,6% wyższy od oczekiwań analityków. To kolejne dobre dane, które w ostatnim czasie nadeszły z Polski. Niestety dla nas złotówka jest silnie powiązana z euro. Dlaczego to takie ważne? Ostatnie napięcia na linii Komisja Europejska - Włochy powodują, że skłonność do ryzyka wśród inwestorów gwałtownie spada. To przekłada się na mniejszą chęć do inwestycji w naszym rejonie.

 

Co się dzieje we Włoszech?

Zdaniem Komisji Europejskiej Włochy nie spełniają unijnego kryterium długu. Co to oznacza? Stwierdzenie to jest kolejnym krokiem do ukarania Rzymu wprowadzając procedurę nadmiernego deficytu. W jej rezultacie rząd będzie zmuszony mniej rozrzutnie podchodzić do budżetowania na kolejne lata w tym prawdopodobnie znowelizować problematyczny budżet na 2019 rok. Premier Włoch z kolei dalej podtrzymuje zasadność założeń budżetowych i liczy na konstruktywny dialog. Komisja Europejska nie jest jednak zainteresowana powtórką z Grecji na znacznie większą skalę. Tym właśnie może się skończyć sytuacja Włoch jeżeli pójdą tą drogą a gospodarka spowolni. Jaki wpływ ma ta sytuacja na rynki walutowe? Słabe Włochy to słabe euro. W rezultacie wspólna europejska waluta utrzymuje się na niskich poziomach względem zarówno dolara jak i franka.

 

Trump naciska na dalsze obniżki cen ropy

Donald Trump dziękował Saudyjczykom za obniżenie cen ropy. Nie mają oczywiście oni takiej władzy nad notowaniami, ale przez gwałtowne podniesienie produkcji nadmiar surowca na rynku spowodował spadki cen. Co więcej w oficjalnych wypowiedziach Trump naciska na dalsze wzrosty produkcji co jest sprzeczne z ostatnimi wypowiedziami OPEC.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:30 - Unia Europejska - protokół z posiedzenia EBC.


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk