• Sklep
  • Odbierz prezent
Transakcje, które zarobiły miliony w 2015 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie transakcje zarobiły miliony w 2015 roku?

- Dlaczego decyzja SNB była tak istotna?

- Czy surowce nadal będą oddziaływać na sytuację rynkową?

- Czy FED będzie nadal realizował proces podwyżek stóp procentowych?

Szybki przegląd najbardziej opłacalnych setupów handlowych z poprzedniego roku, może służyć jako doskonały przewodnik, aby wiedzieć, na co należy zwracać uwagę w bieżącym roku. Oto zagrania, które zarobiły miliony na walutach, surowcach, krypto walutach oraz akcjach.

 

Pary z frankiem szwajcarskim po niespodziewanej decyzji SNB

W 2015 roku jedne z największych ruchów na rynkach finansowych zafundowała decyzja Narodowego Banku Szwajcarii (SNB), który skończył utrzymywać stałą podłogę w relacji franka szwajcarskiego do euro. Działanie to zostało następnie pogłębione poprzez wprowadzenie ujemnego oprocentowania na utrzymywanych depozytach bankowych. Wszystko to miało na celu dokonać silniejszej deprecjacji franka w stosunku do euro (oraz do innych walut świata), aby umożliwić w ten sposób gospodarce szwajcarskiej utrzymanie przewagi konkurencyjnej w handlu międzynarodowym.

Utrzymywanie minimalnego kursu przez SNB okazało się być dla niego zbyt kosztowne, dlatego też nastąpiło jego uwolnienie, co w rezultacie spowodowało wielo tysięczne ruchy na parach walutowych związanych z CHF. Wielu szczęśliwcom, posiadającym zlecenie sell stop na parach USDCHF, EURCHF, GBPCHF lub innych połączonych z frankiem, udało się zarobić ponad 2000 pipsów w ciągu jednego dnia. Był to zysk, na który inwestorzy nieraz muszą ciężko pracować przez cały rok.

 

Spadki na rynkach surowców

Innym ważnym setupem, który kontynuowany był w 2015 roku, była silna wyprzedaż, jaka miała miejsce na ropie naftowej, która rozpoczęła się w trzecim kwartale 2014. Ten długotrwały spadek zapoczątkowany został przez zwiększające się poziomy dostaw ropy naftowej. Stany Zjednoczone doprowadziły do zwiększenia własnych zapasów i jednocześnie zmniejszyły konieczność zakupu "czarnego złota" od państw z Bliskiego Wschodu, takich jak Arabia Saudyjska.

Arabia Saudyjska nie był zadowolona z tej sytuacji. Zdecydowała się na zwiększenie własnej produkcji, w nadziei, że niskie ceny doprowadzą producentów ropy w USA na krawędź opłacalności. To, w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach i w innych gospodarek wschodzących, przyczyniła się do dalszej presji na ceny i znacznie osłabiło zyski przedsiębiorstw energetycznych. Dlatego widzieliśmy stałe spadki cen akcji firm energetycznych, w ciągu całego zeszłego roku.

 

Zakupy udziałów w chińskich ETF-ach w pierwszej połowie roku

Chiński rynek nadal korzysta z bodźców, jakie zafundował mu bank centralny oraz wysiłki rządu na rzecz ożywienia gospodarczego. Ma to przyczynić się do powiększenia wzrostu gospodarczego tego kraju w pierwszej połowie bieżącego roku. Mniej więcej w tym czasie, dwa największe chińskie ETF-y, iShares China Large Cap ETF i SPDR S&P China ETF, zdobyły ponad 20% zysków, po tym jak wprowadzono kolejne elementy stymulujące gospodarkę.

 

Spadki wartości AUD w wyniku osłabienia koniunktury w Chinach

Około lipca, pękła chińska bańka, powodując ogromne zamieszanie na azjatyckich rynkach akcji. Wystąpiło to po rozpaczliwych próbach ratowania giełdy dokonanych przez chińskie władze. Doprowadziło to do rozprzestrzeniania się paniki na rynkach i spowodowało ogromne załamanie zaufania wśród inwestorów i konsumentów.

Osłabienie sentymentu spowodowane było zmniejszeniem ilości inwestycji oraz wielkości produkcji w wielu firmach. Konsumenci zaczęli na większą skalę powstrzymywać się z dokonywaniem kolejnych wydatków, a to przeniosło się na słabszy popyt na towary i surowce z Australii, która jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Chin. Z tego powodu, dolar australijski osłabił się gwałtownie wobec najważniejszych walut świata, zwłaszcza w stosunku do dolara amerykańskiego i japońskiego jena. Na parze AUDUSD zaobserwowano silny spadek z poziomu 0.9400 do 0.7500.

 

Zakupy akcji FANG: Facebook, Amazon, Netflix, Google

Co ciekawe, nawet przy słabszych nastrojach inwestorów w drugiej połowie poprzedniego roku, na akcjach grupy FANG: Facebook, Amazon, Netflix i Google, udało się zarobić. Wartość akcji Facebook wzrosła z poziomu 80$ do poziomu 110$, dzięki silnym fundamentom spółki i agresywnemu planowi rozwoju.

Akcje Amazon wzrosły niemal trzykrotnie z poziomu 280$ do 680$, podczas gdy akcje spółki Google, po zmianie nazwy na Alphabet wzrosła do poziomu 500$ na początku roku, aby następnie nieśmiało podskoczyć do blisko 800$. Netflix zwiększył swoją wartość blisko czterokrotnie, a jego ceny z poziomu 45$ podskoczyły do 130$/akcję.

 

Długa pozycja na Bitcoin do 500$

Jeżeli chodzi o waluty alternatywne, Bitcoin cieszył się pokaźnym wzrostem wartości, spowodowanym przez ciągły rozwój wśród firm z tej branży i zwiększeniem powszechnej akceptacji. Chociaż krypto waluta napotkała na pewne problemy związane z zaostrzeniem przepisów w niektórych miastach finansowych, takich jak Nowy Jork, nadal była w stanie generować korzyści ze swoich funduszy dla inwestorów z chińskich rynków, przy jednoczesnym poszukiwaniu dodatkowych zysków.

Zaraz po załamaniu na chińskich giełdach, cena Bitcoina podniosła się z 200$ w okolice 500$. Było to częściowo wzmocnione przez rosyjski system Ponziego, który sztucznie doprowadziło do szybkich wzrostów.

 

Długa pozycja na USD z powodu spadku oczekiwań, co do podwyżki stóp przez Fed

Ostatnio, chyba najpewniejsze transakcję można było zawierać na dolarze amerykańskim, z powodu wzrostu oczekiwań, co do kolejnych podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez Rezerwę Federalną. Inwestorzy spodziewali się, że Fed rozpocznie podwyżki już w połowie 2015 roku, ale te nadzieje zostały przerywane przez globalne zawirowania na giełdach. Następnie traderzy mieli nadzieję na podwyżki stóp we wrześniu, ale członkowie Fedu postanowili utrzymać je dłużej, ponieważ osłabła presja inflacyjna w USA.

W grudniu, Fed był ostatecznie gotowy do podniesienia stóp procentowych, a tym samym do zwiększenia kosztów finansowania zewnętrznego. Rajdy na dolarze były wspierane przez odwrót od bezpieczny aktywów, gdy reszta gospodarek światowych wydawała się być na skraju innych problemów.

Wśród walut, które najbardziej traciły na aprecjacji dolara były AUD, CAD i NZD, ponieważ były one najbardziej narażone na spadki cen surowców i spadek apetytu na ryzyko, szczególnie w drugiej połowie roku.

 

Podsumowanie

W sumie, najlepsze setupy na rynkach finansowych w 2015 roku, to mieszanka krótkoterminowych pozycji związanych z zaskoczeniem, jakie wywołała decyzja SNB oraz długoterminowe pozycje związane z fundamentalna siłą dolara amerykańskiego lub silne wzrosty na akcjach związane z fundamentalną siła amerykańskich firm technologicznych.

 


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk