• Odbierz prezent
Transakcje pozagiełdowe na rynku kryptowalut

Najpopularniejszą metodą do zakupu i sprzedaży kryptowalut są kryptowalutowe giełdy. Istnieją też możliwość wymiany wirtualnych walut poprzez kantory czy coraz częściej spotykane bitomaty. Dla tych wszystkich sposobów istnieje jeszcze alternatywa, w postaci wymiany pozagiełdowej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebą klientów kantor FlyingAtom uruchomił właśnie usługę pozagiełdowej wymiany kryptowalut. Na decyzję o uruchomieniu takiej usługi wpłynęły dwa czynniki:

1. Likwidacji bariery wejścia

Wielu zupełnie początkującym osobom, pomimo odpowiednich poradników, filmów instruktażowych i wsparcia na tych giełdach – sprawia trudność przejście po raz pierwszy przez cały proces rejestracji i weryfikacji na giełdzie, zrozumienia istoty mechanizmu giełdowego z tabelą ofert oraz dynamicznie zmieniającą się ceną spot, następnie przechowywania środków na giełdzie lub sposobu przenoszenia środków pomiędzy portfelem osobistym a portfelem giełdowym. Proces wpłat i wypłat, zlecenia otwarte, zlecenia niedomknięte, cena faktyczna realizacji różniąca się od ceny spot, to wszystko jest komplikacją dla nowicjuszy. Jest pewna grupa inwestorów, która rezygnuje z zakupu kryptowalut w trakcie poznawania niuansów takich operacji.

2. Prostoty wywołania operacji z poczuciem bezpieczeństwa

Nawet inwestorzy świetnie rozpoznający się w szczegółach giełdy, chcą mieć możliwość gotowości w każdej chwili do realizacji zlecenia. Przykładowo w ciągu 3-5 minut od momentu, gdy zdiagnozują szczególnie atrakcyjną cenę na rynku, ale jednocześnie nie chcieliby w sposób ciągły przechowywać środków na giełdzie. Tymczasem proces wprowadzania środków na saldo na giełdzie trwa czasami do kilku godzin (w zależności od formy i giełdy). Jednocześnie kwota, którą chcieliby inwestorzy użyć podczas takiej operacji, przekracza (nierzadko znacznie) limity tzw. kantorów elektronicznych, gdzie łatwiej obsłużyć tego typu potrzebę natychmiastowości wymiany środkami zewnętrznymi.

Obie ww. potrzeby-powody stanowiły podstawę uruchomienia przez FlyingAtom usług transakcji pozagiełdowych. Na tradycyjnych rynkach finansowych tego typu usługi są znane od dziesiątków lat i nazywane są z angielska OTC („over the counter”). Transakcje typu OTC umożliwiają klientom zawieranie umów dostosowanych do potrzeb stron transakcji – nie mają one sztywnych ram, jakie obecne są na giełdach – wychodząc od pewnego szablonu, treść kontraktu pomiędzy FlyingAtom a klientem może być ustalona indywidualnie przez strony transakcji.

Poniżej podajemy kilka charakterystycznych przykładów takich indywidualnych preferencji inwestorów, które są możliwe do realizacji w drodze OTC we współpracy z FlyingAtom:
- Klient lubi zawierać transakcje okazjonalne o wartości rzędu 10-15 tys. EUR jednorazowo i chce mieć gotowość pod ustalone warunki;
- inny Klient chce dokonać wymiany 800 tys. PLN, jednorazowo, a nie wie, czy i jak to zrobić, żeby było to zgodne z obowiązującymi przepisami;
- kolejny Klient może preferować formę, w której do wywołania zlecenia, ustalenia ceny oraz uruchomienia realizacji używa kanału komunikacji Telegram, gdyż tak lubi i używa na co dzień;
- inna osoba chciałaby zakupić nietypowe aktywo (np. Tezos), które nie jest dostępne w znanych mu kantorach elektronicznych;
- każdy z powyższych Klientów nie chce przechowywać swoich środków w żadnym podmiocie czy też u jakiejkolwiek osoby, po prostu szuka bezpośredniej wymiany – za swoje środki otrzymując konkretne aktywa wg ustalonego zakresu i kursu.
Transakcje OTC są dużo bardziej zróżnicowane od rynku giełdowego, co jest szansą na dywersyfikację rodzaju podejmowanych działań przez inwestorów oraz ich portfeli inwestycyjnych. Z drugiej strony przy takim dodatkowym komforcie towarzyszą im wyższe koszty transakcyjne (prowizje na rynku OTC są z reguły wyższe niż prowizje na giełdach, gdyż związane są z niestandardową i indywidualnie dopasowaną do warunków kontraktu pracą ludzką).
Obecnie transakcji OTC jest dużo mniej na rynku kryptowalut niż dokonywanych w tym samym czasie transakcji na giełdach.

Co jeszcze może skłonić inwestorów do korzystania z takich usług i jaka jest oferta FlyingAtom w tym zakresie?

FlyingAtom to polski kantor kryptowalut działający na rynku już od 2015 roku. W przypadku transakcji pozagiełdowych posiadamy usługę FlyingAtom FAPL-kantor kryptowalut wraz z obsługą OTC z płatnościami elektronicznymi:
• Kupno i sprzedaż kryptowalut w systemie pozagiełdowym, w relacjach bezpośrednich;
• Płatności przelewem bankowym, przekazami pieniężnymi i innymi formami; elektronicznego pieniądza
• Bezpośrednie transakcje prywatne, spersonalizowane usługi;
• Będąc już ponad 4 lata na rynku, obsłużyliśmy w tym czasie tysiące klientów wraz z ich zadowoleniem z naszych usług.

Co to jest FlyingAtom obsługa OTC?

FlyingAtom OTC to kupno i sprzedaż kryptowalut, która odbywa się poza otwartym rynkiem giełd kryptowalut, w relacji bezpośrednich ustaleń klient - FlyingAtom. Oferujemy odpowiednią płynność oraz prywatną, spersonalizowaną obsługę dla instytucji i osób, które potrzebują zrealizować transakcje w trybie płatności typu fiat (EUR, PLN) wobec kryptowaluty. Zespół FlyingAtom OTC zapewnia usługi handlu oraz rozliczeniowe, które są dyskretne, bezpieczne i bardzo konkurencyjne.

Podstawowe formy płatności elektronicznej

Naszym Klientom zapewniamy kanały płatności EUR i PLN:

- Przelewy krajowe Elixir, Express Elixir i Sorbnet

- Przelewy europejskie SEPA i Target SEPA

- Przekazy pocztowe

- Transfery innymi elektronicznymi kanałami płatniczymi

Minimalna wartość transakcji

W systemie OTC obsługujemy transakcje o minimalnej wartości 10 tys. PLN (lub 2.5 tys. EUR), natomiast dla obsługi mniejszych transakcji lub dowolnej wielkość transakcji nie-elektronicznych (za gotówkę) zapraszamy do naszych kantorów stacjonarnych www.flyingatom.com

Dodatkowe elementy zapewniające Twój komfort

Nawet jeśli dopiero chcesz zostać inwestorem w kryptowalut i kompletnie nie znasz się na tym, co to jest kryptowaluta i w jaki sposób zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo przy transakcji kupna / sprzedaży kryptowaluty, to w FlyingAtom wytłumaczymy Ci szczegóły i pomożemy zdobyć podstawową wiedzę.

Eksperckie podejście do rynku

Członkowie zespołu mają duże doświadczenie w branży handlu kryptowalutami. Jako klient OTC będziesz otrzymywać każdorazowo podsumowanie handlu, a także możesz korzystać z opinii ekspertów na temat obecnego rynku kryptowalutowego.

Obsługa indywidualna

Obejmuje doskonałą, precyzyjną obsługę na każdym etapie, od wstępnych konsultacji aż po realizację transakcji, z raportowaniem transakcji i wglądem rynkowym. Pracujemy z Klientem przez cały proces, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania, a celem jest zbudowanie wygodnej, długotrwałej relacji.
Obsługiwane waluty wirtualne:
-Bitcoin (XBT)
-Ethereum (ETH)
-Dash (DASH)
-Litecoin (LTC)
-I wiele więcej...

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Mariusz Sperczyński

Dyrektor ds. usług finansowych w FlyingAtom. Od ponad 26 lat zajmuje się w innowacjami biznesowymi opartymi na technologii komputerowej. Od ponad 6 lat zaangażowany w rozwiązania oparte na cyfrowalutach oraz blockchain

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk