• Odbierz prezent
Trading w czasach pandemii. II runda konkursu TMS Brokers jeszcze ciekawsza

Czas, w którym odbywa się edukacyjny konkurs inwestycyjny organizowany przez TMS Brokers, jest szczególny. Z jednej strony wysoka zmienność instrumentów finansowych pozwala na osiąganie wysokich stóp zwrotu. Z drugiej jednak strony świat mierzy się właśnie z nadchodzącym kryzysem gospodarczym, całkiem odmiennym od tego, który obserwowaliśmy w 2008 roku. Rywalizacja w konkursie jest więc tym bardziej zaciekła i interesująca.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

W weekend w Stanach Zjednoczonych liczba zakażonych wirusem COVID-19 przekroczyła 35 tys. W Polsce ta liczba nadal nie przekroczyła 700, ale wynika to z niewielkiej liczby przeprowadzonych testów. Zdaniem specjalistów wciąż jesteśmy przed główną falą zachorowań. Europejskie epicentrum koronawirusa znajduje się we Włoszech – tam ta liczba zbliża się do 60 tys. To obecnie kraj, w którym zmarło prawie 5,5 tys. osób. Obecnie najskuteczniejszą formą walki z pandemią jest izolacja, dlatego również zespół TMS Brokers zachęca do uczestnictwa w akcji #zostanwdomu. Ponadto proponujemy lekarstwo na nudę – ucz się inwestować grając w edukacyjnym konkursie mobilnym. Każda runda to szansa na zwycięstwo!

Trading w czasach pandemii. II runda konkursu TMS Brokers jeszcze ciekawsza - 1

Mapa zachorowań na COVID-19, źródło: coronavirus.jhu.edu

FED z bazooką na początku III tygodnia rywalizacji

III tydzień konkursu edukacyjnego ruszył, a zmienność na rynkach została podkręcona przez Rezerwę Federalną. Instytucja wprowadziła nielimitowany skup aktywów – nowe środki wsparcia dla gospodarki. Obniżka stóp procentowych w długim okresie może przynieść skutki, ale gospodarka oraz Wall Street potrzebują wsparcia teraz, stąd też kolejna, tak nagła decyzja. Ta akcja to ukłon w stronę amerykańskich firm. Kto od rana obserwuje rynki zauważył z pewnością silne odbicie indeksów oraz osłabienie dolara, który w ostatnim czasie króluje nad innymi walutami.

Trading w czasach pandemii. II runda konkursu TMS Brokers jeszcze ciekawsza - 2

Zmiana wartości wybranych walut vs USD, źródło: Bloomberg, TMS Brokers

 

KAŻDA RUNDA TO SZANSA NA WYGRANĄ!

 

II tydzień – nieco mniejsza zmienność

Ubiegły tydzień rozpoczął się podobnie jak obecny – wzmożonymi interwencjami banków centralnych. Fed obniżył stopę rezerw obowiązkowych, rodzimy NBP wprowadził pierwszy raz program QE oraz obniżył koszt pieniądza o 50 pb. Tym samym polski złoty jest najsłabszy od lat względem euro, dolara oraz franka. Ubiegły tydzień był okresem ucieczki od ryzyka i przeceny na rynku surowców – głownie energetycznych. Ropa WTI potaniała do 20.5 dolara za baryłkę. Tak tanio nie było od 17 lat. Przepływ kapitału kierował się w stronę dolara amerykańskiego. Na głównej parze walutowej widzieliśmy kurs 1.0640, czyli poziom ostatnio widziany w kwietniu 2017 roku. W kolejnych dniach głos zabrał EBC. Szefowa banku Lagarde zdecydowała się na zwiększenie programu skupu aktywów do 750 mld euro do końca 2020 roku w celu całościowego wsparcia gospodarki.

W drugiej rundzie konkursu indeksy giełdowe traciły i przełamywały kolejne lokalne wsparcia. DAX - niemiecki indeks – naruszył barierę 8000 punktów, ale szybko zawrócił i obecnie znajduje się powyżej tego pułapu. Amerykańskie benchmarki giełdowe głównie traciły ostatniego dnia tygodnia.

Bezkonkurencyjny lider

II tydzień konkursu ponownie przyniósł wysokie stopy zwrotu. Lider z wynikiem + 1675.29 proc., całkowicie deklasując resztę.Drugi gracz w klasyfikacji tygodniowej osiągnął wynik na poziomie 733.65 proc. To wynik o ponad połowę gorszy. Zwycięzca II rundy zawarł w ciągu 5 dni sesyjnych ponad 3300 transakcji – co oznacza – że jego zaangażowanie w trading konkursowy był ogromny, albo po prostu jego strategia automatyczna była nadzwyczaj skuteczna. Po krzywej kapitału widać, że brak w tym portfelu większych drawdown-ów ( spadków kapitału). Po analizie całego rachunku zauważamy, że stratnych pozycji było zaledwie 8, a największa z nich wyniosła nieco powyżej 340 euro. Lider brylował głównie wśród indeksów giełdowych – amerykańskich, europejskich oraz azjatyckich. Sporadycznie zawierał transakcje na EURUSD czy ropie WTI.

Wicelider to trader, który przysłowiowym „rzutem na taśmę” wywalczył tak dobre miejsce. Gracz skupił swoją uwagę jedynie na niemieckim indeksie DAX. Zawarł przy tym 107 transakcji. Nie stosował zleceń obronnych Stop Loss ani tych, które realizują zysk – Take Profit. W połowie tygodnia kilka nieudanych pozycji na DE30 spowodowało, że jego krzywa kapitału drastycznie spadła. Dzień później, długie pozycje na tym samym instrumencie pozwoliły mu odrobić wcześniejsze straty z nawiązką.

Brązowy medalista, to gracz, który jako jedyny z całej trójki ustawiał zlecenia Stop Loss oraz Take Profit. Takie nawyki w tradingu dobrze wróżą na przyszłość. Ktoś, kto handluje odpowiedzialnie w warunkach konkursowych, równie odpowiedzialnie będzie traktował swoje ciężko zarobione pieniądze w inwestowaniu realnym. Inwestor zawarł ponad 70 transakcji, wybierając takie instrumenty jak: DE30, US30, ropę WTI czy Gold. Trzeba przyznać, że to właśnie strategia tego gracza przypominała tę, która najmniej odbiega od prawdziwych realiów rynkowych.

W klasyfikacji generalnej mamy małe roszady. Lider po pierwszym tygodniu (Czorcik) w II rundzie znalazł się poza pierwszą punktowaną 50-tką. Spadł zatem na 7. miejsce. Widzimy, że wykorzystanie wśród najlepszych traderów „punktów za polecenia” nadal jest niewielkie.

Wykorzystanie tej możlwości może nawetprzesądzić o wygranej. Obecny lider – Zibi – to trader, który mimo że nie wygrał żadnej z rund, pokazuje swoją siłę i konsekwencję. Nie „podpala się” i jest świadomy, że wygrana w „generalce” jest stosunkowo blisko. Wystarczy konsekwencja w działaniu. W II tygodniu był poza pierwszą 10, natomiast w I rundzie zdobył dobre 6. miejsce. Opisane przykłady graczy pokazują, że wygranie jednego tygodnia nie musi wcale oznaczać pełnego zwycięstwa, a oscylowanie wokół dobrego 15-10 miejsca w każdej z rund może finalnie przynieść lepsze rezultaty. Więc apel do wszystkich, którzy odnieśli niesatysfakcjonujące wyniki w pierwszych rundach: walczcie do końca bo rynek jest nieprzewidywalny. A tym wszystkim, którzy nie chcieli dołączyć do zabawy, bo bali się, że jest za późno – przypominamy: każda tydzień to nowa szansa na zwycięstwo! Życzymy powodzenia!

Trading w czasach pandemii. II runda konkursu TMS Brokers jeszcze ciekawsza - 3

Ranking generalny Edukacyjnego Konkursu Inwestycyjnego TMS Brokers

Trading w czasach pandemii. II runda konkursu TMS Brokers jeszcze ciekawsza - 4Trading w czasach pandemii. II runda konkursu TMS Brokers jeszcze ciekawsza - 5


TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk